Zdravlje 31. srpnja 2014.

Kako se prirodno zaštititi od sunca?

Faktor
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Donosim ti tablicu sa zaštitnim faktorima prirodnih ulja, recepte za pripravke prije i poslije sunčanja te tradicionalni grčki lijek protiv ljetnih osipa. Često ćeš na moru zbog udruženog utjecaja mora, sunca, znoja, soli, pijeska i raznih nečistoća, dobiti alergiju. Najčešće se osip javlja na vratu i dekolteu,  te ramenima. Jabučni ocat i voda ti mogu pomoći da ga se brzo riješiš

Kako štite prirodna ulja?

Zaštiti i sebe i svoju djecu, a djecu mlađu od tri godine ne izlaži direktnom suncu. čak i kad si u hladu ili sunce trenutno skrivaju oblaci, znaj da 70 do 80 posto sunčevih zraka prolazi i kroz oblake. Prirodna ulja koja sadrže zaštitni faktor su ulje mrkve, ulje lješnjaka, arganovo ulje, ulje koštica od marelice, pa i u narodu poznato još od davnina - maslinovo ulje. Maslinovo ulje, sezamovo ulje i bademovo ulje odbijaju oko 20 do 25 posto sunčevih zraka. Ulje mrkve i marelice skoro duplo više, dok ulje kikirikija djeluje blagotvorno na previše osunčanu kožu.

No, sva ta ulja imaju manji zaštitni faktor od industrijskih proizvoda (nazovimo ih tako). Ali njihova prednost je što su prirodna, bez emulgatora i konzervansa, a na tebi je da doziraš sunčanje ovisno o osjetljivosti tvoje kože. Dakle, zaštita od UVA zraka, koje pojačavaju starenje kože i od UVB zraka, koje izazivaju opekline pa i karcinonametozne promjene je djelomična, pa moraš biti oprezna i osobito čuvati djecu od predugog izlaganja suncu. Ako ipak pocrveniš ne guli upaljenu kožu i ne buši mjehuriće koji nastanu. Pij dovoljno tekućine, nosi šešire širokog oboda, jedi lubenice i općenito voće s puno vode u sebi. U slučaju glavobolje, vrtoglavice, omaglice, povraćanja, potraži hlad, popij hladan čaj, sok ili vodu i spriječi sunčanicu.

Visina faktora i vrsta ulja

  • 2 do 4 - sezamovo ulje
  • 4 - ulje jojobe
  • 5 - bademovo ulje
  • 6 -  ulje makadamije
  • do 6 - shea maslac
  • do 8 - maslinovo i kokosovo ulje
  • 10 - sojino ulje
  • 10 do 30 - ulje čileanskog lješnjaka
  • 20 - ulje pšeničnih klica
  • 35 do 40 - ulje sjemenki mrkve
  • 30 do 50 - ulje sjemenki maline

Čaj za osvježenje

Sastojci:

  • Metvica
  • Kamilica
  • Šipak
  • Hibiskus
  • Kadulja
  • Sljez

Priprema: ovaj čaj pripremi, procijedi, rashladi i serviraj u čašu s kockicom leda i kriškom limuna ili limete. Divan, mirisan i zdrav, ovaj je napitak i jeftiniji od sokova punih šećera i kalorija.

Krema ili ulje za sunčanje

U baznu ili dječju kremu dodaj ulje marelice i badema te promiješaj. Dodaj još i par kapi eteričnog ulja lavande te ulja nevena i evo mirisne i odlične kreme za zaštitu od sunca. Ako radiš samo ulje onda u jednakim omjerima pomiješaj bademovo i maslinovo ulje ili ulje marelice, dodaj par kapi eteričnog ulja lavande ili kamilice. Sve dobro protresi i tvoje ulje je spremno.

Nakon sunčanja

Ako ipak nisi pazila (a takvih ima puno više, a nisam ni ja bolja, vjerujte mi) trebat ćemo pomoć ljekovitih biljnih pripravaka protiv sunčanih opeklina, crvenila kože, osipa. Ako si samo blago pocrvenila stavi hidrolat rimske kamilice ili hidrolat lavande u bočicu s raspršivačem i poprskaj se po tijelu i licu, osvježi je, rashladi i smiri crvenilo.

Kupka i jogurt

Ako si jače pocrvenila, odnosno izgorjela prvo se okupaj ili istuširaj. U vodu za kupanje dodaj čaj od kamilice, nevena i zelenog čaja. Čaj pripremi tako da s tri litre kipuće vode preliješ po dvije jušne žlice od svake navedene biljke. U kupki koja treba biti mlaka, namači se 20- tak minuta. Ovi će ti sastojci neutralizirati oštećenja stanica i smiriti upaljenu kožu.

  • U vodu za kupanje dodaj 250 g sode bikarbone i 12 kapi eteričnog ulja lavande. Ova kupka će hladiti tvoju kožu, izvlačiti vrućinu i smirivati upalu.
  • U žlici pomiješaj aloja gel s jednom kapi eteričnog ulja lavande, pa premaži opečeno, crveno i bolno mjesto.
  • U čašicu masnijeg jogurta dodaj 10 kapi eteričnog ulja lavande i lagano se namaži, možeš i lice te isperi za petnaestak minuta.

E, dragi moji, s ovim receptom s jogurtom imam puno iskustva. Kad sam bila mala dugo sam bila na suncu, izgorjela su mi leđa pa me mama namazala jogurtom. Bilo je to super olakšanje koje me fino hladilo. Ali, kad se jogurt osušio trebalo ga je oprati s kože. Tu je nastao problem. Kožu si nisam smjela dotaknuti ni rukom ni gazom, pa sam otišla pod tuš iz kojeg je išla ili pretopla ili prehladna voda, što mi je bilo bolno. Zato imajte na umu da je bolje spriječiti nego liječiti.

Tradicionalni grčki lijek protiv osipa

Vrlo često ćeš na moru zbog udruženog utjecaja mora, sunca, znoja, soli, pijeska i raznih nečistoća, dobiti alergiju. Najčešće se osip javlja na vratu i dekolteu,  te ramenima. Pomiješaj u jednakim omjerima domaći jabučni ocat ili kvasinu s vodom, umoči u to maramicu ili gazu i drži oblog. Kad se ugrije i osuši tako da ga više ne osjećaš, ponovi postupak. Što češće budeš ponavljala taj postupak rezultat će biti bolji. Za dan, dva osip i svrab će se smiriti. Pij i dosta tekućine, osobito čaja od bazge, nevena i kamilice. Tradicionalni grčki lijek protiv osipa, ali i sunčanih opeklina su ružine latice namočene u jabučni ocat. Taj pripravak rashlađuje i umiruje upaljenu kožu.

Potraži još savjeta dr. med. Ksenije Krajine Pokupec

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.