Zdravlje 13. studenoga 2024.

Sindikat Zajedno: "Prekinut ćemo štrajk kada dobijemo poziv iz Ministarstva zdravstva"

Foto: Marko Prpić/PIXSELL Članovi sindikata medicinskog osoblja "Zajedno" obratili se medijima povodom štrajka ispred KBC-a Zagreb
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Sindikat Zajedno u utorak je poručio da će štrajk zdravstvenih djelatnika prestati čim ih Ministarstvo zdravstva (MIZ) pozove na razgovor oko njihovih zahtjeva.

"Čim dobijemo poziv spremni smo prekinuti štrajk i razgovarati u Ministarstvu oko naših zahtjeva, a to je povećanje osnovice za 20 posto, da se izmijene neki koeficijenti i da nam se vrati naknada za topli obrok", izjavila je dopredsjednica Sindikata Zajedno Sanda Alić ispred zgrade KBC-a Zagreb gdje se na drugi dan štrajka okupilo nekoliko desetaka štrajkaša.

Alić je rekla da je do štrajka došlo zbog toga što ih resorno ministarstvo ignorira od veljače, te ne odgovara na pozive i upite oko nove uredbe o koeficijentima. "Spremni smo razgovarati i naći zajednički jezik. Očekivali smo još sinoć da će nas pozvati", dodala je.

Rekla je i da se na Rebru iz sata u sat povećava broj štrajkaša te da ih je sada oko 300 te je istaknula da je netočan podatak o tome da je oko 550 štrajkaša u cijeloj Hrvatskoj, koji je jučer iznio premijer Andrej Plenković.

U sindikatu tvrde da je u štrajku oko 4000 njihovih članova u 58 zdravstvenih ustanova, a riječ je većinom o radiolozima, laborantima i vozačima saniteta. 

Po riječima Alić, na nivou cijele Hrvatske vrše se pritisci na štrajkaše, prijeti im se da će im se otkazati ugovor o radu, mijenjaju im se rasporedi smjena te ucjenjuje da će biti prebačeni na druga radilišta.

Iz raznih klinika i ustanova, kaže, dobivaju informacije da se na uputnice koje su redovne stavlja oznaka hitnosti.

Slučaj o otkazivanju operacije na djetetu zbog štrajka instrumentarke odbila je komentirati jer se, kaže, radi o maloljetnoj bolesnici.

"Sve osobe uključene oko toga znaju što se dogodilo i ne smiju iznositi činjenice van. Žalosti me to što je izneseno nešto uopće van, ali i to što su iznesene i neke pogrešne informacije vezano uz taj slučaj", rekla je o slučaju otkazivanja operacija zbog štrajka sestre instrumentarke.   

Istaknula je i da je najviše pritiska na štrajkaše bilo u sanitetu Krapinsko-zagorske županije, te su zbog toga neki odustali od štrajka. 

Po njezinim riječima, pacijenti podržavaju štrajkaše, a s bolničkom upravom KBC-a Zagreb kao poslodavcem surađuju dobro i oni im ne ometaju štrajk.

U sindikatu još nemaju točan broj pretraga koje su na Rebru otkazane u prva dva dana štrajka.

Štrajk se, poručuje Alić, nastavlja do ispunjenja zahtjeva.  

Možda te zanima... Sindikat Zajedno: Na štrajk se odazvalo 4000 djelatnika iz 58 zdravstvenih ustanova Zdravlje

HZHM: Vozači saniteta više nisu u štrajku

U zavodima za hitnu medicinu u srijedu niti jedan vozač saniteta više nije u štrajku, tvrde u Hrvatskom zavodu za hitnu medicinu (HZHM) u kojemu navode da je jučer štrajkalo 28 od ukupno 1599 vozača saniteta, i to iz dva županijska zavoda za hitnu medicinu.

Sanitetski prijevoz u svim županijama od nedavno je pripojen županijskim zavodima za hitnu medicinu u kojima je zakonski zabranjen štrajk kako bi se zaštitila sigurnost pacijenata. Presudom Vrhovnog suda iz 2020. godine potvrđeno je da je štrajk u zavodima za hitnu medicinu nezakonit.

U HZHM-u kažu da su o toj činjenici 7. studenoga na sastanku upozorili predstavnike sindikata Zajedno, no da oni to očito nisu prenijeli svome članstvu. Tako se dogodilo da je 28 vozača saniteta jučer bilo u štrajku. 

Problem je nastao oko vozača koji su prethodno bili u domovima zdravlja, a sada su u sklopu zavoda za hitnu medicinu. Sindikat je njihovu situaciju protumačio na svoj način, iako su bili upoznati s time da im je  štrajk zabranjen, kažu u HZHM-u.

"Zavodi, u kojima je sanitet štrajkao, prijavili su to sudu i dobit će sudsku presudu. To nije sporno", rekla je Hini ravnateljica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Grada Zagreba Tanja Pandek. U tom je zavodu 80 vozača saniteta i nitko, kaže, nije bio u štrajku. 

Pandek je odbacila tvrdnje predsjednika sindikata Zajedno Krunoslava Kušeca da većina vozila u sanitetu zimi vozi bez adekvatnih gume i nisu opremljeni u skladu sa zakonom. Kušec je poručio da će vozači saniteta odbiti voziti takva vozila.

"Ako posumnja da je dobio neispravno vozilo, vozač ima pravo odbiti voziti. Ali kod nas se ne izlazi na cestu bez zimskih guma. Ako se s takvim vozilom dogodi prometna, ja sam odgovorna", kaže Pandek.

Predsjednica HZHM-a Maja Grba Bujević također poručuje da je unutrašnjost vozila opremljena sukladno pravilniku, a u onima koja su nedavno preuzeta od domova zdravlja, to će biti riješeno sukladno zakonu koji za to predviđa godinu dana. 

Možda te zanima... Ministarstvo zdravstva poručuje: Unatoč najavama štrajka pacijentima će se osigurati sva zdravstvena skrb Zdravlje

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.