Za inspiraciju na putu u zdraviji život, preporučujemo ti pet knjiga o zdravoj prehrani uglednih domaćih autora. Većinu ovih klasika lako ćeš pronaći u knjižari, za neke ćeš možda morati obići i nekoliko antikvarijata, a možeš ih i jednostavno posuditi u knjižnici
- Hrana za život - Uvod u makrobiotičku prehranu, Jadranka Boban Pejić i Zlatko Pejić, izdavač: Biovega, 2000. Priručnik pionira makrobiotike na ovim prostorima približio je i pojednostavio sjajne ideje iz makrobiotičkog pristupa prehrani i življenju. Stoga je knjiga idealan početak za sve koji žele unaprijediti svoje zdravlje promjenom prehrane. Hrana za život rješava temeljna pitanja o prehrani koja muče suvremenog čovjeka, a čitatelja osvaja svojim jezgrovitim, lako razumljivim te prisnim i duhovitim stilom. Knjiga je nastala kao rezultat dugogodišnjeg obrazovanja autora, njihova iskustva u radu s ljudima i u primjeni makrobiotičkih načela u vlastitom življenju.
- Dobro jedi i ostani živ, dr.sc. Ignac Kulier, izdavač: Tiskara Impress, 1999. Za sve što kupuju i stavljaju tijekom dana u usta, ljudi vjeruju kako je sigurno i provjereno, a najmanje 80% njih vjeruje kako je najvažjnije - najesti se. Autor na mnogo mjesta svježim primjerima dokazuje da nije tako. Tekst knjige pripremljen je isključivo u edukativne svrhe i nema namjeru nametati stavove o tome što i kako treba jesti, ali on ukazuje gotovo na dramatičan način koliko je to kompleksna oblast i koliko mogu biti ozbiljne posljedice pogrešaka.
- Jela od ljekovitog bilja, Zlata Nanić, izdavač: Bio Zrno, 2003. Jednostavnim jezikom pisana, knjiga nas vraća našim korijenima, "bakinoj kuhinji", kojoj bi se mnogi vratili da znaju kako. Upravo u tome je vrijednost ove knjige: recepti su svima dostupni i razumljivi, a potpuna informacija o svakoj biljci i njenom djelovanju daje sveobuhvatnu sliku te je i početniku jasno, zašto, kada i kako koju namirnicu treba upotrijebiti. Posebnost ove knjige nalazimo u činjenici da autorica sama uzgaja sve navedene biljke, prati sve faze njihova razvoja, pa je poznavanjem osobina svih uzgajanih biljaka stekla golemu prednost u cjelovitom pristupu te kreiranju recepata i samoj pripremi hrane. Zato je knjiga uvjerljiva.
- Hrana pod povećalom, Darija Vranešić i Iva Alebić, izdavač: Profil, 2006. Nutricionizam je suvremena tema o kojoj se mnogo govori, koja sve više zanima čitatelje, koja polako utječe na naše razmišljanje o hrani i na njezin odabir. Dvije vrhunske hrvatske stručnjakinje na tom polju, Darija Vranešić i Iva Alebić, napisale su ovu sjajnu i izvanredno zanimljivu knjigu. U njoj daju pregled prehrane kroz povijest i otkrivaju zašto danas volimo jesti određenu hranu. One nam pokazuju smjernice pravilne prehrane prilagođene raznim životnim razdobljima te uvid u nama blisku, a znanstveno dokazano zdravu - mediteransku prehranu. Na kraju knjige ruše neke predrasude o određenoj hrani, kao što je primjerice čokolada, otvaraju neke kontroverzne teme, primjerice o GMO-u, ali i govore o najsuvremenijim pravcima u nutricionizmu kao što su funkcionalna hrana i nutrigenomika.
- Najzdravije namirnice svijeta, George Mateljan, izdavač: Profil, Planetopija, Split Zdravi Grad, 2008. Ovaj jedinstveni i sveobuhvatni priručnik, kojeg su kritičari proglasili knjigom stoljeća, rezultat je istraživanja autora i tima nezavisnih znanstvenika s najuglednijih američkih sveučilišta koji su proučavali namirnice iz preko 80 zemalja svijeta za koje se zna da donose zdravlje i dugovječnost. Na temelju istraživanja sastavljen je popis 100 najzdravijih namirnica svijeta za slasnu prehranu i optimalno zdravlje. Na 900 stranica svi koji žele jesti zdravo i istovremeno uživati u bogatim okusima mogu naći popis najzdravijih namirnica svijeta i optimalnih načina njihove pripreme, 500 novih jednostavnih i brzih recepata, četverotjedni plan prehrane za optimalno zdravlje i gubitak kilograma i još mnogo toga.