Ako pratite seriju "Bijeli lotus" i s nestrpljenjem očekujete svaku novu epizodu, sigurno ste primijetili i niz novih likova u trećoj sezoni. Posebno veliku pažnju privlači lik Victorie Ratliff, koju glumi Parker Posey. Njezin intrigantan karakter i ponašanje izazvali su brojne rasprave među gledateljima.
Victoria Ratliff u seriji stalno poseže za tabletama tvrdeći da joj pomažu da se opusti i zaspi. Čak ih nudi i svom suprugu Timothyju, koji je pod velikim stresom jer je upleten u aferu pranja novca.
Te male šarene tabletice zovu se lorazepam. Što je to lorazepam, ali i zašto Victorijin način korištenja ovih tableta nije dobar primjer, pročitajte u nastavku.
Što je lorazepam i za što se koristi?
Lorazepam, lijek koji pripada skupini benzodiazepina, ublažava tjeskobu i koristi se za kratkotrajno ublažavanje tjeskobe, koja je teška, onesposobljavajuća ili uzrokuje izniman stres te za liječenje poteškoća sa spavanjem uzrokovanih tjeskobom. Također se može koristiti kao sedativ neposredno prije stomatoloških ili kirurških operacija, prema HALMED-u.
Benzodiazepini su vrsta lijekova koji usporavaju aktivnost u vašem mozgu i živčanom sustavu, prema US Drug Enforcement Agency (DEA).
Lijek se izdaje na recept u ljekarni i ne možete ga dobiti, ako vam ga liječnik nije propisao.
Lorazepam nosi rizik od ovisnosti, zbog čega ga liječnici obično prepisuju samo na kraće razdoblje – najviše dva do četiri tjedna, navodi Američka agencija za hranu i lijekove (FDA). Primjerice, ako patite od ozbiljne anksioznosti ili simptoma odvikavanja od alkohola, lorazepam može pomoći u početnoj fazi liječenja, dok ne dobijete odgovarajuću stručnu pomoć, no lorazepam nije dugoročno rješenje.
Koje su nuspojave lorazepama?
Najčešće nuspojave lorazepama obično su sedacija i omamljenost, no postoji i nekoliko drugih na koje treba pripaziti:
- Slabost
- Vrtoglavica
- Proljev
- Mučnina
- Zamagljen vid
- Zatvor
- Promjene apetita
- Nemir
Osim toga, lorazepam može izazvati amneziju, živopisne ili uznemirujuće snove , razdražljivost ili agresivno ponašanje.
Ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica o uzimanju lorazepama koji vam je propisan, važno je da posavjetujete sa svojim liječnikom. Osim toga, prije nego što počnete uzimati lorazepam, obavijestite svog liječnika ako ste alergični na bilo koji od njegovih sastojaka, ako uzimate neke druge lijekove ili dodatke prehrani, ako imate glaukom ili druge zdravstvene probleme, ako ste trudni ili planirate zatrudnjeti, ili ako dojite, objasnila je i dr. Jamie Alan, profesorica farmakologije i toksikologije sa Sveučilišta Michigan za Popsugar.
Možete li piti alkohol uz lorazepam?
Ako redovito pratite seriju "Bijeli lotus", vjerojatno ste primijetili da Victoria Ratliff često konzumira alkohol uz lorazepam. To nikako ne biste smjeli raditi, prema dr. Alan. "Postoji opasna interakcija između lorazepama i alkohola", kaže ona. "Oboje su aktivni na istom mjestu u tijelu, a njihovo kombiniranje može biti kobno."
Lorazepam može negativno djelovati i s drugim supstancama, prema NHS-u. To uključuje određene antidepresive, antipsihotike, antikonvulzive, antihistaminike, antimikotike i jake lijekove protiv bolova (poput kodeina, metadona, morfija i oksikodona).
"Uvijek postoji mogućnost interakcije lijekova kada se kombiniraju ", kaže dr. Alan. "Općenito, najopasnije interakcije su sa supstancama koje imaju sedativan učinak - poput opioida, gabapentina, alkohola ili barbiturata. Ako ste zabrinuti zbog mogućih nuspojava, obratite se svom liječniku."
Izaziva li lorazepam ovisnost?
Apsolutno da. Ovisnost o lorazepamu može se pojaviti nakon produljenog liječenja. Lorazepam tablete obično se propisuju za kratkotrajno liječenje, od nekoliko dana do četiri tjedna, uključujući smanjenje doze na kraju liječenja. To smanjuje mogućnost da postanete ovisni o lorazepamu ili da iskusite neugodne učinke kad ga prestanete uzimati.
Nakon završetka propisanog liječenja lorazepamom, liječnik će odlučiti trebate li daljnje liječenje. Broj tableta lorazepama i učestalost uzimanja uvijek treba polako smanjivati prije nego što ih potpuno prestanete uzimati. To omogućuje vašem tijelu da se navikne biti bez lorazepama i smanjuje mogućnost neugodnih učinaka kad ga prestanete uzimati. Liječnik će vam objasniti kako to učiniti.
Kad prestanete uzimati lorazepam, mogu se pojaviti simptomi ustezanja poput glavobolje, boli u mišićima, tjeskobe, poremećaja spavanja, napetosti, depresije, nemira, omaglice, mučnine, proljeva, gubitka apetita, zbunjenosti, razdražljivosti, uznemirenosti, drhtavice, bolova u želucu i/ili mišićima, promjena u otkucajima srca, kratkotrajnog gubitka pamćenja, visoke tjelesne temperature i znojenja. Vaše se izvorne poteškoće sa spavanjem mogu se vratiti. Ako se pojavi bilo koji od ovih znakova, oni obično ne traju dugo.
Ako primijetite bilo koji od ovih znakova, upitajte svog liječnika za savjet. Nemojte prestati uzimati lorazepam naglo. Mogli bi se pojaviti ozbiljniji simptomi ustezanja, poput osjećaja odvojenosti od stvarnosti i emocionalne otupjelosti. Kod nekih bolesnika zabilježeni su simptomi poput utrnulosti ili trnaca u rukama i nogama, povraćanja, zvonjenja u ušima, trzanja mišića, halucinacija i napadaja, kao i pojačane osjetljivosti na dodir, zvuk i svjetlost. Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, odmah se obratite svom liječniku, piše HALMED.
Drugim riječima: Ako ste na lorazepamu, nemojte ga nuditi nikome kome, čak i ako mislite da je nekome potreban. Ne samo da je to opasno iz gore navedenih razloga, već je i protuzakonito. Vaši lijekovi namijenjeni su samo vama. Uzmite ih prema uputama i nemojte ih dijeliti.
U Hrvatskoj su tablete lorazepama dostupne pod nazivima Temelor i Lorsilan.