Naša čitateljica jede zdravu hranu, vježba tri puta tjedno, ali kilogrami nikako ne idu dole. Ako i ti imaš sličan problem pročitaj pet osnovnih dijetnih pravila koja će ti otkriti u čemu griješiš tijekom provođenja dijete
Ines iz Zagreba ima 68 kg, a željela bi smršavjeti 5 kg. Već dugo jede zdravu hranu, ne jede iza 19 sati, trenira 3 puta tjedno, ali kilogrami nikako da idu dole. Zanima je u čemu griješi. Kao odgovor na pitanje naše čitateljice, dipl.ing. Nenad Bratković dao je pet osnovnih savjeta za mršavljenje.
Taj problem je vrlo učestao kod mnogih koji nepravilno provode program prehrane i greška u nečemu sigurno postoji. Rekla si da jedeš ''zdravu hranu'', no to je sasvim subjektivna interpretacija, te negdje i tu leži dio problema i nepomicanja ''s mrtve točke''.
5 osnovnih pravila
- Bitno je i u koje vrijeme jedeš određenu hranu. Primjerice, ako za kraj dana kao večeru pojedeš tri krumpira, makar i kuhana, ili pak dva voćna jogurta s bananom, iako djeluje zdravo, takva prehrana nije pogodna za redukciju viška tjelesne težine.
- Drugi dio problema može biti što imaš premalo obroka koji su možda sastavom i omjerom hranjivih tvari neadekvatni. Stoga, imaj 5 pravilno raspoređenih obroka tijekom dana, a između njih ne treba proći više od 3 sata. Voće, a prije svega jabuke, šljive, bobičasto voće serviraj kao međuobrok i uz doručak barem 4-5 puta serviranja/komada na dan.
- Treći dio problema može biti u izbjegavanju ili nepravilnom doručku, koji je temelj svakog dobrog programa prehrane. Izbjegavaj namaze, kukuruzne i zaslađene hrskave pahuljice za doručak kao sastavni dio redukcijskog programa prehrane, već prednost daj integralnim žitaricama, kao i voću.
- Četvrti savjet je adekvatan unos tekućine (2 litre vode i zelenog, žutog čaja).
- Peti savjet je da razmisliš o ciljanim dodacima prehrani prije vježbanja (termogeni dodaci prehrani poput Guarane, koncentrata zelenog čaja, te npr. jedan od dodataka prehrani na bazi Garcinie cambigie ili Phase2 ili ekstrakta zelene kave koji djeluju na metabolizam ugljikohidrata. U svakom slučaju, za detaljniji program prehrane, trebao bi razgovor s nutricionistom budući da je potrebno više parametara (prije svega, vođenje dnevnika prehrane).