Novi Zeland bilježi jedan od najbržih padova stope pušenja u svijetu, a glavni pokretač te transformacije nije bila nova zabrana ni porezna politika, već – vaping.
Elektroničke cigarete, kao alat za smanjenje štete postale su neočekivani saveznik u borbi protiv duhana. U zemlji koja se još 2010. obvezala da će do 2025. postati ”zemlja bez dima“, upravo je vape – a ne tradicionalne mjere – donio pomak koji desetljećima nije bilo moguće postići klasičnim javnozdravstvenim politikama.
Ta je teza bila u središtu izlaganja Bena Youdana, direktora organizacije ASH New Zealand, na 9. godišnjem E-Cigarette Summitu, održanom 19. svibnja 2025. u Washingtonu, D.C. U svojoj prezentaciji Youdan je prikazao što se događa kada se populaciji omogući legalan, pristupačan i manje štetan način konzumacije nikotina – i kada ljudi, neovisno o sustavu, odluče prestati pušiti.
Statistički pokazatelji: desetljeće promjena
Prije nešto više od deset godina, u razdoblju 2011./12., na Novom je Zelandu svakodnevno pušilo 16,4 posto odraslih. Do 2023./24. ta je brojka pala na 6,9 posto, gotovo je prepolovljen broj pušača u jednoj generaciji. Istovremeno, korištenje e-cigareta doživjelo je eksplozivan rast: s manje od jedan posto korisnika 2016. na gotovo 10 posto odrasle populacije u 2023., što znači da danas više od 400.000 ljudi svakodnevno koristi vape.
Međutim, stopa pušača među autohtonim stanovništvom Maora mnogo je viša od prosječne stope. Po procjenama, ta je stopa bila 31 posto, a među Maorima je zabilježena i veća stopa obolijevanja i smrtnosti.
Ministarstvo zdravstva Novog Zelanda, zemlje od pet milijuna stanovnika, objavilo je 2021. da je pušenje uzrok jednog od četiri slučaja raka i vodeći uzrok smrti koje se mogu spriječiti, a duhanska je industrija već više od desetljeća na meti tamošnjih zakonodavaca.
U sklopu posebnih mjera, vlada je također uvela pojačane kontrole nad konzumacijom duhana, uključujući značajno ograničenje mjesta gdje se cigarete mogu kupiti te njihovo uklanjanje iz supermarketa i lokalnih dućana.
Posljednjih godina je vaping – pušenje e-cigareta koje proizvode paru koja također sadrži nikotin – među mlađim generacijama postao daleko popularniji od cigareta, a vaping je prihvaćen kao način da se pušačima pomogne da prestanu pušiti.
Zamjena obrazaca – od dima do pare
Ova zamjena obrazaca konzumacije nikotina – sa sagorijevajućeg duhana na inhalaciju pare – ključna je za razumijevanje dubine i brzine transformacije koju je Youdan predstavio. Posebno je naglasio da je pad pušenja bio najizraženiji u populacijama gdje su prethodne javnozdravstvene mjere imale najmanji učinak – među Māori i mladima.
”Za samo šest godina Māori su ostvarili pad u pušenju kakav je općoj populaciji trebalo više od tri desetljeća da postigne“, rekao je Youdan. Bio je to rezultat koji ni jedna prethodna kampanja nije uspjela ostvariti – i to ne putem zabrana, već omogućavanjem pristupa nečemu manje štetnom.
Regulatorni okvir – vaping kao potrošačka praksa
Regulacija vapinga uvedena je 2021., ali kao potrošački, a ne terapijski okvir – vape je moguće kupiti u slobodnoj prodaji, za razliku od Australije gdje je potreban recept. To je učinilo e-cigarete dostupnijima i prihvatljivijima, čime je dodatno potaknut trend zamjene klasičnih cigareta manje štetnim oblicima nikotina.
Ipak, unatoč ovim izvanrednim rezultatima, Youdan kaže da javni diskurs sve više naginje narativu prijetnje, a ne uspjeha. Mediji i dio javnozdravstvene zajednice izražavaju zabrinutost zbog ”novog oblika ovisnosti“, umjesto da prepoznaju kraj pušenja. Pojedine studije, koje tvrde da bi bez vapinga broj mladih pušača bio još manji, ignoriraju ključne faktore poput socioekonomskog statusa i izloženosti duhanu u kućanstvu.
Korisnički glasovi koji svjedoče o prestanku pušenja zahvaljujući vapingu često se zanemaruju ili diskreditiraju, a regulatorne institucije ne održavaju dijalog s industrijom – što dodatno produbljuje nepovjerenje. Youdan je istaknuo da se stvarni uspjeh prikazuje kao neuspjeh samo zato što se ne uklapa u dominantni narativ.
Šira slika: politički kontekst i medijski utjecaji
Youdan se u svom izlaganju osvrnuo i na širi društveni kontekst koji je pratitelj, ali ponekad i kočničar novozelandskog uspjeha. Nakon promjene vlasti 2023., nova konzervativna vlada povukla je najradikalnije zakone prethodne administracije – uključujući zabranu prodaje cigareta budućim generacijama te obvezu smanjenja količine nikotina u duhanskim proizvodima. Umjesto toga, odlučili su fokus prebaciti na strategiju smanjenja štete i povećanja dostupnosti proizvoda koji ne uključuju sagorijevanje, poput e-cigareta i nikotinskih vrećica.
Ova je promjena izazvala val nezadovoljstva, posebice unutar javnozdravstvenih krugova. Dio struke kritizirao je odluku kao popuštanje duhanskoj industriji, dok su drugi upozoravali na gubitak moralnog autoriteta javnog zdravstva. Istodobno, mediji su dodatno rasplamsali raspravu naglašavajući potencijalne rizike vapinga, osobito među mladima, bez uravnoteženog prikaza koristi za starije kronične pušače koji su zahvaljujući vapingu uspjeli prestati pušiti.
Složenost ove situacije dodatno se očituje u dubokoj podjeli među akterima – s jedne strane onih koji zagovaraju strogi prohibicionizam, a s druge onih koji vjeruju u pragmatičan pristup temeljen na dokazima. Youdan je upozorio da takva polarizacija može ozbiljno ugroziti kontinuitet u provedbi politika koje su se već pokazale učinkovitima.
Promjena paradigme i pogled u budućnost
Osim što izaziva rasprave, novozelandski model potiče i pitanje može li se sličan pristup replicirati drugdje u svijetu. Uspjeh temeljen na širokoj dostupnosti i prihvatljivosti proizvoda za smanjenje štete, poput vapinga, nudi vrijedan okvir za promišljanje javnozdravstvenih strategija u drugim državama koje se bore s visokom prevalencijom pušenja.
Iako je vaping i dalje predmet znanstvenih i političkih rasprava, sve više dokaza sugerira da mu je potencijal za smanjenje štete znatan – osobito ako se uspoređuje s dugoročnim posljedicama pušenja. Youdan je naglasio da države ne mogu ignorirati iskustva poput novozelandskog, već bi ih trebale pažljivo analizirati, uzimajući u obzir i lokalne specifičnosti, ali i realne potrebe korisnika.
Uloga komunikacije i znanstvene vjerodostojnosti
Jedan od najočitijih izazova, prema Youdanu, odnosi se na komunikaciju između znanosti, javnog zdravstva i korisnika. U svom izlaganju upozorio je da su neki dijelovi zdravstvene zajednice počeli preispitivati vjerodostojnost argumenata o smanjenju štete samo zato što su ti argumenti ponekad korišteni i u komunikaciji duhanske industrije. “Ako kažemo da šteta dolazi od sagorijevanja, a ne od nikotina“, i to je znanstveno točno, ne znači da govorimo ono što industrija želi – znači da govorimo istinu”, rekao je.
Posebno se osvrnuo na rastući jaz između zdravstvene politike i iskustva korisnika. Upozorio je da se u mnogim javnozdravstvenim okvirima korisnici dijele na one čiji su narativi prihvatljivi (oni koji koriste e-cigarete i osjećaju se loše zbog toga) i one koji su nepoželjni (koji smatraju da su im e-cigarete pomogle). Takva selektivna upotreba iskustava, rekao je Youdan, šteti naporima javnog zdravstva i produbljuje nepovjerenje.
Također je upozorio na sve češću stigmatizaciju nikotina kao supstance, bez nužnog razlikovanja između različitih oblika njegove konzumacije. ”Nije isto ako netko konzumira nikotin putem sagorijevanja, ili putem proizvoda koji ga isporučuju bez dima. Javna rasprava to često zanemaruje, a cijena je te nepreciznosti zbunjenost među korisnicima i slabija učinkovitost javnih politika“, naglasio je.
Ako Novi Zeland doista želi ostvariti cilj ”Smokefree 2025“, poručio je, morat će redefinirati što znači uspjeh – ne kao potpuno iskorjenjivanje nikotina, već kao okončanje bolesti i smrti uzrokovane sagorijevanjem duhana. U tom je smislu potrebno priznati da su e-cigarete, ma koliko kontroverzne, pomogle tisućama da se odmaknu od cigareta – i time možda zauvijek promijenile krajolik borbe protiv pušenja.
ASH New Zealand (Action for Smokefree 2025) je neovisna organizacija osnovana 1983. godine, posvećena smanjenju štetnosti i smrtnosti uzrokovane uporabom duhana u Novom Zelandu. Glavni cilj ASH-a je postizanje statusa “Smokefree 2025”, što znači da manje od pet posto stanovništva redovito puši.