U povodu Međunarodnog mjeseca borbe protiv raka dojke treću godinu zaredom pušten je u promet Tramvaj s porukom: ''Spriječimo, liječimo, podržimo – pridruži se''. Tramvaj će cijeli mjesec listopad voziti zagrebačkim ulicama i pozivati građanke i građane na općenitu brigu o zdravlju, posebno zdravlju dojki
Kampanju ''Spriječimo, liječimo, podržimo'' – pridruži se najavila je na konferenciji za medije Udruga SVE za NJU koja od osnivanja 2008. djeluje u području prevencije raka, posebno raka dojke i psihosocijalne skrbi za oboljele žene i članove njihovih obitelji u Centru za psihološku pomoć.
'Tramvaj s porukom realiziran je u suradnji s Zagrebačkim holdingom Podružnicom ZET i Gradom Zagrebom pod pokroviteljstvom Gradonačelnika Grada Zagreba Milana Bandića. Smatramo da nam je dužnost stalno osvještavati i upozoravati žene na važnost primarne i sekundarne prevencije kako bismo povećali i svijest i odaziv na preventivne preglede. Rano otkrivanje raka ključno je za uspješno liječenje. Sretni smo da to radimo u suradnji s Gradom Zagrebom i Zagrebačkim holdingom jer su nam time veće šanse za ostvarivanje ciljeva'.
Prošle godine život je izgubilo 1071 žena i 15 muškaraca
Udruga će tijekom mjeseca organizirati različite aktivnosti za javnost i svoje korisnice, a središnji događaj bit će 24. listopada na Cvjetnom trgu, istaknula je predsjednica SVE za NJU dr. Almenka Balenović.
'Grad kontinuirano podupire, i dalje će podupirati borbu protiv te opake bolesti od koje je 2014. godine bitku izgubilo 1071 žena i 15 muškaraca. Program preventivne mobilne mamografije već osam godina nudi besplatne preglede za žene, a izdvojena su sredstva za nabavu novog iduće godine', rekao je gradonačelnik Bandić pozvavši sugrađanke i sugrađane na redovite preglede jer to je najbolji način kako prevenirati bolest. Također je pozvao sve Zagrepčanke i Zagrepčane da se odazovu središnjoj akciji na Cvjetnom trgu.
Smanjenje smrtnosti moguće je samo uz kvalitetnu prevenciju i učinkovito i pravodobno liječenje. Prema podacima HZJZ 2014. od raka dojke je oboljelo oko 2500 osoba, a umrlo je preko 1000 osoba. Rak dojke i dalje drži neslavno prvo mjesto po broju oboljelih i umrlih žena. Zajedno to možemo promijeniti razvijanjem zdravijih stilova života, redovitim kontrolama i osiguravanjem kvalitetnog i pravodobnog liječenja. Pružanje psihosocijalne skrbi i podrške oboljelima i obiteljima važan je dio procesa liječenja i rehabilitacije.