Jutro bez kave je većini odraslih ljudi gotovo pa nezamislivo. Osim što nam pomaže da se razbudimo, ona je i svojevrsni ritual, dio svakodnevne rutine. Osim putem kave, kofein unosimo u organizam i na druge načine. Upravo zato trebaš voditi računa o dnevnim količinama koje konzumiraš.
Trenutno, stručnjaci savjetuju odraslim, zdravim ljudima da dnevni unos kofeina ograniče na maksimalno 400 miligrama. Ispijanje kave u tom ekvivalentu zapravo donosi brojne zdravstvene benefite - smanjeni rizik razvoja srčanih bolesti, moždanog udara i dijabetesa tipa 2, prenosi Health.com.
Bezglutenski kolač s kavom i lanenim uljem
Vrijedi napomenuti da stručnjaci još uvijek nisu uspjeli sa sigurnošću utvrditi dugujemo li te zdravstvene dobrobiti upravo kofeinu ili nekom drugom sastojku kave, pa ne očekuj iste pozitivne učinke na zdravlje od energetskih napitaka i sličnih proizvoda koji sadrže kofein.
Svatko je, ipak, slučaj za sebe
Činjenica da se 400 miligrama kofeina smatra prihvatljivom dnevnom dozom, ne znači da bi baš svi trebali piti toliko kave. Naime, svaki organizam je različit pa tako i kofein različito djeluje na svakog pojedinca.
Možda i sama nakon samo jedne šalice kave ili čaja ne možeš spavati ili poznaješ nekog s tim problemom. Također, osobe koje ne konzumiraju kavu redovito, osjetit će veći utjecaj tog napitka.
Umjerenost je ključ i u ovom slučaju, pa zato nemoj pretjerivati, koliko god voljela piti kavu. Isto tako, ako piješ jako velike količine kave, a i dalje si stalno umorna i pospana, bilo bi dobro posavjetovati se s liječnikom koji će utvrditi patiš li od nekog zdravstvenog problema, primjerice poremećaja u radu štitnjače.