Muče te česte upale mjehura sa svojim neugodnim simptomima kao što su pečenje tijekom mokrenja, bol u mjehuru i konstantan nagon na mokrenje? Čini ti se da se upala češće javi nakon spolnog odnosa? Zbog sličnih problema, nekoliko naših čitatelja i čitateljica zatražilo je savjete urologice dr. Marine Knežević i homeopatkinje dr. Sanje Žamić
Dr. Marina Knežević, specijalistica urologije iz Poliklinike Sunce, kaže da su upale mokraćnog mjehura česta pojava u žena generativne dobi, a kada se upale javljaju u razmacima manjima od šest mjeseci, tada je riječ o recidivirajućem cistitisu.
Najpoznatiji uzročnik upala mokraćnog mjehura je bakterija Escherichia Coli, no urologica ističe da za postavljanje dijagnoze bakterijskog cistitisa mora biti zadovoljeno nekoliko kriterija: simptomi cistitisa uz povećan broj leukocita u urinu i pozitivan nalaz urinokulture nakon pravilnog davanja urina (čisti srednji mlaz prvog jutarnjeg urina).
Antibiotik nakon spolnog odnosa može spriječiti upalu
"Navedeno je bitno jer se često kontaminacije urina bakterijama ili kolonizacija mokraćnog mjehura krivo proglašavaju upalnim procesom. Ukoliko se pravilno postavi dijagnoza recidivirajućeg cistitisa, nakon provedene antibiotske terapije prelazi se na antibiotsku profilaksu - uzimanje manjih doza odgovarajućih antibiotika, odnosno uroantiseptika tijekom dužeg vremenskog perioda - kroz tri, šest pa i više mjeseci.
Unutar obrade, poželjno je učiniti ulatrazvučni pregled urotrakta, u svrhu isključenja pojedinih supstrata koji mogu biti podloga za učestale uroinfekte.
Seksualni odnosi mogu potencirati upalni proces, jer se lezijom sluznice olakšava prodor bakterijama. Postoji i oblik povremene antibiotske profilakse, koju karakterizira uzimanje jedne tablete odgovarajućeg antibiotika ili uroantiseptika samo nakon spolnog odnosa", kaže dr. Marina Knežević.
Pomoć iz prirode
Od prirodnih preparata koji se koriste kao potpora u liječenju upala mokraćenog mjehura, doktorica ističe kapsule brusnice u dozi od oko 1-2 grama na dan, D-manozu - vrstu jednostavnog šećera koja se prirodno nalazi u brusnicama, borovnicama i još nekom voću, a dostupna je i kao dodatak prehrani, te probiotički proizvod Acidosalus. Ipak napominje da je najbolje posavjetovati se o tome sa svojim obiteljskim liječnikom ili urologom.
Homeopatsko rješenje
Ako si u potrazi za prirodnim riješenjem svojih tegoba, dr. med. Sanja Žamić, vlasnica Centra za homeopatiju i akupunkturu u Splitu, poručuje da postoje razni prirodni lijekovi koji mogu pomoći kod iscjeljivanja upala mokraćog mjehura.
"Cijeli niz homeopatskih preparata daje izvrsne i brze rezultate i cistitis se relativno lako rješava ovim putem ukoliko ne postoje strukturne anomalije urinarnog trakta, pijesak ili kamenac", kaže doktorica Žamić.
Objašnjava kako je kod nekompliciranog cistitisa najbolje pričekati da se simptomatološka slika u potpunosti razvije, a ne davati preparat na temelju jednog simptoma.
Lijek treba odgovarati simptomima
Budući da postoji nekoliko stotina homeopatskih proizvoda koji mogu pomoći, naglašava da je najbolje konzultirati educiranu osobu koja može sa sigurnošću odrediti najbolji proizvod, te navodi dva primjera kako iskusan homeopat pristupa ovom problemu:
"Ako se pacijent žali na jako pečenje tijekom mokrenja, gdje ga svaka kap peče, a uz to ima istrašne bolove u mjehuru tako da ponekad plače od bolova, te ima konstantan nagon na mokrenje, ali pomokri samo par kapi mokraće, homeopat razmišlja o Cantharisu manje potencije koji se primjenjuje svaka dva sata.
Kod kroničnog cistitisa, kad su u mokraćnom kanalu prisutni bol i svrab, a muški pacijent ne može mokriti stojeći nego samo sjedeći i često izlazak urina ni ne primjeti, a redovito mu pobjegne kada zakašlje ili kihne, ordinira se Causticum. Taj se preparat često daje i ženama nakon porođaja ili ako pacijent pokisne, znači rashladi tijelo."
Preventiva i ljekoviti čajevi
Dr. Sanja Žamić napominje da je česti uzrok cistitisa i pranje u pjenušavim kupkama pa to treba izbjegavati dok se problem ne riješi te da recidivirajući cistitis kod žena često nastaje zbog zadržavanja mokraće usprkos nagonu na mokrenje.
"Uz to potrebno je često ispiranje mjehura, na primjer čajem od maslačka, koprive, breze, kao i suzdržavanje od spolnog odnosa i uporabe dijafragme i tjedan dana nakon nestanka simptoma. Recidivirajući cistitis treba biti pod kontrolom urologa", upozorila je homeopatkinja.