Bolesti štitnjače pogađaju milijune ljudi širom svijeta, uzrok su značajnih poremećaja zdravstvenog stanja i smanjuju kvalitetu života te utječu na svakodnevni život i aktivnosti pojedinca.
Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, u svijetu je dvije milijarde oboljelih od nekog poremećaja štitnjače, a od toga njih 20 posto stanovnici su Europe, navodi se na stranicama Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar.
Dodaje se kako su bolesti štitnjače često udružene s drugim bolestima žlijezda s unutarnjim lučenjem i autoimunim bolestima, srčanim bolestima, problemima u trudnoći, depresijom, kroničnim stresom, anksioznošću. Bolesti štitnjače zauzimaju drugo mjesto u skupini endokrinoloških bolesti (odmah iza šećerne bolesti).
3 nutrijenta važna za zdravlje štitnjače
Otkrij bolesti štitnjače na vrijeme!
Svjetski dan bolesti štitnjače obilježava se 25. svibnja, kao i Međunarodni tjedan svjesnosti o bolestima štitnjače koji traje od 20. do 25. svibnja. Cilj je podizanja svijesti o potrebi preventivnog pregleda i ranog otkrivanja bolesti štitnjače kako bi se izbjegle neugodne tegobe i opasne komplikacije, stoji na stranicama NZJZ-a dr. Andrija Štampar.
Svatko je slučaj za sebe, ali u većini slučajeva uzrok leži u jednom od sljedećih razloga: lošoj prehrani, genetici, stresu, trudnoći ili menopauzi. "Za dijagnosticiranje bolesti štitnjače koriste se ultrazvuk štitnjače (color doppler ultrazvuk), odnosno cijelog vrata, zatim laboratorijski krvni testovi za otkrivanje rada štitnjače, ciljana punkcija štitnjače pod kontrolom ultrazvuka vidljivih čvorova u štitnjači i scintigrafija štitnjače. Postoje i dopunske pretrage koje se mogu također koristiti u dijagnostici bolesti štitnjače, a to su CT i MR štitnjače", navode na stranici NZJZ-a.
Pored uzimanja propisane terapije, važan dio procesa liječenja je mijenjanje stila života, posebice prehrane i količine tjelesne aktivnosti.
8 temeljnih razloga zbog kojih tvoja štitnjača radi nepravilno
Biljke koje štitnjaču vraćaju u ravnotežu
Ako si stalno umorna, bezvoljna ili dobivaš na tjelesnoj masi, moguće je da se uzrok krije u tvojoj štitnjači, a prirodne biljke poput ashwagandhe, guggula i korejskog ginsenga mogu ti pružiti pomoć.
Znanstvenici su otkrili da tri biljne vrste mogu pomoći u rješavanju triju glavnih uzroka smanjene funkcije štitnjače:
- Ashwagandha - za ovu biljku se smatra da može vratiti tjelesnu ravnotežu. Ashwagandha sadrži bioaktivne tvari koje mogu povećati razine hormona T3 i T4. U osoba sa smanjenom aktivnosti štitnjače, koje su svakodnevno uzimale 500 mg ashwagandhe kroz tri mjeseca, primijećen je porast razine hormona T4 za 24%.
- Guggul - guggul je smola drveta indijske mirte, a tradicionalno se koristi za liječenje sporog metabolizma. Smola sadrži molekule koje snažno stimuliraju štitnjaču. Također, pomaže u pretvorbi hormona T4 u T3.
- Korejski ginseng - korejski ginseng sadrži tvari koje mogu smanjiti razinu neaktivnog oblika T3 - rT3. Ginseng može pomoći i u regulaciji temperature kože, poboljšava energiju i seksualnu funkciju.