Zdravlje 04. veljače 2025.

Pripremate doma fiziološku otopinu? Ove greške nemojte raditi

Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

U ljekarnama diljem Hrvatske trenutno nema fiziološke otopine koja se često koristi za ispiranje nosa, a ono malo zaliha što stigne, nestane gotovo odmah.

Nestašica fiziološke otopine traje već mjesec dana, što je posebno problematično tijekom sezone gripe i respiratornih infekcija. Fiziološka otopina često se preporučuje kao dodatna nefarmakološka preventivna strategija čišćenja nosnih šupljina uklanjanjem antigena, upalnih medijatora i mikroorganizama kao što su bakterije i virusi.

Dr. Tanja Pekez, specijalistica obiteljske medicine za missZDRAVU je objasnila da se češće može inhalirati s fiziološkom otopinom, a ako se koriste lijekovi potrebno se držati liječničkih uputa. Ističe da su najbolji pripravci za inhalaciju kod glavobolje, sinusitisa, začepljenih dišnih putova pripravci na bazi fiziološke otopine, a nekada može pomoći i hipertonična otopina (otopina s većom količinom otopljene tvari), ali se za njezinu uporabu treba konzultirati s liječnikom. 

Metoda ispiranja sluznice fiziološkom otopinom jeftina je i može se izvoditi i kod kuće. Rijetko je popraćena štetnim učincima, iako upotreba hipertoničnih otopina može dovesti do iritacije nosne sluznice i većeg osjećaja žarenja. 

Kako bi doskočili nestašici, mnogi su građani sami napraviti fiziološku otopinu. Bojana Janjanin, mag. pharm., otkrila je kako napraviti fiziološku otopinu, ali i koje greške ne biste smjeli raditi. 

Kako napraviti fiziološku otopinu?

Farmaceutkinja Janjanin otkrila je kako napraviti fiziološku otopinu kod kuće.

Sastojci:

  • Voda, ukoliko sumnjate u kvalitetu svoje vode, kupite destiliranu vodu za veći stupanj čistoće
  • Nejodirana sol (jodirana može izazivati iritacije nosa)
  • Dobro očišćena posuda u koju ćete kasnije spremiti otopinu, poželjno s poklopcem

Postupak za izradu 1L fiziološke otopine:

  1. Staviti kuhati barem 15 minuta veću količinu vode (recimo 2L).
  2. Pustiti vodu da se ohladi na sobnu temperaturu.
  3. Odvojiti 1L tako prokuhane vode.
  4. Dodati 9 grama nejodirane soli.
  5. Tako pripremljenu otopinu držati u hladnjaku 12-24 sata, sav višak i van tog vremenskog okvira baciti.
Možda te zanima... Koliko su kućni lijekovi djelotvorni u liječenju prehlade? Zdravlje

Najčešće greške kod pripreme fiziološke otopine

Farmaceutkinja Janjanin također je napomenula sljedeće greške koji mnogi rade prilikom izrade fiziološke otopine:

  • "Stavi se odmah 9 grama soli u 1L tekućine, kuha 15 minuta pa koristi. Na taj način dio vode ispari i to više nije izotonična otopina već hipertonična koja je inače korisna za odčepljivanje nosa, ali u ovom slučaju može biti iritirajuća.
  • Koristi se duže od 24 sata i drži van hladnjaka, što povećava mogućnost razvoja bakterija i infekcije.
  • Koristi se 'obična' kuhinjska sol koja ima jod i dodatke protiv zgrušnjavanja koji mogu djelovati iritativno.
  • Koriste se odokativne mjere žličicama gdje ne dobijemo onda izotoničnu otopinu jer ovisi o tome kolika je ta žličica i koliko smo zahvatili soli". 

 | Author: instagram/bo_ljekarna Foto: instagram/bo_ljekarna Bojana Janjanin, mag. pharm.

Razlikuje li se 'domaća' fiziološka otopina od one iz ljekarne?

Razlikuje se u dvije stvari, napominje farmaceutkinja Janjanin:

  1. "Sterilnost: Farmaceutska otopina proizvedena je pod strogo kontroliranim uvjetima koji osiguravaju sterilnost. Domaća otopina, čak i uz pažljivo prokuhavanje, nije sterilna i može predstavljati rizik za infekciju.
  2. Kemijska čistoća: Fiziološka otopina iz ljekarne ima precizno izbalansiran pH i osmotski tlak, dok domaća varijanta zbog minerala u vodi i soli može izazvati iritaciju".

Također trebate pazit i kod korištenja destilirane vode. "Destilirana voda može pomoći smanjiti rizik od iritacije zbog mineralnog sadržaja, ali oprez! Ona također nije sterilna! Tako da ukoliko se odlučite na destiliranu vodu - i nju treba prokuhati i ohladiti kako bi se smanjio mikrobiološki rizik (naglasak na smanjio, a ne skroz maknuo)", objašnjava Janjanin.

U kojim slučajevima izbjegavati 'domaću' fiziološku otopinu?

"Kod ovako pripremljene fiziološke otopine preporučujem upotrebu za ispiranje nosa kod odraslih i starije djece. Sve što zahtjeva sterilnost-npr. ispiranje očiju, rana, katetera-izbjegavati! Za takve slučajeve kupovati izotonične otopine koje jesu dostupne u ljekarnama, u obliku sprejeva i ampula, nešto skuplje od klasične fiziološke otopine, ali sa sterilnosti se ne igramo. Također oprez kod mlađe djece, beba ili kod osoba koje imaju oslabljenu sluznicu ili su osjetljivije na patogene iz bilo kojeg drugog razlog", napominje farmaceutkinja.

Možda te zanima... Ispiranje nosa u nekim slučajevima može izazvati opasnu infekciju Zdravlje

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.