Hrana 09. rujna 2015.

Najbolje ideje za sušenje voća i povrća

Voc-Uspr_1
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Sušene namirnice najčešće su skupe, no i sama možeš konzervirati povrće, voće i gljive najstarijom i najjednostavnijom metodom. Kod sušenja na suncu potrebna su tri, četiri sunčana dana s temperaturom iznad 30 stupnjeva te niskom vlagom, ali ako nisi sigurna da će te vrijeme poslužiti, uvijek imaš pećnicu

Pećnica ili dehidrator?

Za sušenje u pećnici treba osigurati temperaturu između 40 i 60°C te dobru ventilaciju. Kod pećnica bez unutarnje ventilacije morat ćeš povremeno otvarati vratašca. Ovisno o vrsti voća i povrća, suši se od tri do deset sati. Treća, najbrža i najučinkovitija, mogućnost je dehidrator, aparat za sušenje hrane koji stoji od oko dvjestotinjak kuna nadalje. Osigurava dovoljno niske temperature da se zadrži hranjiva vrijednost hrane koju sušiš i bit će isplativije. Većinu voća i povrća prije sušenja treba blanširati, odnosno kratko uroniti u kipuću vodu ili kratko kuhati na pari kako bi se zaustavilo kvarenje, a ujedno skratilo vrijeme sušenja. Blanširanjem se sprečava tamnjenje voća kao što su jabuke, banane, breskve, kruške i slično. 

Sušeno voće i povrće treba pospremiti u posude koje se mogu dobro zatvoriti kako u njih ne bi ulazila vlaga.

Nakon kuhanja voće i povrće dobro ocijedi i stavi namirnice na dasku za sušenje. Uranjanjem narezanog voća u mješavinu kristala askorbinske kiseline i vode (omjer je žličica kristala na šalicu vode) ili uranjanjem u sok od limuna ili naranče od tri do pet minuta spriječit ćeš da voće potamni. Sve voće i povrće oguli ili iščetkaj oštrom četkicom, ukloni sjemenke ili koštice pa nareži. Primjerice jabuku i ananas reži na krugove od pola centimetra, marelice, šljive i trešnje prepolovi, a breskve je najbolje narezati na kriške. Gljive sadrže oko 90 posto vode pa ih je jednostavno osušiti, kao i rehidrirati. Budi sigurna da si dobro očistila gljive od svih nečistoća i zemlje te biraj samo najsvježije gljive, moraju biti debele i pune, ne smežurane.

Suhe šljive i bobičasto voće

Sušeno bobičasto voće odličan je dodatak voćnim salatama, kolačima ili žitaricama, a čips od jabuka možeš koristiti kao zdravu grickalicu. Za čaj možeš sušiti kore od neprskanih jabuka i drugog voća, ali i začinsko bilje, poput peršinovog i celerovog lista, mente, bosiljka i korijandra. Odlične su i sušene rajčice koje spremi u staklenke, prelij maslinovim uljem i ubaci omiljeno začinsko bilje, poput, primjerice, kopra, bosiljka i origana. Sušene rajčice iskoristi za pizzu ili kao dodatak jelima od tjestenine. Suha hrana na tamnom mjestu može trajati i do godinu dana.

Odaberi potpuno zrele šljive jer sadrže najviše šećera, odličnog su okusa i bolje se konzerviraju. Suši ih s košticama. Ostavi ih na suncu od jutra do mraka tri dana pa unesi unutra kako se ne bi smočile od rose. Sušiš li ih u pećnici, posloži ih na lim obložen papirom za pečenje i suši na 50°C. Tijekom sušenja nekoliko ih puta okreni i otvori vrata, a kad im se koža smežura, povećaj temperaturu na 70° C. 

Doznaj koliko je zdravo sušeno voće.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.