Austrijska Viva Mayr klinika, detoks utočište svjetskih biznismena, zvijezda i slavnih ličnosti, najpoznatija je po svojoj dvotjednoj detoks dijeti koja jamči pomlađivanje kože, ravniji trbuh i vitkiju liniju. Program mršavljenja dr. Haralda Stossiera, osnivača klinike, potiče prirodni proces probave, ublažava probavne probleme poput nadutosti te jamči više energije, čišću i sjajniju kožu. I to bez brojanja kalorija i izgladnjivanja.
Za doručak se jede sirovo voće i povrće
Da bi počela mršaviti, moraš biti svjesna ritmova probavnog sustava, koji funkcionira na sličan način kao naš mozak i tijelo: što smo bliži kraju dana, probavni sustav je sporiji i 'umorniji'. Stoga se u prijepodnevnim satima može jesti gotovo sve, čak i teško probavljiva hrana poput sirovog povrća i voća. No, za večeru se preporučuje lagana hrana: juhe, kuhano povrće i riba. Bitno je jesti najkasnije do 18 sati kako bi se hrana probavila prije odlaska na počinak.
Prema dr. Stossieru, tehnika gutanja hrane ključna je za brzo mršavljenje što je objašnjeno jednostavnom formulom: što više žvačeš, manje ćete jesti. Naime, polaganim žvakanjem mozak dobiva više vremena kako bi želucu poslao signal da je tijelo sito. Također, temeljito žvakanje pospješuje oslobađanje nutrijenata iz hrane, kao i njihovu apsorpciju.
Broji se svaki zalogaj
Svaki zalogaj žvače se od 30 do 40 puta, objašnjava doktor Stossier. Dok vam to ne prijeđe u naviku, slobodno brojte dok se ne ispuni 'kvota', a koliko je temeiljto žvakanje učinkovito, možete provjeriti na šniti integralnog kruha. U jednom obroku žvačite je na svoj način, a u drugom prema preporuci Viva Mayr stručnjaka. Ubrzo ćeš shvatiti da duljim žvakanjem zalogaja brže postaješ sita te da je temeljito žvakanje hrane ključ sitosti.
Vino može, voda - ne
Topla voda natašte odličan je način poticanja probave, a dnevno je potrebno popiti do tri litre, objašnjava dr. Stossier. Također, voda se ne pije tijekom obroka. "Pijenjem vode tijekom obroka ispire se slina koja je organizmu potrebna kako bi kvalitetno probavio hranu." Stoga vodu pij 15 minuta prije obroka i najranije pola sata nakon. Ako ne možeš bez tekućine tijekom jela, osvježi se biljnim čajem ili malom čašom vina (do dl vina). Viva Mayr dijeta ne brani vino jer ono pomaže u probavi masnoća.
Kako spriječiti napade gladi
Iako su ugljikohidrati temelj piramide prehrane, nekvalitetni ugljikohidrati poput bijelog kruha, tjestenine i slatkiša glavni su uzročnik debljanja, kaže dr. Stossier. Naime, tijekom probavljanja ugljikohidrati se pretvaraju u šećere, a gušterača luči puno inzulina kako bi uravnotežila razinu šećera u krvi. Nuspojava visoke razine inzulina je ta što višak energije iz ugljikohiodrata tijelo brzo 'skladišti' kao salo. Zamjenom jednostavnih ugljikohidrata kvalitetnim proteinima (malomasno meso), voćem i povrćem, razina šećera u krvi je stabilna što sprječava 'napade' gladi.
S menija ne moraš izbaciti ulje
Kao i kvalitetni proteini, i 'dobre' masnoće neizostavan su dio Viva Mayr dijetnog menija. Hladno prešana ulja orašastih plodova, bučino i maslinovo, ulje lana i suncokretovo odličan su izbor. No, dnevna količina ne smije prijeći dvije žlice. Također, ulja možeš zamijeniti sjemenkama suncokreta, lješnjacima, orasima... Sve dok nisu prženi u ulju.
Iako Viva Mayr ne brani proteine, dr. Stossier ih preporučuje tek svaki drugi dan. No zato povrće i voće možeš jesti u gotovo neograničenim količinama.
Primjer jelovnika:
Doručak
- 15 g lješnjaka
- 15 g badema
- 2 žlice sjemenki lana
- 80 g svježeg kozjeg sira
- 1 žličica meda
- 2 do 3 žličice sojina mlijeka
- malo limunova sokađ
- 100 g sezonskog voća
- 3 žličice ulja lana
Sjemenke usitni, umiješaj sir, sojino mlijeko i med. Začini limunom i dodaj voće narezano na komadiće. Prelij uljem.
Ručak
- 4 pileća filea bez kože
- prstohvat soli
- 4 žličice maslinova ulja
- 2 žličice jabučnog octa
- 500 g zelene salate
- 2 narezane rajčice
- 1 mrkva, oguljena i narezana
- 1 koraba, narezana na trakice
- svježe začinsko bilje
- žličica kokosova ulja
Na kokosovu ulju poprži ružmarinom začinjena pileća prsa. Meso narežit na trakice i ostavi po strani. Pomiješaj ulje, ocat i sol. U zasebnoj posudi pomiješaj salatu, povrće i piletinu pa začini mješavinom ulja i octa.
Večera
- 500 ml vode
- 200 g kukuruzne krupice
- sol
- 20 g maslaca
- 100 g cvjetače
- 100 g mrkve
- 100 g korabice
- mažuran za ukrašavanje
Skuhaj krupicu pa, dok je još topla, umiješaj maslac i posolite. Ostavi da se ohladi. Na pari skuhaj povrće narezano na kockice. Izreži ohlađenu krupicu na kocke i posluži uz povrće. Ukrasi svježim mažuranom.
Mišljenje nutricionista
Nutricionistica Sandra Krstev Barać kaže kako program klinike Viva Mayr obećava zavidne rezultate – čisti toksine iz organizma, proščišćava kožu, poboljšava probavu i još čini trbuh vitkijim te dovodi do znatnog mršavljena i to sve bez odricanja.
Gubitak kilograma kojeg propagira dijeta u tako kratkom razdoblju može se smatrati samo napadom na organizam koji nije programiran da bez posljedica tolerira nagle promjene u tjelesnoj masi.
No, forsiranje unosa masti i to na uštrb ugljikohidrata i proteina je negiranje normalnih biokemijskih procesa u tijelu i ne može se preporučiti. Također, teza da proteini biljnog porijekla osiguravaju sve aminokiseline koje su nam potrebne i to u lakše probavljivom obliku, nije u cijelosti istinita.
Dijeta ima i pozitivne karakteristike. Svakako treba pohvaliti isticanje važnosti polaganog i dugotrajnog žvakanja te unosa 2 do 3 litre tekućine. Izvorska voda, biljni čajevi, te svježi sokovi od voća i povrća koji su dozvoljeni u ovom programu su temelj svake pravilne hidracije.
Valja pozdraviti i izbacivanje prekomjernih količina kofeina i šećera iz programa, a dozvoljeno umjereno uživanje u vinu daje ovoj dijeti i dozu hedonizma.
Lagane večere kakve potiče dijeta klinike Viva Mayr su poželjne u svakoj dijeti, no teško je povjerovati da prosječni čovjek može u svojem rasporedu planirati posljednji obrok u 18 h.
Isticanje važnosti omega masnih kiselina u prehrani je pohvalno, ipak navođenje biljnih izvora te zanemarivanje ribe kao najvažnijeg izvora omega -3 masnih kiselina je minus. Sve u svemu, riječ je o dijeti koja ima neke dobre temelje, ali u konačnici ipak u određenoj mjeri nepraktična.
Smoothie s bananom i đumbirom koji topi masne naslage na trbuhu