Teško da postoji osoba koje povremeno ne postane opsjednuta nekom temom i neprestano o njoj razmišlja određeni period. To je sasvim normalno, ali postoje osobe koje to čine neprestano i svak dan. Pretjerano razmišljanje o nekoj temi često 'sklizne' i korak dalje pa se 'misliocu' često nameću i katastrofalne slike.
Pretjerano razmišljanje ne dovodi do rješenja problema, nego se raspoloženje dodatno pogoršava zato jer 'overthinking' često uključuje dva destruktivna uzorka mišljenja - sumnju i neprestano pronalaženje problema.
Sumnja uključuje razmišljanja poput:
- Nisam trebao jučer ići na taj sastanak i reći sve to. Ljudi će misliti da sam idiot.
- Trebao sam ostati na starom poslu. Bio bih sretniji nego što sam sad.
- Roditelji mi nisu usadili sigurnost, to će me vječno sputavati.
Neprestana briga uključuje negativne - često katastrofalna predviđanja o budućnosti. Misli mogu uključivati stvari kao što su:
- Sutra ću se osramotiti na prezentaciji. Znam da ću zaboraviti sve što bih trebao reći.
- Svi će drugi biti unaprijeđeni prije mene.
- Znam da nikada nećemo imati dovoljno novca za odlazak u mirovinu. Biti ćemo previše bolesni da radimo i ostat ćemo bez novca.
Kako prestati opsesivno razmišljati o gotovo svemu?
Kao i sve navike, mijenjanje destruktivnih obrazaca mišljenja može biti izazov. No, s dosljednom praksom, možeš trenirati mozak da razmišlja drugačije. Evo šest načina za zaustavljanje opsesivnih misli:
Postani svjesna da si 'zapela' u vlastitoj glavi - 'overthinking' može postati navika stoga je potrebno osvijesti način vlastitog razmišljanja kako bi postala svjesna funkcioniranja vlastitog uma. Kada ponovno 'vrtiš' događaje u svome umu ili se brineš o stvarima koje ne možeš kontrolirati, priznaj sebi da ti misli više nisu produktivne. Razmišljanje je korisno samo kada dovodi do pozitivnog djelovanja.
Budi usredotočena na rješavanje problema - razmišljanje o problemima je loše, ali traženje rješenja je dobro. Ako je tvoj problem nešto što možeš kontrolirati, onda osmisli strategiju kako da to riješiš. Ako se radi o nečemu na što ne možeš utjecati, poput prirodne katastrofe razmisli koji stav je najbolje zauzeti, ako eventualno do toga dođe.
Postavi si izazov - priznaj sebi da ti je lako katastrofično razmišljati u stilu, ako propustiš uplatiti jednu ratu za kredit da ćeš odmah postati beskućnica ili ako te šef mrko pogleda da ti sprema otkaz. Kada se to dogodi stani i shvati da uzburkane emocije mogu utjecati na tvoju moć rasuđivanja. Vrati se unatrag i razmotri dokaze, zapitaj se - što to objektivno može potvrditi da je tvoja sumnja istinita?
Rasporedi vrijeme za razmišljanje - to naravno ne može biti dugoročno rješenje, ali za početak si odredi "20 minuta dnevno za negativno razmišljanje" tijekom tog vremena dopusti si neka ti kroz glavu prolaze i tvoje uobičajene loše misli, nemoj ih obuzdavati. Ali, kad prođe tih 20 minuta, znaj da ti je vrijeme isteklo i da ćeš s tim mislima morati čekati do sutra.
Upoznaj vještine razmišljanja - prošlost je prošla, budućnost je neizvjesna i jedino što ti preostaje je sadašnjost. Imaj to na umu jer kao i svaka druga vještina, svjesnost se vježba. Kako se to radi piše u mnogim knjigama, može se naučiti na raznim tečajevima, a meditacija i joga će sigurno doprinijeti tome.
Promijeni aktivnost - to je možda najdjelotvorniji način skretanja misli. Kada te obuzmu tvoje standardno, negativno i pretjerano razmišljanje odi u šetnju, operi suđe, razgovaraj o nekoj potpuno drugoj temi. S vremenom sigurno možeš istrenirati mozak da razmišlja drugačije.