Znanstvenici s King's Collegea u Londonu kažu da bi ovo otkriće moglo pomoći ljudima da im ponovno narastu izgubljeni zubi.
Prema novom istraživanju, znanstvenici su po prvi put uspješno uzgojili ljudske zube u laboratoriju i kažu da bi ovo otkriće moglo biti alternativa plombama i zubnim implantatima.
Tim znanstvenika je razvio poseban materijal koji oponaša okruženje potrebno za razvoj zuba, omogućujući stanicama da međusobno komuniciraju i započnu proces stvaranja zuba.
Dr. Ana Angelova-Volponi, ravnateljica odjela za regenerativnu stomatologiju na King's Collegeu u Londonu, rekla je kako bi ovo istraživanje moglo potpuno promijeniti stomatološku skrb.
Istraživanje navodi da neke životinjske vrste poput morskih pasa i slonova imaju sposobnost rasta novih zuba, dok ljudi imaju samo jedan set zuba koji dolazi u odrasloj dobi.
Sposobnost regeneracije zuba stoga bila bi veliki iskorak za stomatologiju, sugeriraju znanstvenici.
Za razliku od implantata i ispuna/plombi, koji su fiksni i ne mogu se prilagoditi tijekom vremena, istraživanje opisuje kako bi se laboratorijski uzgojen zub napravljen od pacijentovih vlastitih stanica mogao integrirati u čeljust i obnavljati se sam poput prirodnog zuba.
Istraživanje, u suradnji s Imperial Collegeom u Londonu, trajalo je više od desetljeća. Xuechen Zhang, znanstvenik na Fakultetu stomatologije, oralne i kraniofacijalne znanosti, rekao je: "Plombe nisu najbolje rješenje za popravak zubi. S vremenom će oslabiti strukturu zuba, imaju ograničen vijek trajanje i mogu dovesti do daljnjeg propadanja ili osjetljivosti zuba."
Implantati zahtijevaju invazivnu kirurgiju i dobru kombinaciju implantata i alveolarne kosti. Oba rješenja su umjetna i ne vraćaju u potpunosti prirodnu funkciju zuba, što potencijalno dovodi do dugoročnih komplikacija, prenosi Independent.
"Zubi uzgojeni u laboratoriju prirodno bi se regenerirali, integrirajući se u čeljust kao pravi zubi. Bili bi jači, dugotrajniji i bez rizika odbacivanja, nudeći trajnije i biološki kompatibilnije rješenje od plombi ili implantata."
Prethodni pokušaji rekreiranja ovog procesa u laboratoriju nisu uspjeli, jer stanice nisu mogle učinkovito komunicirati.
Znanstvenici sada istražuju dva moguća pristupa: uzgoj cijelog zuba u laboratoriju prije implantacije ili izravno postavljanje stanica u ranoj fazi razvoja zuba u čeljust pacijenta gdje bi se mogle nastaviti razvijati.
G. Zhang je dodao: "Imamo različite ideje kako staviti zube u usnu šupljinu. Mogli bismo transplantirati mlade stanice zuba na mjesto izgubljenog zuba i dopustiti im da rastu unutar usne šupljine."
"Alternativno, mogli bismo stvoriti cijeli zub u laboratoriju prije nego što ga postavimo u pacijentovu usnu šupljinu. Za obje opcije, važno je da započnemo vrlo rani proces razvoja zuba u laboratoriju."
Dr. Angelova Volponi dodala je: "Kako napreduje istraživanje, primjena ovih inovativnih tehnika mogla bi potpuno promijeniti stomatološku skrb, nudeći dugoročna i učinkovita rješenja za obnovu i regeneraciju zuba."