Pilot-program probira za rano otkrivanje raka prostate provodi se u Zagrebu deset mjeseci, pregledano je 5200 građana, a kod njih 30 pronađeni su simptomi zbog kojih su upućeni na operaciju i liječenje, istaknuto je u petak na okruglom stolu posvećenom ranom otkrivanju te bolesti.
"Uključeno je 117 timova obiteljskih liječnika, a na pregled su pozivani pacijenti u dobi od 55 do 69 godina. Upućeni su na PSA testiranje, a u slučaju povišenih vrijednosti, poslani su u KBC Zagreb ili u KBC Sestre milosrdnice na pregled i liječenje", rekao je akademik Željko Kaštelan, predstojnik Klinike za urologiju KBC-a Zagreb na okruglom stolu kojeg su u povodu Svjetskog dana borbe protiv raka organizirali udruga SVE za NJU i Hrvatsko društvo bolesnika s rakom prostate.
Na taj je način, dodao je dr. Kaštelan, testirano 5200 Zagrepčana, a pozivu se odazvalo preko 90 posto pacijenata.
Na skupu je istaknuta važnost ranog otkrivanja bolesti radi boljih ishoda liječenja. "Osamdesetak ispitanika upućeno je u bolnički sustav, a 30-ak ih je već operirano i liječeno zbog otkrivenog raka prostate", dodao je Kaštelan.
Predstojnik Klinike za urologiju KBC-a Zagreb istaknuo je i kako se još radi na uvođenju genetskog testiranje ove vrste raka radi uvođenja ciljanih terapija.
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak rekao je da pilot-program traje do kraja ožujka, a plan je pokrenuti takav program što prije na nacionalnoj razini.
Ravnateljica Doma zdravlja Zagreb-Zapad Jelena Rakić Matić iznijela je podatak o 30 timova obiteljske medicine, uključenih u ovaj probir u tom domu zdravlja. Na prvo PSA testiranje poslano je oko 1450 pacijenata, a na bolničku obradu 52 pacijenta.
"Rak prostate najčešća je maligna bolest muškaraca u Hrvatskoj i ta dijagnoza predstavlja veliku prekretnicu u životu oboljelog", upozorio je voditelj Centra za prostatu u KBC-u Zagreb Tomislav Kuliš. "Godišnji se rak prostate otkrije kod oko 2500 muškaraca, a oko 700 muškaraca umre od te bolesti", rekao je Kuliš naglasivši trend porasta incidencije ove bolesti, ali i pada mortaliteta.
Kako bi se olakšalo snalaženje, osmišljen je vodič za bolesnike „Što je rak prostate?“. Vodič je sastavilo Europsko društvo za medicinsku onkologiju (ESMO), a namijenjen je oboljelima, članovima obitelji i njegovateljima, ali i svim stručnjacima koji na različite načine brinu o oboljelima. Dostupan je na linku https://www.svezanju.hr/wp-content/uploads/2025/02/ESMO-vodic-za-bolesnike-sto-je-rak-prostate-2024.pdf
Na skupu je istaknuto i da su u Hrvatskoj dostupne najnoviji lijekovi i metode liječenja, uključujući robotske operacije koje su izuzetno precizne i čuvaju okolno tkivo. Zato se smanjuju i nuspojave na koje je upozorio Velimir Korak, predsjednik Hrvatskog društva bolesnika s rakom prostate. Riječ je o inkontinenciji i impotenciji, koja narušava kvalitetu života, o čemu oboljeli zbog srama nerado govore.
Zato je istaknuto da treba voditi računa i o mentalnom zdravlju oboljelih te u timove uključiti i psihologe.