Zdravlje 16. travnja 2016.

80 posto alergičara ima i kandidu!

Caj-Detoks
1/4
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Alergija se definira kao prekomjerna reakcija organizma na specifičnu, inače neškodljivu tvar ili više njih, poznatih pod zajedničkim imenom alergeni. Određena hrana i pelud su najčešći alergeni, a simptomi alergije se mogu očitovati na drugom sustavu poput probavnog i krvožilnog sustava. Mogu izazvati i kožni osip, crvenilo i svrbež ili pojavu astme. Kako suvremena medicina nema lijek za alergiju, odlučili smo istražiti odgovore koje nudi priroda

Protutijela kao faktor u razvoju alergija

Ayurvedstko nutricionistički centar Adhara održao je radionicu pod nazivom ''Prirodna pomoć kod alergija'', a voditeljica centra Irena Švenda, mag. nutr. i mag. ing. bioproc. inž, otkrila je na koji način nutricionizam, ayurveda, yoga i fitoterapija mogu pomoći u borbi s alergijama.

Na samom početku predavanja upoznala je s čimbenicima koji utječu na pojavu alergija te otkrila kakvu ulogu imaju IgE, IgG i IgA protutijela. Primjerice, IgA antitijelo se nalazi u slini, suzama, krvi, stijenkama probavnog sustava te predstavlja prvu crtu obrane imunološkog sustava. Alergičari imaju manjak navedenog antitijela, a na njegov nedostatak utječu loša probava i lijekovi. Lijekovi poput anticida, aspirini te kontracepcijska sredstva mogu utjecati na njegovo smanjenje. Smatra se kako 50 posto Amerikanaca nema ili uopće ne proizvodi IgA protutijelo.

Borba s alergijama uz detoksikaciju i konzumaciju fito pripravaka

Irena je navela kako 80 posto alergičara ima i gljivicu candidu, koja je sastavni dio probave, ali povećanje njene prisutnosti narušava ravnotežu u organizmu. Stoga ayurveda u svom pristupu liječenja alergija veliku pozornost poklanja detoksikaciji koja uključuje tri faze. Kako liječiti kandidu?

  • Senzibilizacija na alergen - biljka alergen se stavlja u med i konzumira.
  • Detoksikacija vodenom bazom i fitoterapija - priprema čajeva
  • Detoksikacija masnom bazom

Na radionici se pripremao i fito pripravak - čajna mješavina od kadulje, biljke sljeza, mljevenog lana, omana, komorača, sladića, kamilice, papra, klinčića, đumbira i matičnjaka. Detoksikacija i konzumacija biljnih pripravaka se preporučuje prije nego nastupe simptomi, dakle u slučaju alergije na pelud, potrebno je prije razdoblja cvatnje provesti detoksikaciju.

Nakon detoksikacije se preporučuje promjena prehrane, odnosno izbjegavanje hrane bogate histaminom i hrane koja otpušta histamin te konzumacija anti upalne hrane i hrane sa smanjenom količinom histamina. Uz to je i poželjna promjena i životnog stila koji uključuje bavljenje jogom ili sličnom tjelesnom aktivnošću i daljnju fitoterapiju.

Nauči prepoznati simptome peludne groznice!

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.