Zdravlje 24. veljače 2025.

Osobe s MS-om dobivaju neograničen pristup terapijama

Foto: Unsplash+ Ilustracijska fotografija
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Osobe s multiplom sklerozom u Hrvatskoj od ovoga mjeseca imaju mogućnost liječenja sa svom dostupnom terapijom odmah nakon postavljanja dijagnoze, što znači da će manji broj oboljelih razviti invaliditet, istaknuli su u ponedjeljak predstavnici neurološke struke i pacijenata.

"Zbog restrikcija hrvatski su bolesnici imali znatno veći stupanj neurološke onesposobljenosti u odnosu na slovenske pacijente kojima su svi lijekovi bili jednako dostupni. No, i Hrvatska sada ima neograničen pristup terapijama za multiplu sklerozu", ustvrdio je na konferenciji za novinare neurolog Mario Habek s KBC-a Zagreb.

Na konferenciji su predstavljene promjene za oboljele od MS-a nakon stupanja na snagu nove liste lijekova HZZO-a, 10. veljače, a kojom se ukidaju diskriminirajući kriteriji da bi oboljela osoba mogla dobiti najučinkovitiju terapiju.

Istaknuto je da je time završena dugogodišnja borba Saveza društava multiple skleroze Hrvatske i Hrvatskog neurološkog društva koji su upozoravali na važnost dostupnosti lijekova koji su optimalno rješenje s najboljim ishodom za svaku pojedinačnu osobu s MS-om. 

Po zadnjim podacima HZJZ-a iz rujna 2024., u Hrvatskoj je 8518 osoba s MS-om, a broj oboljelih je u porastu iz godine u godinu.

Habek je istaknuo da su promjene na listi lijekova za MS ogroman korak u liječenju te bolesti u Hrvatskoj. 

"Ako ne liječimo bolesnika, nakon 20 godina, preko 80 posto će ih imati nepovratnu neurološku invalidnost. Kada imamo samo umjereno učinkovitu terapiju, taj postotak pada na oko 30 posto, a s visokoučinkovitom terapijom postaje zanemariv", rekao je.

Jako je važno, istaknuo je, imati svu dostupnu terapiju s različitim mehanizmima djelovanja i moći ju primijeniti odmah po postavljanju dijagnoze jer to znači dugoročno pozitivne ishode na oboljele osobe.

Habek je upozorio i kako je sve više djece s multiplom sklerozom, te da djeci u Hrvatskoj još uvijek nije omogućena sva dostupna terapija kao što je to sada slučaj s odraslom populacijom. Kao idući korak, smatra da bi trebalo ukinuti i linije liječenja.

"Linije liječenja i dalje su ostale, ali su tako posložene da su u prvoj liniji dvije skupine lijekova - jedni su umjereno učinkoviti za bolesnike koji imaju dobre prognoze, a za bolesnike koji imaju loše prognoze, omogućeni su visokoučinkoviti lijekovi. To znači da od 10 ljudi s MS-om, jedan u dvije godine može doživjeti relaps, što je izuzetno rijetko pogoršanje MS-a", rekao je Habek.

Dodao je i da Hrvatska sudjeluje u kliničkim ispitivanjima najnovijih terapija za MS, odnosno da su bolesnici uključeni u gotova sva klinička ispitivanja novih terapija koja postoje u Europi i svijetu.

Predsjednik Saveza društava multiple skleroze Hrvatske Željko Pudić naglasio je zadovoljstvo uspjehom s promjenama na listi lijekova HZZO-a, ustvrdivši da je to rezultat dugogodišnje borbe sa sustavom. 

Možda te zanima... Multipla skleroza: Konvencionalni i alternativni načini liječenja Zdravlje

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.