Sredinom kolovoza dolazi do porasta koncentracije ambrozije u zraku te sve više ljudi pati od alergijskog konjunktivitisa. Alergijski konjunktivitis je alergijska upalna reakcija vanjske očne ovojnice. Predstavlja najčešću manifestaciju alergijskog oboljenja oka, a zapravo je alergijski odgovor spojnice oka na alergene iz okoline. Dr. Jasenka Pičman, specijalist oftalmolog, donosi ti korisne savjete za ublažavanje simptoma alergijskog konjunktivitisa
Najčešći uzroci i simptomi
Uzroci mogu biti isti kao i kod alergijskog rinitisa (upala sluznice nosa), a to su pelud, različiti korovi, trave, kućna prašina, grinje, dlaka kućnog ljubimca i dr. Najčešće se simptomi javljaju vezano uz sezonu cvatnje nekih biljaka, kao npr. ambrozija, trave i sl. (sezonski alergijski konjunktivitis) ili mogu biti prisutni tijekom cijele kalendarske godine (perinealni /cjelogodišnji alergijski konjunktivitis). Alergiju mogu uzrokovati i neke tvari kao što su kozmetika, parfemi, proteinske naslage na lećama ili razni lijekovi.
U anamnezi bolesti su najčešće alergijski rinitis, bronhalna astma i atopijski dermatitis, međutim ne mora biti niti jedno. Gotovo uvijek alergijski konjunktivitis manifestira se svrbežom oba oka, otjecanjem vjeđa, zatim crvenilom i otečenosti (kemozom) spojnice te suzenjem i bistrim sekretom. Rjeđe, pacijenti se žale na svjetloplahost (fotofobiju) i zamućenje vida. Dijagnozu alergijskog konjuktivitisa u Poliklinici Bilić Vision postavlja se podrobnom anamnezom (razgovorom s pacijentom) i pažljivim kliničkim pregledom.
Posebni oblici alergijskog konjunktivitisa:
- Atopijski keratokonjunktivitis je povezan uz atopijski dermatitis. Najčešće je kroničan, praćen promjenama kože oko očiju i sitnim ljuskicama. Upala periokularne regije kože dobro reagira na lokalnu terapiju kortikosteroidnom kremom.
- Vernalni keratokonjunktivitis je obostrana kronična alergijska upala koja pogađa pretežno djecu i mlađe muškarce i potencijalno je opasna za vid zbog promjena na rožnici oka.
- GPK (gigantopapilarni konjunktivitis) je kombinacija mehaničke traume tarzalne spojnice i alergijske reakcija kod nositelja kontaktnih leća. Najprikladnija terapija je prekid nošenja kontaktnih leća do prestanka simptoma, umjetne suze te kratkotrajno kortikosteroidne kapi i mast.
Kako si pomoći?
Prvi korak je identificiranje i izbjegavanje alergena, izbjegavanje trljanja očiju. Samim izbjegavanjem alergena simptomi se drastično smanjuju. Međutim, ponekad to nije ni lako niti moguće. Određeno olakšanje pružaju hladni oblozi koji pomažu smanjenju alergijske reakcije te umjetne suze bez konzervansa koje razrjeđuju i pomažu ispiranje alergena iz oka. Bočice s umjetnim suzama treba držati u hladnjaku s obzirom na to da niske temperature potiču sužavanje krvnih žila, a samim time smanjuju i crvenilo, kemozu i oticanje vjeđa. Nakon akutne alergijske reakcije (posebno na trave i alergene biljnog podrijetla) potrebno je detaljno tuširanje i pranje kose (otklanjanje sitnih biljnih partikula i prašine).
Na sljedećoj stranici doznaj kojim lijekovima se liječi alergijski konjuktivitis.
Lijekovi za liječenjeAntihistaminici
Antihistaminici
U obliku kapljica za oči ublažavaju simptome, smanjuju svrbež i crvenilo tijekom nekoliko sati, potrebno ukapavanje minimalno 2 puta dnevno (najbolje u 8 i 16 sati). Peroralni antihistaminici (tablete) mogu voditi insuficijenciji (slabljenju) suznog filma. Stoga se trebaju prepisivati u kombinaciji s umjetnim suzama bez konzervansa.
Stabilizatori mastocita
Koriste se kao preventivno djelovanje u slučaju izloženosti alergenu, kao kapljice za oči. Zahtijevaju vrijeme od 2 tjedna za postizanje najveće učinkovitosti, stoga bi se trebali propisivati prije nego pacijent dobije simptome, odnosno prije sezone cvjetanja i oslobađanja poznatog alergena. Trebaju se koristiti dulji period i u kombinaciji s drugim lijekovima.
Adjuvantna terapija
Lubrifikatori (gelovi i umjetne suze) djeluju simptomatski razrjeđivanjem i mehaničkim uklanjanjem alergena te podmazivanjem površine oka.
Kortikosteroidi
U oftalmologiji se primjenjuju lokalno (topički) u obliku kapljica za oči. Trebaju se koristiti za teže slučajeve koji ne reagiraju na konvencionalnu terapiju i to u kratkom razdoblju, uz oftalmološku kontrolu. Pacijenti ih vole, jer najčešće dovode do brzog popuštanja simptoma. Unazad par godina postoje studije za učinkovitu terapiju alergijskog konjunktivitisa lokalnom primjenom kortikosteroidnih sprejeva na sluznicu nosa zbog refleksa između nosne i očne sluznice, tzv. nazookularnog refleksa. Dakle, smirivanjem upale u nosu, smiruje se upala spojnice oka. Prednost ove terapije je u tome što se izbjegavaju nuspojave dugotrajnog korištenja kortikosteroida na oku, kao što su glaukom, katarakta, nestabilnost suznog filma i drugo.
Kombinirani preparati
Postoje i različite kombinacije gore navedenih lijekova, kako međusobno, tako i s antibioticima. Takvi preparati koriste se kod težih oblika bolesti kao i kod sumnje na bakterijsku superinfekciju (alergija + bakterijska infekcija).
Alergijski konjunktivitis u većini je slučajeva bezazlena i prolazna reakcija spojnice oka koja prolazi nakon prestanka izloženosti alergenu i nakon samopomoći. Ako tegobe traju duže od dva dana, posjeti oftalmologa u Poliklinici Bilić Vision koji će te posavjetovati oko pravilne terapije. Nikako ne treba započinjati terapiju na svoju ruku, osobito radi različitih bolesti spojnice oka koje mogu imitirati alergijsku reakciju, a koje se diferenciraju tek detaljnim oftalmološkim pregledom.