Hepatitis C (HCV) je krvlju prenosiv virus koji uzrokuje upalu jetre i ubija stanice jetre. Prenosi se putem krvi, najčešće preko transfuzije krvi ili putem dijeljenja igala kod intravenskih ovisnika. Hepatitisom C moguće je zaraziti se i tijekom penetracije (vaginalnog, analnog ili oralnog seksa) s inficiranom osobom ako se ne koristi kondom.
Međutim, iako je prijenos hepatitisa C tijekom seksa moguć, malo je vjerojatan, osim ako osoba ima spolno prenosivu bolest. Također, grubi analni seks predstavlja veći rizik prijenosa, osobito ako dođe do krvarenja.
doc. dr. sc. Ivana Mikolašević, dr. med. sa Zavoda za gastroenterologiju KB Rijeka
Kako to da se kod nekih osoba zaraženih hepatitisom C organizam sam uspije riješiti virusa te zašto većina nema simptome, objašnjavaju doc. dr. sc. Ivana Mikolašević, dr. med i Nadija Skenderević, medicinska sestra sa Zavoda za gastroenterologiju, KBC Rijeka: "Infekcija hepatitis C virusom uobičajeno se prikazuje kao akutna infekcija, kronična infekcija ili se očituje kao bolest izvan jetre.
U kliničkoj praksi akutna se infekcija rijetko prepoznaje, budući da su u većine bolesnika simptomi asimptomatski ili se razvijaju simptomi koji ne pobuđuju kliničku pozornost, poput:
mučnine,
anoreksije,
nelagode ili bolnosti u gornjem desnom kvadrantu trbuha,
mialgije i artralgije.
Stoga se u većine bolesnika kronični hepatitis dijagnosticira nakon više godina, kada se tijekom rutinske laboratorijske obrade ustanove povišene vrijednosti aminotransferaza."
Razlika između akutnog i kroničnog hepatitisa C
"Najčešći simptom kronične hepatitis C virusne infekcije je umor. To je u skladu s činjenicom da se u 80 posto bolesnika inficiranih hepatitis C virusom, razvije kronični hepatitis. Niz je bolesti izravno ili neizravno povezano s kroničnim hepatitisom C. Kronični hepatitis C podmukla je bolest koja je tijekom dugotrajna razdoblja bez simptoma ili simptomi nisu karakteristični, stoga često postaje uočljivom tek kada se razviju komplikacije kronične jetrene bolesti", objašnjavaju Mikolašević i Skenderović i tumače kako se
Hepatitis C se može razviti u cirozu jetre i rak
smatra se da će 20 posto bolesnika s kroničnim hepatitisom C u razdoblju od 10 do 30 godina razviti cirozu jetre, uz mogući razvoj hepatocelularnoga karcinoma u 1 do 5 posto slučajeva tijekom godine dana. "Dekompenzacija jetre i hepatocelularni karcinom u bolesnika s kroničnim hepatitisom C, danas su vodeći pokazatelji za transplantaciju jetre. Osobe koje posjeduju jedan od gore navedenih rizičnih čimbenika svakako bi se trebale testirati na ovaj virus. U slučaju pozitivne kronične infekcije, danas na raspolaganju imamo nove direktne antivirusne lijekove pomoću kojih je izlječenje od ove bolesti čak 99 posto", kaže Mikolašević.
Postoje dobri lijekovi za liječenje i kontrolu hepatitisa
Na pitanje koji od hepatitisa je najrazorniji liječnica objašnjava: "Hepatitis B spada u skupinu spolno prenosivih bolesti, iako su mu putevi zaraze slični kao i hepatitisa C. Hepatitis B može se dobro kontrolirati primjenom lijekova, no ti lijekovi ne uspijevaju ukloniti u potpunosti virus iz čovjeka i često se moraju uzimati doživotno, jer, ako se prestane s liječenjem, virus se ponovno aktivira. U tom pogledu je kronični hepatitis B kompliciraniji za liječnika i pacijenta."
"Zahvaljujući napretku moderne medicine, razvojem i dostupnošću izravnih antivirusnih lijekova, za razliku od hepatitisa B, kronični hepatitis C postao je bolest koju možemo izliječiti.
Danas na raspolaganju imamo grupu lijekova koje nazivamo direktnim antivirusnim lijekovima s kojima postižemo izlječenje u praktički 99 posto oboljelih", kaže Skenderović.