Stručni tim zdravekrave ti predlaže novogodišnje odluke koje će ti pomoći da živiš bolje, zdravije i sretnije u 2010. Pročitaj prehrambene savjete poznatog nutricionista Ignaca Kuliera, saznaj što ti savjetuje voditelj City Fitness& Spa Tomislav Jurak i nauči kako promijeniti način razmišljanja uz savjete doktorice Tatjane Škoro
Dr. sc. Ignac Kulier donosi sedam savjeta za zdravlje i dugovječnost:
- Manje jesti koncentriranu (kalorijsku) hranu, a više raditi i kretati se, tj. najmanje 3 km ubrzanog hoda / dnevno. Obzirom da se u zimskom periodu mnogo sjedi i gleda TV, kretanje je najvažnija stvar, a ubrzani hod je najbolji i najjeftiniji trening kojeg svatko može redovito odraditi. Ako ima snijega, hodanje po snijegu je najbolji potrošač kalorija.
- Svakodnevno uzimati snažne antioksidanse. Zimska hrana koja je po prirodi masnija, sadrži obilje slobodnih radikala pa se preporučuje barem kombinaciju od dva antioksidansa (E+C vitamin). Pored toga predlaže se konzumiranje mrkvice i slatke (začinske) paprike zbog visokog sadržaja beta karotena.
- Pozitivno misliti čak i onda kada stvari ne idu kako bi trebalo. Zimski period je zbog odsutnosti sunca poprilično depresivno vrijeme, koje se mora kompenzirati dobrim raspoloženjem i visokim moralom. Treba biti u društvu, komunicirati i baviti se raznim društvenim igrama.
- Manje konzumirati crvenog, a više bijelog mesa i ribe. Tržnica je uvijek dobro opskrbljena ribom, a šoping centri nude cijelu paletu smrznute ribe i morskih proizvoda. Trebalo bi upražnjavati pravilo; jedan dan bijelo, drugi dan crveno meso, a treći dan ribu. Svježa pečena piletina koju nude šoping centri, bolja je od one kod kuće jer se peče na električnom grilu.
- Dnevno piti čašicu žestice pred ručak i čašu crnog vina za večeru. To nije samo korisno već je i zdravo osobito za ljude iznad 50 godina. Mala količina alkohola djeluje blago stimulativno, tj. poboljšava rad srca i krvožilnog sustava. Čaša crnog vina je dokazano zdrava za kardiovaskularni susta,v a garantirano popravlja i raspoloženje.
- Izbjegavati kremaste kolače i kolače na bazi dizanog tijesta. Ne samo da se radi o vrlo kaloričnim namirnicama, već se kreme rade od tvrdog margarina koji obiluje trans masnim kiselinama, a ove mogu biti toksične.
- Svakodnevno konzumirati čokoladu. Tamna čokolada s visokim sadržajem suhe tvari kakaa, a niskim sadržajem masnoće, izuzetno je zdrava namirnica bogata paletom antioksidansa koji su neophodni osobito zimi kada prirodno padaju obrambeni potencijali.
Volim sebe bezuvjetno!
Dr. Tatjana Škoro, autorica knjige "Tajna bulimije" i voditeljica savjetovališta za osobe s poremećajima prehrane u Puli preporučuje kojih pet zdravih Novogodišnjih odluka možeš donijeti za 2010., osobito ako si emocionalni izjelica:
1. Razvit ću naviku pozitivnog umjesto negativnog unutarnjeg monologa
Prestani sebi govoriti što ne smiješ raditi, kao primjerice: "Ne smijem jesti kolače, ne smijem više dobiti ni kilu". Polako se privikavaj razmišljati i govoriti bez zabrana. Nauči sebi sugerirati samo ono što je za tebe dobro i pozitivno, ono što smiješ i želiš. Na primjer: "Volim jesti zdravu hranu. Volim sebi pripremati ukusne obroke na nov, zdravi način. Od sada želim živjeti zdravo. Želim se osjećati lagano i pokretljivo".
Ovo je važno jer naš mozak ne čuje "ne smijem" - on prepoznaje samo pojmove, a to su: "kolači" i "kile" i odmah kreće u akciju pribavljanja kolača i kila. Na isti način prepoznat će i pojmove: "zdrava hrana", "zdravi način", "lagano i pokretljivo" i usmjerit će naše aktivnosti u novom, zdravom pravcu.
2. Razvit ću poštovanje prema sebi kao jedinstvenom i dragocjenom biću, usprkos manama i izgledu koji mi se ne sviđa
Samo tada, kada sebe prihvatiš i zavoliš bezuvjetno, moći ćeš, uz pažnju i brigu, polagano uvoditi željene promjene u vlastiti život. Odbacivanje sebe i samomržnja uvijek rezultiraju autodestruktivnim ponašanjem, kao što je prejedanje kod pretilih osoba.
3. Naučit ću kuhati zdrave obroke i s ljubavlju ih sebi poslužiti
Obroci sastavljeni od povrća, integralnih žitarica, grahorica, mahunarki, ribe, nemasnog mesa, jaja, nemasnih mliječnih proizvoda, maslinovog ulja, sjemenki, orašastih plodova i voća su ukusni, zasitni i zdravi. Što je najvažnije, ovakva prehrana uravnotežuje metabolizam i postupno, ali sigurno vodi te ka vitkosti i zdravlju.
4. Naučit ću pripremati svoje omiljene slastice u alternativnoj varijanti
To znači, kod pripreme slastica zamijeniti bijeli šećer, bijelo brašno i životinjske masnoće (maslac, vrhnje) zdravijim varijantama. To su: voćni šećer, sukraloza i stevija, integralno brašno (pšenično, raženo), razne
sjemenke i orašasti plodovi, nemasni mliječni proizvodi, biljna ulja, voće i voćni sokovi. Ovakve "dijetne" slastice podjednako su ukusne kao "klasične" i pritom su zdrave. One ne vode prejedanju i zato ne debljaju.
5. Obroke ću raspoređivati na nov način
Važno je jesti redovite obroke u približno isto vrijeme. Osobe sa prekomjernom težinom trebaju svakodnevno pojesti zdrav doručak (između 7 i 10h), najbolje integralne pahuljice sa voćem, orasima i nemasnim (sojinim) mlijekom i obilan ručak (između 13 i 17h), obavezno sastavljen od neke bjelančevine (meso, riba,nemasni sir), priloga (povrće ili žitarice) i puno salate.
Večeru treba preskočiti ili, ako si gladna, pojesti voće. Na ovaj će način tvoj organizam imati dovoljno energije za dnevne aktivnosti, a od 20h do ujutro morat će trošiti vlastite masne zalihe i ti ćeš polagano mršavjeti. Ukoliko navečer još i vježbaš (ili hodaš bar 30 minuta), mršavljenje će biti brže, a tijelo će se ljepše oblikovati.
Svaka pozitivna promjena ponašanja zahtijeva najprije promjenu pogrešnih mentalnih stavova o životnim vrijednostima i zato ti, uz uspjeh i sreću, u Novoj 2010. godini želim i novo, ispravnije i pozitivnije razmišljanje i vjerovanje!
Više informacija potraži na: www.vanis.hr/dr-tanja-skoro
Od sutra vježbam?
Tomislav Jurak, prof. i voditelj City Fitness& Spa donosi praktične savjete za održavanje vitke linije.
- obavezno doručkuj jer su studije pokazale da ljudi koji za doručak pojedu izbalasiran obrok, tijekom dana manje i zdravije jedu
- počni trenirati, ali imaj na umu da i lagana šetnja ili rad u vrtu može značiti trening samo ako je česta i redovita
- ukoliko treniraš u fitness klubu savjetuj se s trenerom. Polako, ali sigurno se razbijaju mitovi o 'difovcima' te treneri postaju pravi oslonac klijentima u centrima
- poboljšaj kvalitetu prehrane na poslu. Izraz nemam vremena ne drži vodu, jel ćeš morati poslije naći vremena za doktora (što je puno lošija varijanta)
- kada treniraš, ponesi svoju glazbu. Svakom se događa lagani pad u motivaciji na treningu. Pravi lijek za to je motivirajuća glazba koja te tjera da trening završiš u pravom stilu
- kad jedeš na poslu napravi to izvan radnog stola. Tzv. 'multitasking' te može omesti da prepoznaš osjećaj gladi ili sitosti pa dolazi do unosa viška energije u tijelo. Odmori tijelo i um od posla dok jedeš
- zadaj si ciljeve na treningu, i pokušaj da oni nisu estetskog karaktera. Zadaj si npr. da u 4 tjedna možeš otrčati 5 km i sl. (pitaj trenera za savjet). Time ćeš lakše ostvarivati svoje ciljeve koji su lakše mjerljivi, a figura će doći sama po sebi
- nađi si partnera za trening. Bilo da je riječ o prijatelju/ici ili o tvojem dečku/mužu. U dvoje je lakše održati motivaciju koja je ključna za ostvarivanje tvojih ciljeva
- pokušaj s različitim oblicima treninga. Trening s utezima ima različite varijante odnosno metodičko organizacijske oblike rada. Nekim ljudima najbolje odgovara bodybuilding tehnike, nekima teškoatletske tehnike. Ali moj savjet je da ih sve kombiniraš i rezultati neće izostati.
- iskoristi pauzu na poslu za trening. Oni koji vježbaju prije posla ili u pauzama za ručak spremniji su nositi se sa radnim zadacima i stresom od kolega koji nemaju takvih navika.
- nemoj jesti sve što želiš, bez obzira što redovito vježbaš. Brojni znanstvenici ustvrdili su da modificiranje prehrambenih navika ima veći utjecaj na gubitak masnog tkiva od samog vježbanja