Zdravlje 11. prosinca 2024.

Mirisne blagdanske svijeće mogle bi biti štetnije za vaše zdravlje od duhanskog dima

Foto: Freepik
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Paljenje mirisne svijeće kako bi se soba ispunila mirisima medenjaka, cimeta i bora može pomoći u stvaranju blagdanskog ugođaja, ali može biti štetno za vaše zdravlje.

Proizvodi kao što su mirisne svijeće, osvježivači zraka i mirisni štapići mogu prikriti neugodne mirise i poboljšati miris unutarnjih prostora – ali ne štite od unutarnjih zagađivača. Zapravo, neki mirisi za dom mogu biti štetni za kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru, piše Daily Mail.

Studija je otkrila da zapaljene mirisne svijeće imaju značajan učinak na kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru - i da bi udisanje ovih mirisa moglo bi biti gore za vaša pluća od pasivnog udisanja duhanskog dima.

Naime, svijeća dok gori isparava složenu mješavinu kemikalija i čestica, uključujući otrovne plinove poput ugljikovog monoksida, sumporovog dioksida i dušikovih oksida. Proizvodi poput mirisnih svijeća i mirisnih štapića također mogu proizvesti hlapljive organske spojeve (VOCs).

Udisanje ovih tvari može uzrokovati kašalj, kihanje i iritaciju očiju te pogoršati simptome astme.

Ali dugoročno gledano, ovo unutarnje zagađenje također može povećati rizik od bolesti srca, raka pluća i kroničnog bronhitisa, napisali su dr. Asit Kumar Mishra sa Sveučilišta Cork i dr. Marie Coggins sa Sveučilišta Galway za The Conversation.

Možda te zanima... Mnogi parfemi sadrže potencijalno štetnu kemikaliju koja je povezana s brojnim zdravstvenim problemima Zdravlje

Upotreba mirisnih svijeća ili pušenje, u kombinaciji sa blokiranim ventilacijskim otvorima i zatvorenim prozorima, pogoršava izloženost zagađivačima zraka u zatvorenom prostoru. Tijekom korištenja mirisnih svijeća, na primjer, vršne koncentracije finih čestica mogle bi se povećati do 15 puta u odnosu na granice koje propisuje Svjetska zdravstvena organizacija. U nedovoljno ventiliranim prostorijama potrebno je neko vrijeme da se koncentracije ovih čestica vrate na normalnu razinu.

Studija, objavljena u časopisu Indoor Environments, mjerila je kvalitetu zraka u 14 domova u Galwayu u Irskoj, 24 sata prije i 24 sata nakon uvođenja promjena za poboljšanje energetske učinkovitosti kuće. Istraživači su u svakoj kući izmjerili koncentracije pet zagađivača uključujući CO2 i čestice zagađivača manje od 2,5 mikrometara, poznate i kao PM2,5, koje lako mogu ući u pluća, kao i temperaturu i vlažnost u dvije prostorije.

PM2.5 su čestice čađe u zraku nevidljive ljudskom oku koje mogu ući u krv i prodrijeti duboko u pluća. Mogu ih emitirati motori vozila, izgaranje drva i dimljenje.

U svakoj sobi znanstvenici su postavili uređaje za mjerenje onečišćenja metar od poda i izvora onečišćenja i ventilacije (poput prozora i ventilacijskih otvora). Tijekom tog vremena stanari su zamoljeni da dokumentiraju tipične aktivnosti u kućanstvu kao što su kuhanje, otvaranje prozora, paljenje svijeća, čišćenje i svoje metode grijanja i ventilacije.

Rezultati su otkrili da aktivnosti poput paljenja svijeća, pušenja i blokiranja zidnih ventilacijskih otvora mogu biti štetne za kvalitetu unutarnjeg zraka s povećanjem razina PM2,5 i CO2. Smatra se da čestice PM2.5 uzrokuju upalu u plućima koja može aktivirati uspavane, štetne stanice, što dovodi do genetskih mutacija koje uzrokuju rak.

 | Author: Freepik Foto: Freepik

Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) označila je 2013. godine čestice PM 2,5 kao čestice iz prve kancerogene skupine zbog dokaza koji povezuju zagađivače s rakom pluća. Studija je također otkrila da ako se zapali jednaka količina cigareta i mirisnih štapića, mirisni štapići proizvode oko četiri puta više štetnih čestica nego cigarete.

U kućanstvima u kojima se ne puši, svijeća može biti glavni izvor onečišćenja i unijeti ultrafine čestice u zrak, pri čemu treperavi plamen proizvodi više većih čestica i povećava emisiju čađe. Paljenje mirisnih svijeća u malim kupaonicama ili spavaćim sobama izlaže stanare višoj koncentraciji zagađivača, pokazalo je istraživanje.

U slabo prozračenim prostorijama istraživači su otkrili da postoje veće koncentracije zagađivača poput formaldehida — bezbojne kemikalije jakog mirisa — u koncentracijama koje mogu izazvati iritaciju gornjih dišnih putova. Zapravo, mirisne svijeće mogu biti čak i gore za naše zdravlje i mogu proizvesti više sitnih čestica od onih bez mirisa.

biljka eterično ulje miris Možda te zanima... Pomaže li sobno bilje i eterično ulje u borbi s astmom i zagađenim zrakom? Zdravlje

Gotovo je nemoguće znati koje ćete sve kemikalije pustiti u svoj dom kada zapalite mirisnu svijeću, jer je samo 10 posto sastojaka navedeno na pakiranju, tvrde dr. Mishra i dr. Coggins. To je zato što proizvođači mirisnih svijeća u SAD-u i EU nisu obvezni otkriti sve tvari koje se nalaze u njihovim proizvodima.

Dušikovi oksidi — koji se također ispuštaju iz motora automobila — glavni su zagađivači iz mirisnih svijeća i mogu oštetiti pluća i dišne ​​putove. Čak i neki od organskih spojeva koje ispuštaju mirisni proizvodi za dom, poput benzena, ftalata i formaldehida, mogu uzrokovati rak, prema Američkom udruženju za pluća.

Kratkoročno, pokazalo se da izloženost ovim zagađivačima smanjuje kognitivnu funkciju, dok je kronična izloženost dimu tamjana također povezana s padom kognitivne funkcije, prema studiji iz 2020. objavljenoj u časopisu Nature.

Istraživači također upozoravaju da vas odabir svijeća napravljenih od prirodnih sastojaka možda neće zaštititi od štetnih učinaka. Neke od emitiranih prirodnih kemikalija mogu reagirati s ozonom u sobi, proizvodeći potencijalno otrovne nusprodukte.

Paljenje svijeća u većoj prostoriji s otvorenim prozorima može pomoći u smanjenju štetnih učinaka, savjetuju stručnjaci - ali dodaju da su potrebna dodatna istraživanja kako bi se razumjeli svi zdravstveni rizici.

Možda te zanima... Parfemi: 7 bolesti koje mogu uzrokovati i simptomi osjetljivosti Eko

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.