Kontracepcijska sredstva financirana od strane SAD-a vrijedna gotovo 10 milijuna dolara šalju se iz Belgije u Francusku na spaljivanje, nakon što je Washington odbio ponude Ujedinjenih naroda i organizacija za planiranje obitelji za kupnju ili slanje zaliha siromašnim zemljama, rekli su izvori za Reuters.
Glasnogovornik Državnog tajništva Sjedinjenih Američkih Država potvrdio je za Reuters da je donesena odluka o uništavanju zaliha. Zalihe mjesecima stoje u skladištu u Geelu, gradu u belgijskoj pokrajini Antwerpen, nakon što je predsjednik Donald Trump u siječnju odlučio obustavit američku inozemnu pomoć.
Radi se o kontracepcijskim implantatima i pilulama, kao i intrauterinim ulošcima za sprječavanje neželjenih trudnoća. Američka vlada će potrošiti 167 000 dolara na spaljivanje zaliha u postrojenju u Francuskoj koje se bavi medicinskim otpadom, potvrdilo je Državno tajništvo SAD-a.
Glasnogovornik je rekao da je donesena preliminarna odluka o uništavanju određenih proizvoda iz raskinutih ugovora Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). "Odobren je samo ograničen broj roba za zbrinjavanje", rekao je glasnogovornik za Reuters, dodajući da se neće uništavati kondomi ni lijekovi za HIV.
Američki su zakonodavci ovog mjeseca predstavili dva zakona kako bi spriječili uništavanje zaliha nakon Trumpove odluke o ukidanju USAID-ovog programa planiranja obitelji, ali humanitarne organizacije kažu da je malo vjerojatno da će zakoni biti usvojeni na vrijeme kako bi se zaustavilo spaljivanje.
Belgijsko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da je Bruxelles razgovarao s američkim vlastima i "istražio sve moguće opcije za sprječavanje uništenja, uključujući privremeno preseljenje".
"Unatoč naporima i uz puno poštovanje prema našim partnerima, nije se mogla osigurati nikakva održiva alternativa. Ipak, Belgija nastavlja aktivno tražiti rješenja kako bi izbjegla ovaj žalosni ishod", navodi se u izjavi za Reuters. "Seksualno i reproduktivno zdravlje ne smije biti podložno ideološkim ograničenjima", dodaje se.
Zalihe, vrijedne 9,7 milijuna dolara, istječu između travnja 2027. i rujna 2031., prema internom dokumentu u kojem se navode skladišne zalihe, a koji su potvrdila tri izvora.
Sarah Shaw iz MSI Reproductive Choices izjavila je za Reuters da se neprofitna organizacija dobrovoljno javila otkupiti potrepštine i poslati u zemlje kojima je to potrebno, ali američka vlada je ponudu odbila. "MSI je ponudio platiti prepakiranje, dostavu i uvozne carine, ali nisu bili otvoreni za to... Rečeno nam je da će američka vlada prodavati potrepštine samo po punoj tržišnoj vrijednosti", rekla je Shaw.
Nije precizirala koliko je nevladina organizacija spremna platiti, ali smatra da je odbijanje utemeljeno na restriktivnijem stavu Trumpove administracije o pobačaju i planiranju obitelji. "Ovdje se očito ne radi o uštedi novca. Više se čini kao ideološki napad na reproduktivna prava, a to već šteti ženama." Dodala je da su se mnoge zemlje u subsaharskoj Africi oslanjale na USAID za pristup kontracepciji te da će smanjenje pomoći dovesti do porasta nesigurnih pobačaja.
Agencija Ujedinjenih naroda za seksualno i reproduktivno zdravlje, UNFPA, također je ponudila potpunu kupnju kontracepcije, rekla su tri izvora za Reuters, bez otkrivanja financijskih uvjeta prijedloga. Međutim, pregovori su propali, dijelom zbog nedostatka odgovora američke vlade. UNFPA je odbila komentirati.
Jedan od izvora upoznatih s problemom rekao je da Trumpova administracija djeluje u skladu s politikom Mexico Cityja, paktom protiv pobačaja u koji je SAD ponovno uključen u siječnju dolaskom Trumpove administracije. Pakt zabranjuje američkoj vladi doprinositi ili surađivati s organizacijama koje financiraju ili osiguravaju zalihe za pobačaje.
Izvor je rekao da američka vlada nema načina osigurati da UNFPA neće dijeliti kontracepciju sa skupinama koje nude pobačaje, kršeći politiku Mexico Cityja. Iz Državnog tajništva SAD-a su također rekli da su to bili čimbenici u njihovoj odluci te dodali da su izbjegli troškove od 34,1 milijuna dolara otkazivanjem drugih narudžbi danih za vrijeme Bidenove administracije.
Stvar je dodatno komplicirana činjenicom da kontraceptivi u Belgiji imaju utisnuti zaštitni znak USAID-a i da iz Washingtona ne žele da se bilo kakve zalihe s oznakom USAID-a preusmjere negdje drugdje. Zalihe kontraceptiva kamionima se prevoze u Francusku i vjerojatno će trebati deseci kamiona i najmanje dva tjedna da se zalihe premjeste iz skladišta Geel.