Od poremećaja hranjenja u Hrvatskoj boluje više od 40.000 osoba, većinom djevojčica i mladih žena u dobi od 12 do 30 godina. Svojom težinom nezadovoljno je oko 40 posto dječaka i 50 posto djevojčica u dobi od 15 godina. Brojke nam sve govore - poremećaji u prehrani postaju javnozdravstveni problem.
Dnevna bolnica za poremećaje prehrane u Psihijatrijskoj bolnici Sveti Ivan u zagrebačkom Jankomiru i Centar za poremećaje hranjenja BEA upozoravaju da su mladi sve ugroženiji poremećajima hranjenja. Naime, mnogobrojna istraživanja pokazuju da mlade djevojke i mladići sve ranije odlaze na dijetu jer su nezadovoljni svojom tjelesnom masom.
Što je to poremećaj hranjenja?
„Poremećaj hranjenja je psihički problem s visokom smrtnošću i teškim tjelesnim posljedicama, pogotovo kod adolescentica. Taj poremećaj prate i mnogobrojne predrasude, a njegovim je posljedicama pogođena i cijela pacijentova obitelj. Budući da broj pacijenata raste, poremećaj hranjenja predstavlja ozbiljan javnozdravstveni problem“, ističe psihijatar Hrvoje Handl, voditelj Dnevne bolnice za poremećaje prehrane u Psihijatrijskoj bolnici Sveti Ivan, jedine dnevne bolnice za liječenje oboljelih od anoreksije, bulimije i nespecifičnih poremećaja hranjenja u Hrvatskoj.
Mentalni poremećaji s najvećom stopom smrtnosti
„Svakodnevni nam rad otkriva da su mladi pod sve većim pritiskom zbog fizičkog izgleda. Zbog toga je iznimno bitno raditi na osvješćivanju mladih o poremećajima hranjenja i njihovim posljedicama“, ističe mr. sc. Jelena Balabanić Mavrović iz Centra BEA.
Poremećaji hranjenja vrlo su kompleksni i svaki poremećaj određen je različitim kombinacijama uzročnih čimbenika. Genetika također može imati odgovarajuću ulogu, ali vjerojatno u smislu naslijeđene strukture osobnosti ili sklonosti određenim emocionalnim reakcijama, stoji na stranici NZJZ-a dr. Andrija Štampar.
Hrana i emocije - kako postati normalan jedač?
Čest poremećaj u obiteljima osoba s poremećajem hranjenja je depresija, posebno kod onih koji boluju od bulimije. Vjerojatnost da oboljeli dolazi iz disfunkcionalne obitelji je veća kod bolovanja od bulimije, nego li kod anoreksije.
S druge pak strane, anoreksija je do 8 puta češća kod osoba koje imaju srodnika s tim poremećajem, iako ta veza još uvijek nije objašnjena. Naposljetku, ne mogu se zanemariti ni utjecaji društva, posebice medija, koji nameću "savršenu sliku" tijela.
Teške posljedice fotošopirane stvarnosti
U Dnevnoj bolnici za poremećaje prehrane u Psihijatrijskoj bolnici Sveti Ivan liječe se punoljetne osobe, pa najmlađe pacijentice dolaze već s 18 godina. Program u koji se uključuju, traje između tri i šest mjeseci, a obuhvaća terapijske sadržaje svakog radnog dana u tjednu. Kako bi se osoba uspješno izliječila, s njom radi multidisciplinarni tim od osam stručnjaka – od psihoterapeuta do kuhara.