Svjetski dan hipertenzije obilježava se danas 17. svibnja uz slogan "Saznajte koji je vaš krvni tlak", s namjerom da se podigne svijest o povišenom krvnom tlaku kao rizičnom faktoru za nastanak srčanožilnih bolesti.
U Hrvatskoj je hipertenzija zabilježena kod 45,6% muškaraca i 43% žena odrasle dobi, a gotovo polovica svih osoba s povišenim krvnim tlakom ne znaju da ga imaju. Također, polovica onih koji su ga svjesni, ništa ne poduzimaju kako bi ga snizili na preporučljive vrijednosti (ispod 140/90 mmHg). Osobe koje imaju povišen krvni tlak imaju povećan rizik za razvoj srčanih bolesti, moždanog udara, zatajenja bubrega i iznenadne smrti. Iznimno ga je važno kontrolirati jer ne uzrokuje posebne tegobe pa ga se može okarakterizirati kao tihog ubojicu.
Kako bi se izbjegli rizici koje nosi visoki krvni tlak, osim redovitog mjerenja tlaka osobe s prekomjernom tjelesnom masom i pretilošću trebaju smanjiti dnevni kalorijski unos te polako mijenjati prehrambene, ali i životne navike. Dokazano je kako gubitak 10 suvišnih kilograma koji se postiže dijetom i održava se tijekom dvije godine uzrokuje sniženje vrijednosti krvnog tlaka za 6-9/4-6 mmHg.
Optimalna tjelesna aktivnost jednako je bitna kao zdrav pristup i promjene u prehrani kod poremećaja krvnog tlaka te se preporučuje umjerena tjelesna aktivnost u trajanju od barem 30 minuta svaki dan. Kao sastavni dio promjena načina života i prehrane, redovita aerobna tjelovježba u osoba s hipertenzijom povezuje se sa sniženjem vrijednosti krvnog tlaka za 4-9/3-9 mmHg. Znanstvenici u SAD-u su razvili i brojnim kliničkim studijama ispitali DASH dijetu za hipertenziju koja se temelji na visokom unosu voća i povrća, niskomasnih mliječnih proizvoda te ograničenju suhomesnatih proizvoda i soli. Dijeta se pokazala vrlo učinkovitom i moguće ju je prihvatiti dugoročno, kao način života.