Zdravlje 21. veljače 2025.

Psihosomatski poremećaji: Kada tijelo upozorava simptomima

Foto: Unsplash+
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

U psihoterapijskoj ordinaciji susrećem se s različitim manifestacijama ljudske patnje. Svaki moj klijent ima drugačiju životnu priču. Svaka je dirljiva i bolna na svoj jedinstven način. Ipak, neki dijelovi tih različitih priča su zajednički – psihička bol i patnja uzrokovana osjećajem odbačenosti, neprihvaćanja, nerazumijevanja, osjećajem da nisu bili važni, voljeni, prihvaćeni takvim kakvi jesu,...

Često čujem od svojih klijenata: “Sve me boli”, “Osjećam napetost”, “Imam pritisak u _______(npr. prsnom košu, želucu)”, “Imam ukočeno tijelo”, “Ne osjećam ništa”, “Ne znam što osjećam ” ili je odgovor “Ne znam” na pitanje “Što osjećate?”

O čemu govore moji klijenti? Govore o svojim emocijama u tijelu kroz jezik simptoma iz tijela.

Naše tijelo i psiha su neraskidivo povezani. Sve što se događa u našem tijelu ima utjecaj na našu psihu. Psihička stanja koja doživljavamo imaju utjecaj na naše tijelo, kao što i sve ono što se događa s našim fizičkim tijelom ima utjecaj na našu psihu. Kad osjećamo da nam se depresija uvlači pod kožu, kako se osjećamo u tijelu? Osjećamo li se prštavi energijom ili pomalo tromi i teški? Kakva nam je temperatura tijela, više hladna ili topla? Kakvo nam je disanje? Kako se krećemo?

Kad se osjećamo potišteno, depresivno, u skladu s tim kako naše raspoloženje pada, opadaju i sve naše životne funkcije - biti ćemo manje zainteresirani aktivnostima koje nas inače vesele, manje otvoreni za druženje, osjećati ćemo veći umor, naše disanje biti će usporenije i pliće, temperatura kože hladnije,... Osjećati ćemo kako depresija također utječe na naše tijelo.

S druge strane, ako smo bolesni, također će to utjecati na naše raspoloženje i stav prema životu. Nemoguće je odvojiti tijelo od psihe jer ljudska psiha je u tijelu.

Što su psihosomatski poremećaji?

Psihosomatski poremećaji su tegobe koje osjećamo u tijelu koje nemaju medicinskih ili organskih uzroka. Rezultati liječničkih pretraga koje smo obavili su uredni i liječnik ne može jednoznačno utvrditi da su organske promjene uzrok simptoma.

Psihosomatski poremećaji mogu zahvatiti bilo koji sustav u našem tijelu: probavni, mokraćni, kardiovaskularni, motorički, živčani, kao i sva osjetila. Simptomi mogu varirati ovisno o zahvaćenom sustavu, npr. bolovi u trbuhu, nadutost i mučnina, stezanje u prsima, glavobolja (uključujući migrenu), promjene na koži, učestalo mokrenje, napetost mišića, bolovi u ekstremitetima, stezanje u grlu i drugo.

Sindrom iritabilnog crijeva, diskopatija, glavobolje, atopijski dermatitis, hipertireoza, reumatoidni artritis samo su neke od medicinskih dijagnoza čiji uzrok leži u psihičkim faktorima.

Na nastanak psihosomatskih poremećaja utječu sljedeći čimbenici:

  • Naši geni, urođeni čimbenici temperamenta, naša priča iz djetinjstva. Na ovaj dio nemamo utjecaja.
  • Opće stanja organizma (npr. postojeće bolesti, iscrpljenost organizma zbog bolesti ili dugotrajnog stresa). Naš utjecaj je ograničen ovisno o tome što i kako.
  • Trenutna životna situaciju i trenutna razina intenziteta stresa. To je područje na koje imamo utjecaj.
  • poteškoće u prepoznavanju, imenovanju i izražavanju osjećaja. To je područje na koje imamo utjecaj ovdje i sada.

Svi ti faktori djeluju zajedno. Genske i temperamentne predispozicije za određeni poremećaj ne znače nužno da ćemo dani poremećaj imati. Utjecaj na to ima sredina u kojoj živimo. To je općenito pravilo koje se odnosi na svaku bolest.

Izvor naših tegoba može biti naša psiha i neriješeni emocionalni konflikti iz djetinjstva

Naša iskustva iz djetinjstva oblikovala su našu osobnosti – način našeg emotivnog reagiranja, razmišljanja i ponašanja.

Možda se u vašoj obitelji nije razgovaralo o osjećajima? Možda nikada niste naučili kako raspoznavati, nazivati i izražavati svoje osjećaje?

Možda su se vaši roditelji također koristili jezikom simptomu iz tijela umjesto izražavali svoje osjećaje Možda u vašem roditeljskom domu nije bilo mjesta na izražavanje nekih emocija?

Možda ste u djetinjstvu doživjeli relacijske traume: psihičko, fizičko ili seksualno zlostavljanje, emocionalno zanemarivanje, emocionalno iskorištavanje?

Sve to imalo je utjecaj na vaše psihofizičko funkcioniranje danas. Emocionalna iskustva iz djetinjstva ostavila su traga u vašem umu i tijelu. Strah, bijes, očaj i tuga, koje tada niste mogli izraziti, nisu nestali. Emocije su ostale potisnute u tijelo i nadalje se u tijelu nalaze - u obliku bolova, kronične napetosti mišića, općenite ukočenosti u tijelu, smanjenoj pokretljivosti, ekspresiji i drugih simptoma. Na taj način na fizičkoj razini tijela pokušavamo ih držati pod kontrolom nadalje potisnute.

Na psihičkoj razini mogu se javljati kao osjećaj unutarnje praznine, život u začaranom krugu stres - iscrpljivanje - zamrzavanje - stres, izljevi nekontroliranog bijesa, tjeskoba, anksioznost, depresija, seksualne disfunkcije i drugo. S tim bolnim iskustvima pokušavamo se nositi na različite načine kao npr. bijegom u ovisnosti od posla, veza, seksa, kupovine, hrane, pa do psihoaktivnih sredstava.

Djetinjstvo se ne da više promijeniti, što je bilo bilo je. Međutim, možemo djelovati na područja u kojim imamo utjecaj, a to će utjecati na druga područja. Nećemo promijeniti naše gene, priču djetinjstva ili svoj temperament, ali možemo promijeniti naše funkcioniranje i kvalitetu života u sadašnjosti. To je ono do čega nam je stalo, zar ne?

Što možete promijeniti? Možete naučiti prepoznati, imenovati i izražavati svoje osjećaje na adekvatan način i naučiti nove strategije kako se na konstruktivan način nositi s izazovima života.

Želite započeti svoju promjenu? Srdačno vas pozivam na iskustvenu radionicu koja će se održati 16. ožujka 2025. u Zagrebu. Više informacija o radionici možete pronaći ovdje: https://fb.me/e/6mXS13PhO

 | Author:

Bioenergetska analiza

Bioenergetska analiza je cjelovita analitičko relacijsko somatsko/tjelesno orijentirana psihoterapija koju je 50-ih godina osnovao američki psihijatar i psihoterapeut dr. Alexander Lowen. Na temelju njegovog doprinosa i rada razvili su se kasnije drugi tjelesno orijentirani pravci.

Bioenergetska analiza bazira neraskidivim poveznicama između uma i tijela, a proces psihoterapije i/ili grupnog rada odvija se na više nivoa u isto vrijeme.

Na fizičkom nivou kroz tjelesne prakse, pokrete, ekspresiju i vježbe disanja radi se na otpuštanju psihofizičke napetosti iz fascije kroz, između ostalog, neurogene tremore kao urođenu mudrost i sposobnost naših tijela na oslobađanje od napetosti. Na emotivnom nivou nad neriješenim emotivnim konfliktima nastalih u djetinjstvu kao i uvjerenjima vezanim s njima - npr. mogu li pripadati i imati potrebe, mogu li imati svoje granice i imati bliskost... 

Bioenergetska analiza teži k vraćanju autentične, istinske prirode pojedinca, životnosti, vitalnosti, zadovoljstva i sposobnosti za davanje i primanje koji su temelji ljubavi.

 | Author: Julita Pająk Foto: Julita Pająk Željka Bodul Kięczkowska, mag.psych., certificirana psihoterapeutkinja Bioenergetske analize (FSBA), seksolog

 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.