Iako se radi o normalnom procesu koji regulira tjelesnu temperaturu, pretjerano znojenje ne samo da je estetski problem, već može biti znak i nekih zdravstvenih tegoba. Provjeri moguće uzroke i saznaj kako ublažiti problem prekomjernog znojenja
Prosječno se dnevno izluči oko 7 decilitara znoja
Znojenje je proces pomoću kojeg se tijelo hladi kako bi održalo normalnu tjelesnu temperaturu, onu od 37 stupnjeva Celzijusa, koja predstavlja savršenu ravnotežu između topline koju proizvodi tijelo te topline koju gubimo. Osim što regulira tjelesnu temperaturu, znojenjem se izbacuju toksini i nepotrebne tvari iz organizma. Prosječno se dnevno izluči oko 7 decilitara znoja.
Znojenje mogu potaknuti vanjska toplina, fizički rad, pretilost i nervoza, ali i drugi faktori. Primjerice, znojenje je normalan imunološki odgovor na infekciju kada tijelo podiže temperaturu boreći se protiv bakterija ili virusa, stoga se znojimo i kada smo bolesni. Također, emocionalni i psihički stres, kao i posebna stanja poput trudnoće i klimakterija, zbog povišene razine hormona uzrokuju prekomjerno znojenje.
Stalno znojenje može biti znak pretjerano aktivne štitnjače, ali ako se prekomjerno znojiš otkada pamtiš, vrlo je vjerojatno riječ o hiperhidrozi, generalizirano ili lokalno pojačanoj funkciji znojnih žlijezda. Uistinu, neki od nas neovisno o godišnjem dobu i aktivnostima imaju problem sa znojenjem koji izaziva nelagodu. Jednostavno se znoje više od drugih, a da za to nema posebnog razloga, što može biti vrlo frustrirajuće.
Nekoliko savjeta o tome kako možeš ublažiti znojenje:
Uvelike ćeš si pomoći noseći udobnu odjeću od prirodnih materijala, vune, pamuka, lana ili svile jer za razliku od sintetike i poliestera imaju moć upijanja, a ne sprječavaju isparavanje. Također, u ljetnim mjesecima nosi širu odjeću kako bi zrak slobodno cirkulirao tijelom. Isto vrijedi i za čarape, pamučne ili vunene i mijenjaj ih svakodnevno. Cipele s kožnom potplatom bi bile najbolji izbor. Svakodnevno ih provjetravaj. Pazi na higijenu, što uključuje pranje sapunima, upotrebu pudera za ublažavanje neugodnih mirisa i antiperspiranta. Dok normalni dezodoransi samo prikrivaju miris, antiperspiranti sadrže aktivne sastojke (najčešće aluminij) koji trenutno blokiraju žlijezde znojnice.
Određena prehrana također može izazvati pretjerano znojenje ili neugodan miris. Za početak pokušaj smanjiti unos kofeina, alkoholnih pića i ljute, začinjene hrane. Oni su uglavnom krivci prekomjernog znojenja. Također je vrlo korisno piti čaj od žalfije koja svojim svojstvima smanjuje znojenje, kao i čaj lista oraha ili kore hrasta. Bananama, narančama i rajčicama te ispijanjem vode nadoknadit ćeš tekućinu i elektrolite (najviše kalij) koji se gube znojenjem.
Ako se radi o hiperhidrozi, prekomjernom znojenju bez posebnog razloga, uza sve to možeš posegnuti i za jačim antiperspirantima, od kojih je najučinkovitiji aluminijev klorid (20-25 posto), koji se nanosi se navečer od 2 do 3 puta tjedno na suhu kožu pazuha, tabana ili dlanova. Krajnja opcija je i botoks injekcija pod pazuh, koja sprječava živce da šalju signale koji stimuliraju znojne žlijezde. Poboljšanje slijedi nakon tjedan dana, no privremeno je jer sam učinak traje do šest mjeseci, a ovakav način liječenja se mora ponavljati kako bi se rezultati održavali. U svakom slučaju, ako primijetiš da je uistinu riječ o hiperhidrozi, savjetuj se s liječnikom.