Jeste li znala da kada gljive izložiš sunčevom svjetlu, one pretvaraju ergosterol, oblik vitamina D prisutan u biljkama, u aktivni oblik vitamina D? Gljive se uglavnom uzgajaju u mračnim prostorijama, međutim neki uzgajivači ih znaju izložiti UVB zrakama
Ako odrasla osoba pojede samo 90 g takvih 'osunčanih'' gljiva, može zadovoljiti dnevne potrebe za vitaminom D.
Dodatno, vitamin B12 prirodno prisutan u gljivama u istom je obliku kao i onaj prisutan u mesu. Gljive sadrže mnoštvo bioaktivnih tvari koje nam pružaju zaštitu od nastanka karcinoma i bolesti srca te reguliraju koncentraciju glukoze u krvi. Jedna od najzanimljivijih podataka je da konzumacijom gljiva smanjujemo našu želju za soli i na taj način utječemo na kvalitetu naše prehrane.
Meso zamijeniti s gljivama
Ako pak malo masnije meso zamijenimo sa gljivama, značajno ćemo smanjiti kalorijski unos, ali nećemo osjetiti razliku u osjećaju gladi, sitosti te u ukupnom okusu između gljiva i mesa. Gljive prirodno sadrže velike količine glutamata i ribonukleotida. To su tvari koje su zaslužne za umami okus, tzv. slasni ili mesni okus. Pravilo glasi da što je gljiva tamnija, to sadrži više umami okusa.
Sol, čuvar zdravlja ili tiha opasnost?
Iako je uvriježeno mišljenje da su gljive rezervirane većinom za vegetarijance, zbog svih navedenih pozitivnih učinaka trebali bismo ih češće uključivati u našu prehranu.
Izvor: Mayo Clinic
Klikni na dijetu s gljivama.