Između 20. i 30 godine života na površini kože postaju vidljivi prvi znakovi starenja. Oni su najuočljiviji na licu, a najprije se pojavljuju tanke linije pa zatim postaju vidljive i bore te gubitak volumena i gubitak gustoće. Naša koža stari zbog niza različitih razloga, a neki od njih ne mogu se izbjeći niti promijeniti. Ipak važna je pravilna njega kože koja može odgoditi starenje kože. Ženska koža je nježnija i tanja od muške za oko 25 posto.
Ženska koža se razlikuje od muške kože pa i zato zahtijeva intenzivniju njegu
Samim time ženska koža je i manje otporna jer je razina kolagena manja. Stoga su joj potrebni pravilna hidratacija, čišćenje i zaštita od vanjskih utjecaja. Značajno niža razina androgena je zaslužna za suhoću ženske kože i manju aktivnost sebacealnih žlijezda, dakle manju produkciju loja. S jedne strane sebum ima zaštitnu ulogu i djeluje kao glavna barijera od vanjskih utjecaja, ali s druge strane povećana produkcija loja može biti odlična podloga za kolonizaciju bakterija s upalnim procesima kao posljedicom. Ujedno, ženska koža ima viši pH što znaci da ima niži aciditet, odnosno alkalnija je.
Njega kože ovisi o životnoj dobi
U mlađoj životnoj dobi se savjetuje redovita hidratantna njega i eventualno seboregulacija ukoliko je to potrebno. U toj životnoj dobi akne predstavljaju najveći problem. Odabir adekvatne kreme za lice u ovisnosti o dobi i tipu kože je ono što možeš započeti u najranijoj dobi. Kasnije, zahvaljujući brojnim postupcima kao što su aplikacija hijaluronske kiseline, mezoterapija, mikrodermoabrazija ili laserski postupci možeš postići da koža dugo ostane očuvana u skladu s godinama i da bude ogledalo zdravog života.
Koža u 20-ima
U 20-im godinama života potrebna je redovita njega kože, dovoljno vlage i krema za zaštitu kože od UV zraka. Kako bi se koža lica zaštitila od nepovoljnih vanjskih utjecaja, poželjno je korištenje mineralizirane termalne vode koja će kožu učiniti otpornijom i blistavom, punom života. Zdrave životne navike su također bitne jer koža pamti pa stoga na njeno starenje uvelike utječu pušenje, prekomjerno izlaganje suncu, onečišćen zrak, nepovoljni klimatski uvjetu, loše prehrambene navike, stres i nedostatak sna.
Koža u 30-ima
U 30-im godinama poželjnije nabaviti hidratantnu kremu protiv bora koja ujedno ima zaštitni faktor. Ujedno se preporučuje korištenje termalne vode, naročito u ljetnim mjesecima, a koja će u bilo koje doba dana ili večeri hidratizirati i obnoviti kožu. Dobrodošao dodatak su losioni ili kreme za područje oko očiju, koje svojim sastojcima zaglađuju bore, te posvjetljuju tamne krugove oko očiju koji su već sve češća pojava u toj dobi. Također, preporučuje se piling kože svakih 7 do 10 dana, što će omogućiti čišćenje kože od mrtvih stanica te omogućiti porama normalno izlučivanje sebuma.
Koža nakon 40. godine života
U 40-im godinama se preporučuje korištenje krema protiv bora na licu, ali i specifičnih krema namijenjenih za problematična područja poput specifičnih linija oko očiju. Također, u dobi iznad 40 godina preporučuje se korištenje i seruma protiv starenja kože, koji su zbog svoje koncentracije sastojaka vrlo dobra nadopuna kremama. Riječ je o hidratantim serumima koji se vrlo lako upijaju u kožu, dajući joj osjećaj svježine i ugode. Dokazano je kako su neka područja lica sklonija isušivanju od drugih što znači da su hidratantni tretmani neophodni za uravnoteženost razine hidratacije kože. Hidratantni serumi mogu se koristiti kao intenzivan tretman tijekom cijele godine. Mogu se nanositi ujutro i navečer na temeljito očišćenu kožu, a prije poželjno je da raspršiš termalnu vodu po licu kako bi se koža pripremila i bolje upila serum.
Saznaj više o termalnoj vodi!