Martina Tuta i njezin brend Biljkoljupka već su dobro poznata imena svim ljubiteljima ljekovitog bilja. No, Biljkoljupka nisu samo prirodni proizvodi, već i Martinino osobno iskustvo koje je utkano u njihovo stvaranje.
Ljubav prema ljekovitom bilju kod Martine je nastala još u djetinjstvu, kada je provodila puno vremena u prirodi s bakama i djedovima. A upravo ta ljubav ju je na neki način spasila u najtežim životnim trenucima i otvorila vrata novim mogućnostima. Jedan od trenutaka koji je promijenio njen život dogodio se tijekom pandemije 2020. godine kada je Martina ostala bez posla. S obzirom da je tada, kako kaže, imala sve vrijeme ovog svijeta i nije mogla biti doma i ne raditi ništa, odlučila je krenuti na edukacije te je igrom slučaja naišla na oglas za edukaciju o ljekovitom bilju.
"Krenula sam s fitoterapijom i to je bila moja polazišna točka. U međuvremenu sam se educirala na puno različitih mjesta baš u tom segmentu. Zadnje što sam završila bila je edukacija iz farmaceutske botanike i farmakognozije. Krenula sam se educirati za psihoterapiju te sam trenutno na trećoj godini Škole za tjelesno orijentiranu psihoterapiju koja mi je i osobno puno pomogla. Te različite metode kombiniram u svom radu sa ženama jer Biljkoljupka je puno više od mjesta gdje se prodaju proizvodi za zdravlje - pokušavam ženama pomoći s više strana."
Svoje znanje odlučila je podijeliti na društvenim mrežama, a s vremenom je krenuo i rad na prvom Biljkoljupka proizvodu, brend koji u kolovozu ove godine slavi svoj peti rođendan. Čar Biljkoljupke skriva iza Martininih osobnih iskustava. Tako je primjerice ideja za Vulvalicious - prirodni balzam za intimnu njegu žena - nastala u teškom životnom trenutku kada je 2018. Martina izgubila bebu u 23. tjednu trudnoće i odlučila se okrenuti prirodi i psihoterapiji.
"Kada je prošao taj teški period mog psihičkog oporavka, onda sam u suglasnosti sa svojim ginekologom krenula sa svojom biljnom terapijom. Uzimala sam svoje tinkture vrkute i konopljike punih godinu dana jer sam već tada znala da imam tzv. čokoladnu cistu na jajniku koja je indikacija da postoji endometrioza (iako tada nije bila utvrđena 100 %)." Godinu dana nakon uzimanja vlastitih tinktura, Martina je ponovno zatrudnjela i rodila palčića u 26. tjednu trudnoće.
Unatoč tome što su joj tinkture pomogle, Martina smatra da ne treba zanemariti suvremenu medicinu. "Uvijek naglašavam cjeloviti pristup zdravlju. Mislim da suvremena medicina može donijeti dobro svakom pojedincu – medicina je spasila mog palčića, da nije bilo medicine on ne bi bio tu gdje je. Isto tako, fitoterapija nije alternativa, ona je ishodište. Mislim da današnje farmacije i lijekova ne bi bilo bez fitoterapije, bez biljaka." Upravo zato u svom radu Martina puno surađuje sa stručnjacima iz različitih polja, od ginekologa i farmaceuta do nutricionista i psihoterapeuta.
Vulvalicious - prirodni balzam za intimnu njegu žena
Osim balzama Vulvalicious, Biljkoljupka, između ostalog, nudi još i:
- Dezodorans Hygea koji se može naći u obliku spreja i roll-ona, a ne sadrži aluminijeve soli i sodu bikarbonu te tako štiti i njeguje kožu. Također je siguran za trudnice i dojilje.
- Kremu za bebe i djecu Babylicious namijenjenu kao pomoć kod pelenskog osipa.
- Tinkturu stolisnika Oh, Cramp koja je korisna kod problema s probavom i bolnih mjesečnica.
- Repelente Komarko i Krpeljko za zaštitu od komaraca i krpelja.
Dezodorans Hygea koji se može naći u obliku spreja i roll-ona, a ne sadrži aluminijeve soli i sodu bikarbonu te tako štiti i njeguje kožu
Uvijek otvoreno priča o svojim borbama
Martina je još kao tinejdžerica imala bolne menstruacije zbog kojih je morala propuštati školu, ali su joj govorili da je to sve normalno. No, znala je da nešto nije u redu. Dijagnozu dubinske endometrioze dobila je tek u travnju ove godine, u dobi od 40.
"Velik broj žena pati od dubinske endometrioze, samo se o tome malo piše i malo priča jer da bi žena dobila dijagnozu zna proći i po sedam godina. Okrenula sam se opet svojim tinkturama i uspjela sam sniziti upalni tumorni marker CA125 na normalne vrijednosti i smanjiti osjećaj bola koji je nažalost nuspojava endometrioze. Ono što propovijedam, to i sama radim. Uvijek otvoreno priča o svojim borbama i vjeruje da je zato i nastala zajednica žena oko Biljkoljupke – zajednica gdje se žene međusobno podržavaju."
Za žensko zdravlje, bez obzira postoje li ginekološki problemi ili ne, Martina najčešće preporučuje sljedeće ljekovito bilje:
- Vrkuta - objasnila je da bi kuru trebalo napraviti jednom godišnje za zdravlje maternice. "Može biti od pomoći kod bolnih i neredovitih menstruacija,a omogućuje prirodno lučenja progesterona."
- Konopljika - rekla je da može pomoći kod perimenopauze i menopauze i simptoma kao što su pretjerano znojenje, promjene raspoloženja, vaginalna suhoća i ostale popratne pojave koje ova razdoblja donose. Osim toga, prirodno snižava razinu hormona prolaktina.
- Crvena djetelina i hmelj - djeluju na estrogen.
- Valerijana - posebno korisna za žene u postporođajnom razdoblju. "Ovo je biljka koja umiruje centralni živčani sustav, a ne dovodi do navikavanja i tromosti koje mogu uzrokovati lijekovi takve vrste."
Naglasila je da je važna točna dijagnoza kako bi žene znale što trebaju koristiti, a onima koje svoju dijagnozu još nisu dobile savjetuje da se nastave boriti. Rekla je da kao društvo moramo razbiti stigmu o endometriozi i educirati sve, posebno žene, na prepoznavanju ove bolesti. "Ako postoji bilo kakva sumnja, tražite pomoć. Ako niste zadovoljni svojim ginekolog, mijenjajte ga. Borite se i proaktivno tražite svog ginekologa uputnice za poseban ultrazvuk i posebnu magnetsku rezonancu za otkrivanje endometrioze. Jedina takva magnetska nalazi se u Bjelovaru kod dr. Jug-Klobučić, a jedini referentni centar za endometriozu je u KBC-u Zagreb u Petrovoj. Nažalost, funkcioniramo u takvom sustavu gdje se moramo izboriti same za sebe."
Kuća ljekovitog bilja i retreatovi
Martina sa suradnicima i prijateljima bere biljke, posebno po hrvatskim otocima kao što su Krk i Cres te na Velebitu i Gorskom kotaru. To je posebno važno u njezinom radu, jer kaže da su zbog tzv. biljaka ekstremofila njezini proizvodi bolji. "Te biljke same se izbore za svoj opstanak pod raznim vremenskim uvjetima i ta ljekovita moć u njima je puno veća nego kod biljaka koje se uzgajaju na monofarmama."
Prije gotovo dvije godine otvorila je Kuću ljekovitog bilja u Matuljima koja, osim za rad, ujedno služi kao prostor za manje edukativne radionice i konzultacije.
Osim toga, Martina organizira i razne retreatove za koje inspiraciju pronalazi u prirodi i povijesnoj kulturnoj baštini. Tako u svojim retreatovima kombinira motive staroslavenske mitologije i fitoterapiju. "Kultura naših predaka je bila jako oslonjena na prirodne pojave i moć bilja. Već tada su koristili koru hrasta za vaginalna naparavanja i poznavali su što nosi koje bilje."
Jedan od poznatijih retreatova je "Put u središte žene", za koji često dobiva upita kada će ga ponovno organizirati. Na ovom retreatu obilaze se sjevernojadranski otoci, a mnogima se svidio i retreat u Lici po nazivom "o Put Junakinje kroz Gacku dolinu" gdje žene stečeno znanje o ljekovitom bilju mogu primijeniti u praksi.
Najviše od svega joj znače povratne informacije koje dobiva od žena koje koriste njene proizvode i često ih dijeli na svom Instagram profilu. "Povratne informacije žena su zaista predivne. Od smanjenja bolova tijekom ciklusa ili ovulacija, preko 30 parova koju su uz pomoć tinktura uspjeli ostvariti trudnoću, do žena koje su se uspjele smanjiti ciste na jajnicima i vratiti ciklus (primjerice kod policističnih jajnika)."
Martinia sa suradnicima i prijateljima bere biljke, posebno po hrvatskim otocima kao što su Krk i Cres te na Velebitu i Gorskom kotaru