Hladi dani pogoduju upalama mokraćnih putova, ali postoji način da se bolna upala zaustavi, a neugodne tegobe ublaže. Osobito se žene trebaju pridržavati ovih savjeta jer su one podložnije upalama mokraćnih putova.
Hladnoća, osobito hladne noge, dovode do suženja krvnih žila. Zbog toga se smanjuje lokalna otpornost sluznice mokraćne vrećice, a ako postoje bakterije u vaginalnom kanalu, put do bolesti je otvoren.
Savjeti koji pomažu
- Ako si sklona upalama, trudi se piti što više vode, jer tekućina pomaže ispiranju bakterija iz urinarnog trakta.
- Važna je i pravilna intimna higijena. Izbjegavaj uporabu antibakterijskih sapuna i pjenušavih kupki, jer ta sredstva mogu nadražiti mokraćne putove i potaknuti bakterijsku upalu.
- Izbjegavaj jako začinjenu hranu, ljutu ili slanu, kao i alkohol, jer nadražuju sluznicu mokraćnog mjehura.
- Koristite čajeve koji djeluju antibakterijski i antiupalno, kao što su čaj od lista brusnice, uvin čaj, kao i sok od brusnice i borovnice.
- Ne odgađaj mokrenje, obavi ga čim osjetiš potrebu.
- Mokri prije seksualnog odnosa. Na taj način će mjehur biti prazan nakon intimnog čina. Ako je došlo do upale, seksualne odnose trebaš izbjegavati u potpunosti.
- Pij sok od brusnice ili borovnice. Možeš piti jednu čašu soka dnevno, najbolje ujutro, jer tako se onemogućava da Escherihia coli prione uz zid mjehura i izazove upalu.
- Ne zloupotrebljavaj antibiotike. Koristi ih samo po preporuci liječnika. Nekritičnom primjenom antibiotika razvijaju se vrste bakterija koje su jako otporne na liječenje.
- Izbjegavaj tijesnu odjeću. Tijesne traperice ili rublje mogu biti uzrok upale mjehura. Nosi rublje od prirodnih materijala, jer upija sekret i ne stvara vlažnost i temperaturu pogodnu za stvaranje uvjeta za razmnožavanje mikroorganizama.
- Čuvaj se hladnoće. Ne sjedi u hladnoj prostoriji. Toplo rublje, odjeća i obuća se podrazumijevaju, jer je najvažnije da ti noge i trbuh budu topli.
Uzroci, simptomi i liječenje upale mjehura.