Općeniti savjet pri kupnji obuće jest da odabereš one cipele za koje nakon prvog obuvanja možeš reći – 'to je to'! Različita građa tijela podrazumijeva i različit oblik stopala, što znači da svatko za sebe treba pronaći idealan model koji mu optimalno odgovara. Donosimo ti deset super savjeta ortopeda uz koje više nikad nećeš imati bolna stopala
Razdražljivost uzrokovana tijesnim cipelama
Nošenje neadekvatne obuće ima niz posljedica na fizičko, ali i psihičko zdravlje. U lošim i tijesnim cipelama čovjek postane nezadovoljan, razdražljiv ili depresivan, a šteti i svome tijelu. "Narušava se balans tijela, dinamika opterećenja stopala pri stajanju i hodu, način gaženja, iskoraka i doskoka, duljina koraka, rad mišića nogu i trupa. Dobra obuća preduvjet je dobre osnove tjelesne posture, raspoloženja i samopouzdanja", govori dr. Hrvoje Klobučar, ortoped iz Poliklinike Akromion i pojašnjava koji su znakovi da netko nosi neadekvatnu obuću:
"Pod neadekvatnom obućom može se smatrati premalena, tijesna obuća u kojoj su stopala stisnuta, a već nakon nekoliko koraka može doći do pojave bolova, grčeva u malim mišićima stopala i potkoljenice. Tada osobe koje nose takvu obuću nastoje sjesti, odmoriti noge i izuti cipele. Neadekvatna je i ona obuća koja prema obliku (formi) ne slijedi linije stopala. Tada će biti potrebno vrijeme da se cipela razvuče ili ‘razgazi’ kako bi stopalu bilo ugodno, no kad se konačno to desi, obično je vrijeme da se promijeni iznošena obuća."
Kada ih treba zamijeniti ?
Ortoped kaže da cipele treba nositi dok one ne prestanu davati potporu stopalu i nozi. Kad se cipele potroše na jednom svojem dijelu, primjerice na vanjskom ili unutarnjem rubu one više ne zadržavaju stopalo u optimalnom položaju i treba ih mijenjati. Dr. Klobučar naglašava da je važno više brinuti o stopalima i da prilikom kupnje ne treba birati samo modernu i atraktivnu obuću, nego prije svega udobnu i funkcionalnu.
"Osim odabira kvalitetne obuće valja se redovito baviti različitim fizičkim aktivnostima, koje uključuju i brigu o općoj zdravstvenoj kondiciji, tjelesnoj težini i stanju muskulature tijela. Vježbaj i stopala, a ako već patiš od statičkih tegoba i imaš stojeći posao, savjetujem izradu individualnih ortopedskih uložaka koji mogu olakšati opterećenje stopala", pojašnjava liječnik.
Stopala ne vole debele potplate
Stopalo je jedini dio tijela koji se uvijek nalazi u dodiru s podlogom i kada stojiš, sjediš ili ležiš. Stopala vole biti bosa, građena su za bosonogi hod po prirodnom tlu, ne vole beton i asfalt niti kruto kalupljene cipele debele i tvrde potplate. Građa stopala nije takva da bi ono bilo sposobno podnositi velika statička opterećenja. Mišići stopala traže aktivnost koja je moguća samo u dovoljno podatnim i fleksibilnim cipelama.
Aktivni mišići podržavaju svodove stopala, pojačavaju cirkulaciju krvi i limfe u nogama i smanjuju oticanje stopala te osjećaj umora. "Zatvaranje stopala u obuću tvrde potplate i ravne podloge dovodi do postupne neaktivnosti malih mišića stopala, a posljedica je njihova atrofija (slabljenja). Ti mišići nemaju potrebu biti aktivni u uvjetima u kojima je stopalo 'imobilizirano'. S vremenom, takvo stanje dovodi do poremećaja statike stopala što ima nepovoljan utjecaj na cjelokupno držanje tijela", objašnjava Klobučar.
Vodič za odabir idealnih cipela
- Žene koje hodaju 40 ili više sati tjedno na visokim potpeticama nanose trajnu štetu mišićima potkoljenice. Pri hodu u visokim potpeticama stopala su savinuta, a nožni prsti neravnomjerno opterećeni u odnosu na ostatak stopala te dolazi do skraćivanja vlakana mišića lista.
- Stopala djeluju kao "jastuci" koji štite kostur od udaraca, no u visokim potpeticama ne mogu obavljati svoju prirodnu funkciju. Što je peta viša, to je i veći pritisak na kosti. Tako peta od 10 centimetara povećava taj pritisak za gotovo 30 posto.
- Treba birati obuću izrađenu od prozračnih i prirodnih materijala. Tako se smanjuju vlaženje stopala i mogućnost razvoja gljivičnih oboljenja. Nije prikladno istu obuću koristiti za kretanje vani i u unutarnjim prostorima. Preporučljivo je promijeniti obuću u skladu s ambijentom u kojem se boravi. Nije uputno raditi u uredu osam ili više sati u visokim čizmama ili debelim gojzericama.
- Osobe koje imaju poteškoće s nestabilnim gležnjevima, trebale bi nositi cipele koje se vežu preko i iznad gležnjeva ('gležnjače'), osobito one koje su ojačane s obje strane i smanjuju mogućnost uganuća gležnja na vlažnim i skliskim podlogama.
- Idealna visina potpetica za svakodnevno nošenje je četiri centimetra. Treba nositi i uloške za cipele koji će smanjiti napor za zglobove. Više potpetice čuvaj za posebne prilike, no ne češće od dvaput tjedno. (Izvor: Istraživanje Američkog ortopedskog društva za stopalo i skočni zglob)
- Osobe koje pate od deformacija prednjeg dijela stopala i prstiju, osobito trebaju paziti da njihova obuća u tom dijelu bude dovoljno prostrana. Prsti ne smiju biti stisnuti i mora im se dozvoliti pomicanje.
- Cipele trebaju zimi treba štiti od vlage i hladnoće, imati nešto deblji potplat, dovoljno savitljiv kako bi stopalo u cipeli moglo biti aktivno u pokretu. Potplata ne smije kliziti na podlozi i mora biti dovoljno mekana kako bi amortizirala udarac stopala o podlogu.
- Općeniti savjet pri kupnji obuće jest da odabereš one cipele za koje nakon prvog obuvanja možeš reći – 'to je to'!
Čak i ona stopala koja nemaju izraženu deformaciju ugodnije se osjećaju u cipelama s individualno izrađenim ortopedskim uloškom.
- Različita građa tijela podrazumijeva i različit oblik stopala što znači da svatko za sebe treba pronaći idealan model koji mu optimalno odgovara.
- Cipele bi trebala isprobavati navečer kada su ti stopala natečenija kako ti ne bi bile tijesne.
Doznaj kako se riješiti bolne kvrge na stopalima.