Ljekovita svojstva vode koriste se tisućama godina. U srednjem vijeku kupanje nije bila omiljena aktivnost, ali su zato u 17. stoljeću, termalni izvori i lječilišta postali popularni u cijeloj Europi. Hidroterapija znači primjenu vode u svrhu liječenja i opuštanja, a mi ti donosimo pregled tretmana s kupkama.
Hidroterapija je primjena vode - tople, hladne, u pari, ledu za ljekovite svrhe. Može uključivati uranjanje cijelog tijela ili pojedinih dijelova u kadu, bazen, zatim korištenje vode u mlazu, primjenu mokrih ručnika na koži, ili porođaj u vodi. Tretmani su dobri za ublažavanje simptoma raznih bolesti i ozljeda, ili za opće dobro - wellness.
Vrste hidroterapije
"Moderna" hidroterapiju nastala je u 19. stoljeća u Europi, s razvojem lječilišta za "liječenje bolesti vodom". Liječile su se bolesti od tjeskobe do upale pluća do boli u leđima. Otac Sebastian Kneipp, redovnik iz Bavarske u 19., zalagao se da se priznaju prednosti hidroterapije.
Danas se hidroterapija koristi često i na različite načine, a mi ti predstavljamo neke od njih:
- Sjedeća kupelj (sitz kupelj) - kukovi su uronjeni u vodu, a koristi se kod boli u leđima, grčeva u mišićima, bolova u tijelu, uganuća, hemoroida, svrbeža, upala, osipa, tjeskobe, za opuštanje. Ovisno o kojoj se bolesti i tegobi radi u vodu se dodaju određeni minerali.
- Kupka za stopala (hladna i topla) - stopala se stavljaju u hladnu vodu, na podlogu u koju se uranjaju stopala može se staviti neravna gumena podloga po kojoj će se stopala trljati. Topla kupka počinje uranjanjem stopala u vodu temperature 36 stupnjeva, voda se postupno zagrijava dok temperatura ne bude oko 103-104 stupnja. Terapija traje 10 do 15 minuta. Oprez je jedino jamstvo protiv opeklina!
- Kupka za ruke - za hladnu kupku, ruku je potrebno staviti u bazen s hladnom vodom, a razina treba dosezati iznad lakta. Za toplu kupku, koristi se isti princip dizanja temperature vode kao i za kupku za stopala.
- Hladni oblozi - u ovoj tehnici koriste se plahte ili ručnici natopljeni u hladnu vodu, koji se zatim iscijede i njima se omota cijelo tijelo.
- Tuširanje - jak mlaz vode uperen u određeni dio tijela, s ciljem oslobađanja od napetosti ili boli te za poboljšanje cirkulacije.
- Parna kupelj / sauna - toplina se može koristiti kako bi uzrokovala znojenje. U kupelji ili sauni ne bi trebalo biti duže od 15 do 20 minuta, a tko ima problema sa srcem ili plućima, trebao bi ih izbjegavati.
- Oblozi - vrući ili hladni, mokri oblozi se mogu koristiti za razne dijelova tijela. Ova tehnika se ponekad koristi s namjerom da se smanji temperatura ili u svrhu opuštanja.
- Hidromasažna kada - ova terapija ponekad se koristi kod ljudi s kroničnim bolovima, s mišićno-koštanim bolima ili upalama.
- Mineralna kupka za čišćenje pora - prije uranjanja u vodu, dodaju se morske soli, sok od limuna, kurkuma, soda bikarbona, klor ili eterična ulja.
- Balneoterapija (kupanje u Mrtvom moru) - postoje brojni objavljeni članci o terapeutskoj svrsi uranjanja u vodu Mrtvog mora (ali i druge slane vode), osobito za liječenje ili ublažavanje tegoba kod kroničnih kožnih bolesti.
- Vodena fizikalna terapija u bazenima - je dobro uspostavljena tehnika koja iskorištava uzgon i otpor kretanja u vodi.