Brokula je povrće iz porodice kupusnjača, a u naše krajeve došla je iz Italije. Smatra se nutritivno iznimno vrijednom namirnicom, a bogata je vitaminima i mineralima. Osim što je odličan izvor vitamina C, sadrži provitamin A, vitamin B6, pantotensku kiselinu, kalcij, riboflavin, željezo, fosfor, magnezij i kalij. Energetska vrijednost svježe brokule iznosi samo 34 kcal na 100 g te se zato uključuje u mnoge planove prehrane za mršavljenje
Pomaže pri eliminaciji toksina iz organizma
Bogatstvo fitokemikalijama čija antioksidativna svojstva pozitivno utječu na zdravlje smanjujući rizik obolijevanja od nekih oblika karcinoma i srčanih bolesti, čini brokulu povrćem koje bi se trebalo naći na jelovniku barem 2-3 puta tjedno. Uz navedeno, zahvaljujući sadržaju kalija i magnezija, brokula pomaže održavati krvni tlak, jača imunitet, štiti od reumatskih bolesti, regulira probavu i regulira razinu šećera u krvi, dobra je za oči (zbog sadržaja luteina, beta-karotena i zeaksatina), smanjuje kolesterol, ima protualergijsko djelovanje, prevenira osteoporozu i pomaže eliminaciji toksina iz organizma.
Brokula starija od 4 dana nema zadovoljavajuću nutritivnu vrijednost
Iako je brokula tijekom cijele godine dostupna u mnogim trgovačkim centrima, na tržnicama i u trgovinama rana brokula može se naći od sredine lipnja do početka srpnja. Od sredine rujna do sredine listopada na tržnicama se može kupiti kasna brokula. Brokula mora biti čvrsta i kompaktna, bez cvjetova koji opadaju, ujednačene zelene boje. Stabljika mora biti svijetlozelena i čvrsta. Požutjele stapke i otvorene pupoljke treba izbjegavati. Požutjela brokula ima znatno manje vrijednih sastojaka, a neće zadovoljiti niti okusom. Svježa se brokula, spremljena u plastičnu vrećicu, u hladnjaku može čuvati do 4 dana. Zamrznuta brokula sadrži nešto manju količinu spomenutih mikronutrijenata.
Pročitaj recept za juhu od brokule i krumpira!