U današnjem ubrzanom svijetu, u kojem su naslovi poput Atomskih navika sve popularniji, a milijarderi poput Elona Muska sve utjecajniji, lako je upasti u zamku stalne potrage za učinkovitošću.
Čini se da je konstantna aktivnost postala norma, dok odmaranje često doživljavamo kao luksuz ili neuspjeh. To potvrđuje Muskova objava na X-u: "Nitko nije promijenio svijet radeći 40 sati tjedno“. U ovoj kulturi preopterećenosti mnogi se osjećaju kao da moraju raditi više, biti bolji i neprestano se razvijati kako bi bili cijenjeni i uspješni. Ova potraga za uspjehom može izgledati ambiciozno, no često krije opasnosti toksične produktivnosti, koja nas ostavlja s osjećajem da nikada ne radimo dovoljno.
Zdrava ambicija ili toksična produktivnost
Toksična produktivnost je potreba da budemo produktivni u svakom trenutku — ne samo na poslu, već i u svim područjima života. Javlja se kada se tjerate do nezdravih i ekstremnih granica kako biste postigli više, često na račun svog fizičkog i mentalnog zdravlja. Možda imate osjećaj da ne možete učiniti nešto samo zbog toga što to želite, poput odlaska u šetnju ili razgovora s kolegama uz kavu. Umjesto toga, sve vaše akcije moraju biti koraci prema većem cilju ili postignuću, naglašava Jenny Blake u knjizi "Free Time".
Dr. Will Cole, stručnjak za funkcionalnu medicinu i nutricionizam, ističe da se toksična produktivnost često pogrešno smatra ambicijom. „To je prihvaćen oblik stresa i pokazatelj nezdravih granica u našem društvu. Ljudi to vide kao znak časti i često se glorificira. Nema ništa loše u tome da budemo uspješni, produktivni i vješti, ali kada to utječe na vaše zdravlje, postaje problem“, naglašava dr. Cole za Forbes.
Zašto se javlja toksična produktivnost
Produktivnost nam odvlači misli s drugih stvari nad kojima nemamo kontrolu i pruža privremeni udar dopamina. Zapravo, možemo reći da se toksična produktivnost javlja kao flaster na ranu stresa i nelagode koje osjećamo. „Kada nam okolina prikaže stresore ili prijetnje koje su daleko izvan naše kontrole, često se fokusiramo na male stvari u našoj neposrednoj okolini koje možemo kontrolirati — kao što su čišćenje kuće ili izvrsnost na radnim projektima“, objašnjava klinička psihologinja Kathryn Esquer za HuffPost.
Vježba za procjenu vašeg odnosa s produktivnošću
Na skali od jedan ("rijetko") do pet ("vrlo često"), pitajte se:
- Koliko često odabirete završiti posao umjesto provesti vrijeme s obitelji i prijateljima?
- Koliko često odlučujete biti produktivni, zanemarujući svoje dobrobit?
- Koliko često pomislite da morate obaviti neki zadatak, čak i kada ste fizički ili mentalno umorni?
- Koliko često se osjećate krivima kada niste toliko produktivni koliko ste mislili da biste trebali biti?
Jeste li odgovorili na pitanja? Kako se osjećate u vezi s rezultatima? Ako su vaši odgovori "često" ili "vrlo često", zapamtite: "Niste ono što radite. Vaša produktivnost i rad samo su jedan dio vašeg života. Imate pravo na odmor".