Ministrica zdravstva Irena Hrstić na saborskom aktualnom prijepodnevu u srijedu odbacila je tvrdnje SDP-ovog Mihaela Zmajlovića da je 'zdravstvo u rasulu', naglasivši da se zadnjih godina puno ulaže i u infrastrukturu u specijalizacije, obiteljsku medicinu, pedijatre i ginekologe.
"Puno je uloženo, ne samo u infrastrukturu nego i u specijalizacije, zadnjih godina se ulaže i u specijalizacije u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, obiteljsku medicinu, pedijatre i ginekologe", odgovorila je Hrstić na upit Zmajlovića, koji je rekao da je zdravstvo 'u rasulu, posebice u Zagrebačkoj županiji gdje, kako tvrdi SDP-ov zastupnik, trudnice i djeca nemaju gdje otići na pregled.
"Ne bih se složila s Vama da djeca nemaju gdje otići liječniku, a trudnice na pregled", dodala je ministrica zdravstva i poručila da se specijalizacije raspisuju onoliko koliko je potrebno.
U Zagrebačku županiju Vlada uložila 35 milijuna eura u infrastrukturu i specijalizacije
U Zagrebačku županiju, rekla je Hrstić, Vlada je u zadnjih osam godina uložila 35 milijuna eura u infrastrukturu i specijalizaciju.
Privlačenje određenih liječnika, medicinskih sestara i tehničara u određenu lokalnu zajednicu ovisi i o stimulativnim mjerama same lokalne zajednice, naglasila je ministrica zdravstva.
Lani izdano i odrađeno 15 milijuna uputnica i 115 milijuna postupaka u javnom zdravstvu
Hrstić se nije složila ni s tvrdnjom da je zdravstveni sustav 'devastiran', upitavši tko je onda izdao i odradio 15 milijuna uputnica u prošloj godini i 115 milijuna postupaka u javnom zdravstvenom sustavu.
Zmajlović je ustvrdio da u domovina zdravlja diljem Hrvatske, posebice u Zagrebačkoj županiji, nedostaje liječnika i osnovne medicinske opreme, da nema ginekologa ni pedijatara, a zdravstva zaštita postaje nedostupna. U Jastrebarskom je otišao pedijatar, u Velikoj Gorici nedostaju dva pedijatra i oftalmolog, u Zaprešiću nema pedijatra ni fizijatra, Sveta Nedelja nema pedijatra ni ginekologa, ultrazvuka ni rendgena, nabrojao je.
Na upit Nataše Tramišak (HDZ), ministrica Hrstić istaknula je također ulaganje u novu bolnicu u Osijeku.
"Taj projekt je pokrenut 2019. godine i odraz je sposobnosti ove Vlade, do tada je bio samo mrtvo slovo na papiru. Pokrenuta je građevinska dozvola i procesi financiranja, a vrijednost projekta je 850 milijuna eura. Ono što predstoji su Vladine odluke o financiranju i očekujemo da bi se krajem godine moglo krenuti s traženjem najpovoljnijeg izvođača radova", rekla je ministrica zdravstva.