Kada slavna osoba umre, nisu samo članovi obitelji i bliski prijatelji oni koji tuguju, šok, suze i velika količina emocija brzo preplave i njihove obožavatelje. Stručnjaci objašnjavaju zašto tugujemo za slavnim osobama i kako si pomoći.
Nakon što je kraljica Elizabeta II. preminula, veliki dio Britanije osjetio je tugu i gubitak. Koliko je kraljičina smrt ostavila velik trag najbolje govori i kilometarski red ispred Westminster Halla u kojem se četiri dana nalazio njezin lijes. Mnogima nije bilo teško čekati u redu preko 10 sati kako bi odali posljednju počast kraljici koja je vladala zemljom 70 godina. No zašto su ljudi diljem svijeta tužni zbog smrti žene koju nikada nisu upoznali?
Slavne osobe su u našim mislima besmrtne
Kraljica Elizabeta II. ostavila je velik trag ne samo na monarhiju, nego i ljude kojima je vladala. Čak i ako nisu odobravali njezine odluke i način na koji je vladala, svejedno je bila dio njihovog života. Možda nema smisla da tugujemo za osobom koju nismo osobno poznavali, no psiholozi i stručnjaci koji se bave tematikom smrti objašnjavaju zašto se to događa.
Psihologinja Jill Gross objašnjava kako naš odnos sa slavnim osobama ne prati konvencionalan tijek vremena. U našim mislima, oni nam se na neki način čine besmrtnima i od trenutka kada se upoznamo s njihovim radom, u našim mislima oni zauvijek ostaju zamrznuti kao takvi. "Kada slavna osoba umre, umre i dio nas te naše nevinosti u načinu na koji ih gledamo", rekla je psihologinja Gross za Well+Good.
Smrt slavne osobe podsjeća nas na prolaznost vremena
U slučaju smrti kraljice Elizabete II., uistinu nam se može činiti kao da smo ostali bez majčinske figure koja nije nužno bila aktivan dio našeg života, ali smo s njom prolazili velike trenutke koje smo vezali uz trenutke koje smo i sami proživljavali. "Ne pamtimo samo velike trenutke koje je slavna osoba doživjela, pamtimo i što smo i sami radili u tim trenutcima", objasnio je za People stručnjak za nošenje s tugom David Kessler. "Smrt kraljice ne predstavlja samo kraj njezinog života, ona nas podsjeća i na vlastitu prolaznost", dodao je. Možda se tako ne čini, ali osobe poput kraljice su stabilizirajući faktor u našim životima i gubitak takve osobe predstavlja kraj jedne ere i unosi nesigurnost oko budućnosti to se dakako prvenstveno odnosi na narod Velike Britanije.
Tuga se javlja nakon smrti osobe koja je bila dio našeg identiteta
Ovako emotivna reakcija ne prati samo vladare, često možemo vidjeti kako fanovi tuguju za filmskim zvijezdama, glazbenicima ili sportašima. "Tuga se javlja nakon smrti osoba koje imaju velik utjecaj na naš život i identitet, neovisno o tome jesmo li ih osobno poznavali ili ne", objašnjava profesor psihologije na Sveučilištu Columbia George Bonanno. Bilo da je to kraljica Elizabeta II. koja je mnogim Britancima bila simbol ne samo zemlje, nego i njihovog identiteta ili pjevačica čiji su nas hitovi pratili kroz život, tuga za tako velikim utjecajem na identitet može biti jednako snažna kao i tuga koju osjetimo nakon smrti prijatelja.
Kako umanjiti tugu koju osjećamo?
Ne postoji univerzalno rješenje kako olakšati tugu koju osjećamo nakon gubitka drage osobe, no stručnjaci imaju nekoliko savjeta kako krenuti u pravom smjeru. Psihologinja Elizabeth Paddock objašnjava za Metro kako će svatko tugovati na svoj način i da je važno prihvatiti osjećaje koji dolaze. Ne trebamo se sramiti tuge ili gubitka zbog osobe koju ne poznajemo osobno, takve osjećaje najbolje je prihvatiti i proživjeti do kraja. Kroz male rituale koji nam mnogo znače možemo se oprostiti od preminule osobe i tako si olakšati period žalovanja.
U slučaju smrti kraljice, to može biti posjet lijesu, praćenje sahrane ili možda organizirati popodnevni čaj s prijateljima i prisjetiti se svih velikih trenutaka kroz koje ste zajedno prošli. Tuga je snažna emocija koja ne odlazi lako, no s vremenom će bol prestati i moći ćemo se sjećati samo lijepih trenutaka zbog koje smo tu slavnu osobu i zavoljeli.