Upoznaj Snježanu Jelenić, našu čitateljicu iz Rijeke, čiji je recept za štrudlu od grožđa proglašen receptom tjedna. Ona je za to dobila Gorenje kuhinjsku vagu i izradu fotoknjige te ušla u izbor za kuharicu jeseni, u kojem i ti možeš sudjelovati slanjem svog originalnog recepta za zdravo jelo od jesenskih namirnica
Saznaj kako se možeš uključiti u natječaj za recept tjedna i top kuharicu sezone!
Snježanu, koja ima 48 godina i po struci je prodavačica, ali trenutno nezaposlena, svi prijatelji i obitelj zovu Nena. Udana je, kako sama kaže, za razumnog muškarca koji je uvijek spreman probati nešto novo i majka dvojici sinova od 25 i 17 godina, za koje se uvijek nanovo iznenadi koliko puta na dan mogu pojesti ogromne količine hrane, a unatoč tome ostati tako vitki.
U slobodno vrijeme piše blog "slano i slatko", na kojem objavljuje recepte za jela i kolače, zajedno s fotografijama snimljenim u raznim fazama izrade. Voli šetnje i skoro svakodnevno napravi đir riječkim Molo longom.
Kuhati je naučila još u djetinjstvu:
"Negdje u 8. razredu pokojna mama me naučila kako se rade neka najosnovnija jela, a budući da je ona Međimurka pod obavezno je bilo naučiti raditi kolače. Najprije one jednostavne, a kasnije od dizanog i vučenog tijesta. U to doba meni se ta ideja baš i nije dopala, ali ona je bila uporna pa sam uz njenu pomoć savladala kako umijesiti dobro tijesto za orehnjaču ili štrukle.
Otprilike u 20. godini počela je moja veća zainteresiranost za kuhanje, moglo bi se čak reći ljubav. Počela sam kupovati kuharice, časopise u kojima su izlazili recepti i sve sam to ažurno izrezivala i čuvala, tako da sada imam pozamašnu zbirku recepata. Upoznavanjem s internetom još više su mi se proširile mogućnosti, jer sada se može zaviriti u svaki dio svijeta i biti u toku sa svim zbivanjima i trendovima u prehrani."
Ljubav prema jesenskoj kuhinji
Snježana kaže da posebno voli ranu jesen, možda zato jer je tada rođena:
"Očarava me njezino bogatstvo zrelih plodova te njena raznolikost i toplina boja koju nam pruža za lijepih dana. Svake godine jedva čekam da zamirišu maruni, dozriju bundeve pa da napravim bučnicu, da malo zahladi i onda s guštom napravim dobru maneštru s istarskim peštom kako me naučio svekar ili pak običnu sarmu. Općenito jako me zanima kuhanje iz svih krajeva moje domovine koje je toliko raznoliko.
Svaki kraj ima neki svoj specijelitet, svoju tajnu. Na tako malom prostoru isprepleten je cijeli niz različitih kuhinja i načina spremanja jela nastalih utjecajem povijesnih zbivanja. Kako je sticajem okolnosti moja obitelj spoj Međimurja, Istre i Primorja, iz mojih padela i rajngli mirišu razna jela karakteristična za kraj iz kojeg dolaze, a uvijek su vezana uz zdrave sezonske namirnice u doba kada su one nabogatije vitaminima i ostalim dobrim sastojcima."
Mada prednost daje domaćoj kuhinji, ističe da nikada za neko nepoznato jelo iz druge kulture i daleke zemlje neće tvrditi da da nije dobro (tu se ipak ne ubrajaju zmije i razni kukci). Tako se često zbog svoje radoznalosti upušta u avanturu isprobavanja stranih kuhinja.
Maslinovo ulje i domaći začini
Snježana u svojoj kuhinji voli koristiti razne zdrave dodatke jelima:
"Uglavnom kuham na maslinovom ulju, ali salatu od graha ili krumpira obavezno začinim dobrim bučinim uljem. Ne volim jako ljutu i začinjenu hranu no dosta koristim začinsko bilje koje je karakteristično za naše podneblje: ružmarin, kadulju, lovor i bosiljak."
Kaže da obožava jela rađena od domaćeg vučenog tijesta - savijače i razne gibanice - koje osim u slatkoj verziji mogu biti i u slanoj pa su idealan mali obrok ili predjelo. Voli raditi i kolače, kakve god njezini dečki zažele, iako sama ne voli jako slatko pa najradije jede savijače ili kolače od prhkog tijesta i obične pite.
Pogledaj Snježanin recept za štrudlu s grožđem!
Snježana uopće ne kupuje grickalice - ni slane, ni slatke, no zato uvijek u kući ima suhog i koštunjičavog voća. Kad joj dođe želja za slatkim, gricne badem, lješnjak, grožđicu ili suhu smokvu.
'Živim u skladu s prirodom'
Otkrila nam je da ima i mnoge druge zdrave navike:
"Živjeti u skladu s prirodom i čuvati je uvijek mi je bilo sasvim normalno. Počevši od najbanalnijeg odlaska na tržnicu ili u trgovinu sa svojom platnenom torbom, ne koristeći plastične vrećice, preko odvajanja otpada pa do kuhanja sezonskih, domaćih namirnica.
U slučaju neke lakše bolesti ne posežem najprije za tabletama, nego za prirodnim čajevima i pripravcima od ljekovitog bilja od kojih neke i sama pripremam. Jednostavno prirodu i sve što nas okružuje treba poštivati i slušati, jer imaju nam puno toga za reći...", kaže.