Kako je osnivač aikida rekao, "Aikido je umijeće mira, lijek za bolesni svijet". Aikido nije sport jer u njemu nema natjecanja, to je vještina jer sadrži metode koje možemo primjenjivati u svakodnevnom životu za osobnu i kolektivnu dobrobit. Doznaj više o tome kako postići opuštenost i mir uz aikido
Umijeće koje povezuje um i tijelo
Učitelj aikida, Dobroslav Jakovljević iz Aikido društva Zagreb, objasnio nam je kako aikido nije sport jer u njemu nema natjecanja. Kaže kako je to umijeće jer povezuje um i tijelo te pokazuje kako iskoristiti puni potencijal života koji se nalazi u umu i u tijelu. To je vještina jer sadrži metode koje možemo primjenjivati u svakodnevnom životu za osobnu i kolektivnu dobrobit.
"Koristim riječi osnivača Moriheia Ueshibe : "Aikido je umijeće mira, lijek za bolesni svijet!" Što je bolest? Nasilje, strah i frustracija. U aikidu se ne borimo, stvaramo okolnosti u kojima je borba-sukob nemoguć, a ako se i dogodi rukovodimo situaciju na skladan način za dobrobit svih. To je iskustvo da u nama postoje vrhunske stvaralačke snage, koje treba znati upotrebljavati tamo gdje se nalazimo: obitelj, posao, politika i ekonomija", rekao je učitelj aikida.
Otkrij izvor vitalnosti
Aikidom se mogu baviti svi, nema ograničenja, a učitelj aikida kaže kako imaju najmanje polaznike od 5 godina koji kroz igru doživljavaju aikido načela pa sve do seniora koji imaju 70 godina i više i koji otkrivaju izvore vitalnosti u sebi vježbajući. Napominje kako su žene i muškarci koji osjećaju da život može pružiti puno više na svim razinama izvrstan potencijal za vježbanje aikida.
"Sve što u aikidu radimo, bilo samostalno ili s partnerom usmjereno je da obuhvati cjelovitu osobu. Mi smo 100 posto um, 100 posto tijelo, a duša je šlag koji se prelijeva i prožima sve skupa. Opuštenost, mir koji zrači stvaralačkim potencijalom, kvalitetni međuljudski odnosi, neke su od odlika koje su dar vježbanja na putu aikida", objašnjava učitelj Jakovljević.
Aikido može pomoći i pri gubitku suvišnih kilograma jer vraća zaboravljeni sklad uma i tijela te osvještava problem i uz potporu drugih disciplina pomaže riješiti problem. Učitelj aikida objašnjava kako je višak kilograma znak unutarnjeg nesklada u čovjeku koji je prisutan godinama, a jedući previše i nezdravo, osoba pokušava ostvariti balans u životu, ali očito na krivi način.
Razumijevanje sebe u prostoru
Na sat aikida treba doći u bilo kakvoj komotnoj odjeći i u čarapama ili bos. Trening ima svoju strukturu: Ki vježbe (vježbe za svjesnost sebe kao tjelesnoga bića, a ujedno te pripremaju za dinamične pokrete, samostalne i za tehnike s partnerom) i vježbe disanja, Aikido vježbe (pokreti u kojima se izvode tehnike, ali svaka osoba sama) i na kraju tehnike kao vrhunac razumijevanja sebe u prostoru te načina komuniciranja sa jednim ili više partnera. Aikido učitelj napominje kako je redoslijed promjenjiv ovisno od potreba grupe ili o tome na što želimo posebno obratiti pažnju.
"Zbog ubrzanog stila života aikido bi nam svima dobro došao i kod kuće. Načela koja vježbamo u aikidu proizašla su iz dubokog razumijevanja i istraživanja što to život jest. Preporučuje se i doma nastaviti istraživati pokrete koje učimo u doju (mjesto, prostor u kojem se vježbaju japanska umijeća). Meni je aikido trajno nadahnuće pomicanja vlastitih ograničenja i radost dijeljenja bogatstva života s drugima koje sam otkrio i primio kroz skoro2 i pol desetljeća mog aikido putovanja", objasnio je učitelj aikida.
Polaznik aikida s nama je podijelio svoje iskustvo: "Aikido me naučio kako zagrliti život umjesto da se borim s njim". (Aleksandar)