I najbolja isprika na svijetu zvučat će neiskreno uz "ali". Znanost je utvrdila da se savršena isprika sastoji od šest komponenti, a vrlo je važno priznati odgovornost, izraziti žaljenje i pokazati kajanje.
Kada se ispričavaš, ne spominji riječ ali, savjetuje američka psihologinja Harriet Lerner. Ta mala, naizgled nebitna riječ, može poništiti iskrenost isprike, zbog čega ćeš se idući put trebati još više potruditi.
"Naime, dodavanje riječi ali baca sjenu na samu ispriku. Zbog nje isprika zvuči kao da se opravdavate za ono što ste učinili i djeluje neiskreno", tvrdi Lerner.
Kolumna: Kako sam postala najbolja moguća verzija sebe
Ne brkaj ispriku i molbu za oprost
Ovisno o situaciji, strategija izbjegavanja ali možda neće biti dovoljna, no možeš ju kombinirati i s drugim znanstveno dokazanim metodama. Tako uz ispriku možeš poručiti da to više nećeš učiniti.
Kada kažeš: "Žao mi je što sam posudila tvoje računalo bez pitanja", dodaj: "Sljedeći put ću prvo provjeriti s tobom smijem li."
Istraživači sa Sveučilišta Ohio State otkrili su da 6 ključnih komponenti povećava učinkovitost isprike. Tu spadaju izražavanje žaljenja, opisivanje onoga što je pošlo po zlu, priznavanje odgovornosti, izražavanje kajanja te molba za oprost i ispravljanje greške.
Imaš li zdravo samopoštovanje?
Prije ispričavanja, dobro je pričekati da se emocije slegnu, inače te osoba koju si povrijedila neće biti u stanju zbilja saslušati.