Medicinsko čišćenje provodi se samo kad uho jako boli ili je začepljeno, a inače se može očistiti i tušem, kaže prof. dr. sc. Tomislav Baudoin otorinolaringolog iz Klinike za ORL i kirurgiju glave i vrata u KBC-u Sestre milosrdnice u Zagrebu.
Ako imaš previše voska u ušima i često se javljaju čepovi, preporučuje se očistiti uši tijekom tuširanja. Pusti da topla (nikako vruća voda) ulazi u uho, pa zabaci glavu u stranu i izbaci vodu s kojom bi trebao izaći i višak cerumena (vosak koji se skuplja u ušima).
Ako ni to ne pomogne, pokušaj si pomoći sprejem za omekšavanje cerumena, koji se može nabaviti u ljekarnama. Dovoljno je našpricati sprej u uho i ostaviti da djeluje, pa obrisati prednji dio zvukovoda, bez čačkanja uha štapićima.
Voštani tuljci ili štapići za uši, koji se često reklamiraju kao medicinska metoda čišćenja ušiju, ne pomažu u čišćenju cerumena, pokazalo je nekoliko studija. Štoviše, američki stručnjaci koji su proveli nekoliko takvih studija upozoravaju kako njihovo korištenje nije praktično te može izazvati ozljede srednjeg uha, pa i opekline lica.
U slučaju da ni na ovaj način ne uspiješ očistiti uho, prepusti to liječniku, odnosno medicinskoj sestri, upozorava Baudoin. "Medicinsko čišćenje uha je najsigurnije, provodi se ispiranjem vodom ili nekom blagom kiselom otopinom. Liječnici, pogotovo otorinolaringolozi, to rade aspiracijom cerumena pumpicom pod kontrolom oka, pri čemu se može koristiti i mikroskop", kaže liječnik i dodaje da medicinsko čišćenje uha, ima smisla samo u posebnim slučajevima, onda kad je uho potpuno začepljeno, kad osjećaš pritisak ili bol koja upućuju na upalu zvukovoda te u nekim specifičnim slučajevima kad postoje oštećenja zvukovoda ili je oslabljen imunitet, pa su moguće i češće upale.
Simptomi koji upućuju na začepljeno uho:
- blagi ili značajni gubitak sluha
- bol u jednom ili oba uha
- zujanje u ušima
- ošamućenost ili vrtoglavica svrbež
- upala vanjskog uha
- podražajni kašalj