Andrijana Anić –Antić (48) doživjela je moždani udar prije devet mjeseci, samo četiri dana nakon njezinog rođendana. Andrijana, osim što se uključila se u kampanju Dan crvenih haljina, podijelila je s nama svoju priču kako bi na taj način pomogla drugim ženama jer je i njoj samoj nakon moždanog udara pomoglo kada je čitala o iskustvima drugih žena koje su preboljele ovu tešku bolest.
Tri dana prije moždanog udara Andrijana je tijekom sastanka na poslu osjetila snažnu bol u području vrata, glave i tjemena. Iako je često imala glavobolje čiji uzrok su uglavnom bili problemi sa sinusima, ovu glavobolju doživjela je drugačije, ne toliko zbog intenziteta boli već zbog mjesta na kojem se bol pojavila. Osim glavobolje, imala je i još jedan simptom. "Lijevo oko mi je bilo jako osjetljivo na vanjsku svjetlost. Uzela sam lijekove za bolove, i glavobolja je počela gubiti intenzitet tijekom sljedeća dva dana. Na dan moždanog udara se zapravo uopće ne sjećam glavobolje, mislim da je bila već popuno nestala", prisjetila se Andrijana.
Sam moždani udar doživjela je kao "neku ošamućenost i čudni pritisak". "Odmah po prvim znakovima izgubila sam osjet u desnoj ruci i desnoj nozi, a ubrzo sam shvatila i to da jako teško izgovaram rečenice. Cijelo vrijeme sam bila svega svjesna. U trenutku kad mi se dogodio možda udar, moja mama je odmah shvatila o čemu je riječ i pozvala je hitnu pomoć. Isti dan je obavljena trombektomija, od koje sam odmah osjetila potpuno poboljšanje – počela sam razgovijetno komunicirati, i osjetila sam istu snagu u desnoj ruci i nozi", rekla je Andrijana.
Oporavak nakon moždanog udara i povratak svakodnevici
U Andrijaninom slučaju fizički je oporavak bio jako brz i uspješan i njen svakodnevni život nije se značajno promijenio. Bavi se istim ili sličnim aktivnostima, ali neke ipak mora izbjegavati. "Moj moždani udar uzrokovala je disekcija karotide. Obično do ozljede vratnih žila dolazi zbog neke ozljede glave, no moguće je da se pukotina dogodi i spontano, što je izvjesno bio slučaj kod mene. U svakom slučaju izbjegavam aktivnosti koje opterećuju vratne žile (poput naprezanja) i pokušavam kontrolirati nagle pokrete glave. Dozvoljena je samo umjerena aktivnost", objasnila je Andrijana.
Iako se fizički relativno brzo oporavila od moždanog udara, neke stvari su se promijenile i posljedice ove bolesti još uvijek je prate. "Promijenilo se to da mi je moždani udar još uvijek prva pomisao ujutro, i onda još nekoliko puta tijekom dana, tako da ne mogu reći da je to isti život kao prije. Psihički oporavak traje puno dulje."
Tijekom oporavka podrška obitelji i prijatelja puno joj je značila i ističe kako je svakoj osobi koja se oporavlja od neke vrste bolesti podrška neposredne okoline vrlo bitna. "Ne mogu zamisliti kako je osobama koje su prepuštene same sebi dok se opravljaju. Od toga da je mnogima potreban fizički oslonac zbog posljedica bolesti, do toga da vam je važna prisutnost osobe uz koju ćete se psihički brže opravljati, jer strah je još jako dugo prisutan."
Iskustvo moždanog udara nije revolucionarno promijenilo njen pogled na život i prioritete, ali sada ipak pojačano brine o hrani koji konzumira svaki dan, smanjila je broj cigareta s tri na jednu dnevno, pije kavu bez kofeina i izbjegava gazirana pića. "Prioritet mi je imati sve više dana u kojim ne razmišljam o moždanom udaru i početi ponovo živjeti život koji sam imala prije moždanog", rekla je Andrijana.
Andrijana Anić-Antić sudjeluje u kampanjii Dan crvenih haljina koja se provodi s ciljem podizanja svijesti o moždanom udaru u žena
Zašto je obukla "crvenu haljinu"?
Kada su je kontaktirali za sudjelovanje u nacionalnoj javnozdravstvenoj akciji Dan crvenih haljina, koja se provodi s ciljem podizanja svijesti o moždanom udaru u žena, prvo je pomislila da neće sudjelovati, ali je u konačnici zaključila da će možda nekome drugome biti korisno i zanimljivo čitati o njezinom iskustvu, kao što je njoj bilo korisno čitati o iskustvima drugih žena koje su doživjele moždani udar. "Dobro je kada spoznaš da i drugi imaju iste strahove ili poteškoće, a osobito je pozitivno kada vidiš da se stvari pomiču s mrtve točke."
Na temelju svog iskustva i iskustva žena s kojima Andrijana provodi vrijeme rekla je kako žene u određenim godinama sve više razmišljaju o raznim rizicima koji mogu ugroziti njihovo zdravlje, pa je istaknula i na što bi žene posebno trebale obratiti pozornost. "Sve ponekad osjećamo neke trnce u rukama ili nogama, ili neke druge znakove koji mogu biti znak i moždanog udara. Bolje je reagirati na vrijeme i provjeriti, nego živjeti s posljedicama. No, često nam tijelo ne daje baš dovoljno jasne znakove, pa je onda brza reakcija od iznimne važnosti kada dođe do moždanog udara. Mislim da je u mom slučaju brzina dolaska u bolnicu bila presudna za uspješan fizički oporavak", zaključila je Andrijana.
Briga žene o vlastitom zdravlju mora početi prije ozbiljnih znakova uzbune
"Crvena haljina nije samo odjevni predmet - to je poruka i poziv ženama da osluškuju vlastito tijelo, da prepoznaju opasnost i spriječe najgori scenarij. To je podsjetnik da zdravlje nije luksuz, već pravo koje svaka žena mora braniti svojim odlukama i svakim otkucajem srca", ističe se u priopćenju kampanje Dan crvenih haljina.
Andrijana je također naglasila da poruke o brizi za zdravlje slušamo svakodnevno, no pitanje je koliko žene zaista imaju vremena i volje za promjenu životnih navika sve do trenutka kada im tijelo ne pokaže ozbiljne znakove uzbune. "Najviše nas zapravo pogađaju bolesti osoba koje znamo i kada se nekome u našoj okolini dogodi nešto poput moždanog udara, odmah se pokreće mehanizam samobrige, barem na neko vrijeme, a kod nekih možda i dugotrajno. "
"Primjerice, ja nisam uopće bila svjesna da je moždani udar moguć zbog disekcija vratnih žila i da zahvaća sve dobne skupine jer smo svi izloženi istim rizicima – ozljedama i trzajima vrata ili glave, dugotrajnim zadržavanjima glave, odnosno vrata, u istoj (neudobnoj) pozi (kod frizera, na vježbanju), dugotrajnim intenzivnim kašljanjima i sl. Sada su toga svjesni svi koji me znaju, i ne bi me čudilo da su obavili preventivni pregled vratnih žila", dodala je Adrijana.
Moždani udar je ozbiljno zdravstveno stanje koje često pogađa žene, a mnoge ga ne prepoznaju na vrijeme. Povećanje svijesti o važnosti brige za vlastito zdravlje, prepoznavanje simptoma i poduzimanje koraka na vrijeme mogu napraviti veliku razliku u prevenciji i oporavku.
Detalji o Danu crvenih haljina mogu se pratiti na stranicama Hrvatskog neurološkog društva i na Facebook stranici Dan crvenih haljina.