Kad uđeš u kino prvo što tražiš nije izlaz u slučaju nužde nego kako najlakše možeš doći do toaleta. Kad ideš na put udaljenost ne brojiš u kilometrima nego po broju stajališta. Ako se prepoznaješ u ovim opisima ti si bez sumnje jedna od onih koje uvijek osjećaju da bi trebale "piškiti". Otkrivamo nekoliko potencijalnih uzroka
Koliko često moraš tijekom dana na toalet prvenstveno ovisi o količini tekućine koju unosiš, ali uobičajeno je osam puta, kaže Betsy A. B. Greenleaf, urologinja iz New Jerseya te dodaje da iako je iritantno, normalno je otići na wc i jednom tijekom noći. Ako si zabrinuta i smatraš da prečesto uriniraš počni voditi dnevnik.
Dvije čaše urina u jednom mokrenju
Jedan od češćih argumenta kojim ljudi opravdavaju svoje česte odlaske u toalet je da imaju mali mjehur. "Tijekom jednog mokrenja uglavnom se nakupi tekućine koja može stati u dvije čaše. Ako je količina urina koji izlučuješ znatno manja od navedenog, onda vjerojatno nešto nije u redu. A nema razloga da ne to ne provjeriš", kaže Greenleaf i objašnjava: "Istina je da ne urin ne treba zadržavati predugo, tako da mjehur boli, ali ne treba niti trčati u toalet nakon prvog poriva za mokrenjem jer se tako ne trenira izdržljivost mjehura."
Trening za izdržljivost mjehura
Kako bi istrenirala svoj mjehur da bude izdržljiviji ginekologinja Greenleaf savjetuje:
- Mokri svakih 30 minuta dan ili dva, bez obzira trebaš li ili ne trebaš.
- Zatim mokri svakih 45 minuta dan ili dva
- Svaki sljedeći dan povećavaj to vrijeme odlaska u toalet za 15 minuta dok ne postigneš optimalno vrijeme.
Paradoks s unosom tekućine
Pokušaj da piješ manje tekućine nije dobra ideja, kaže Greenleaf i objašnjava zašto: "Kad osoba pije manje tekućine urin postaje koncentriraniji, a što je koncentriraniji iritantniji je za mjehur, što može izazivati podražaj za češće odlaske u toalet. Iako zvuči nevjerojatno, ako se pije više tekućine manja je potreba za mokrenjem jer je razrjeđeniji urin manje iritantan za mjehur. Tako da je preporučenih osam čaša vode na dan obavezno. Naravno da ćeš često morati mokriti, ako pretjeraš s unosom tekućine, zato treba piti toliko da urin bude blijedo žute boje."
Bolest kao mogući uzrok prečestom mokrenju
Naravno treba razlikovati urinarnu infekciju ili bubrežne kamence od učestalog poriva za mokrenjem jer i navedene zdravstvene tegobe potiču na češću potrebu za uriniranjem, međutim i infekcije, a pogotovo bubrežni kamenci su praćeni bolovima. Jedan od uzroka može biti i dijabetes. Uglavnom, manje je važno je si li među onima koji mokre češće, jer svatko ima svoje navike. Ali, ako iznenada primijetiš odstupanja u učestalosti odlaska u toalet i količini urina, trebaš se konzultirati sa svojim liječnikom. Učestalo mokrenje kod nekih osoba može biti jedan od prvih simptoma multiple skleroze ili tumora trbušne šupljine, ali to se zaista događa samo u rijetkim slučajevima.
Kegelove vježbe pomoći će ti da kontroliraš mjehur, doznaj kako se izvode.