Žene svoje hormone mogu osjećati kao saveznike i partnere, a neke i kao neprijatelje. Prije svega da bi ih se držalo pod kontrolom, treba nešto znati o hormonskom sustavu. Danas postoji puno informacija o hormonima, samo treba doći do pravih.
Jako je važno balansiranje hormona kortizola, dirigenta hormonskog orkestra, objašnjava dr. med. Sanja Toljan iz Poliklinike Orlando u Zagrebu. Najčešći hormonski poremećaji današnjice nastaju kao posljedica neravnoteže kortizola, a samo neki od simptomi su:
- želja za slatkim
- debljanje
- nesanica
- manjak energije
- umor
- problemi s probavom
- kožom
- anksioznost
- depresija
Toljan je objasnila da se kortizol može dovesti u balans tako da žena uvede određene rituale u svoj život, a to su redoviti obroci i odlazak na spavanje u 22 sata. Također je otkrila da žene koje se ujutro bude spontano i prije nego što im zazvoni budilica najvjerojatnije imaju dobar jutarnji kortizol.
"Umor navečer i spavanje noću, znak je da je kortizol noću pravilno uređen. Sve drugo je poremećaj. Kortizol se balansira uzimanjem adaptogenih biljaka (ginseng, sveti bosiljak, astragalus, ashwagandha i sl.) te vitaminima B skupine, omega 3 masnim kiselinama i magnezijem'', govori doktorica.
Neuravnotežen inzulin remeti rad štitnjače i jajnika
'Drugi hormon koji najviše doprinosi hormonskoj neravnoteži naziva se inzulin, a balansira se konzumiranjem hrane niskog glikemijskog indeksa.
"Neuravnoteženi inzulin, koji nastaje unosom previše voća, slatkiša i žitarica, narušava rad ostalih hormona, pogotovo hormona štitnjače i hormona jajnika.
Posljedice koje mogu nastati od te neravnoteže su: policistični jajnici, miomi, endometrioza i slično. Put u hormonsku ravnotežu jednostavan je, dostupan i nije skup, zove se zdrava prehrana i relaksacija, nešto što nam je zadano rođenjem", zaključila je dr. Toljan.