Nakupljene stvari u kutu sobe, na stolici, kauču, po podu sobe - gotovo svima poznat scenarij koji se probude za vikend i shvate koliko nisu imali vremena za pospremanje tijekom radnog tjedna. No, dok pospremaš i bacaš nepotrebne stvari, od nekih se ipak teže odvajaš
Nakupljanje stvari se nikada ne događa 'preko noći'. To su stvari koje ti skupljaju prašinu otkad znaš za sebe.
Možda si već završila fakultet, živjela s cimerima, udala se, dobila bebu, više njih, a neke stvari u svakom velikom spremanju samo prebacuješ iz vreće u vreću iako ih nisi koristila već dugi niz godina.
I tako iz godine u godine, sve se više stvari nakupilo, a ti ih se jednostavno ne možeš riješiti.
Evan Michael Zislis, profesionalni organizator doma savjetuje obitelji kako si lakše posložiti živote i domove, a kaže kako je puno lakše upravljati s manje nego organizirati sve stvari.
Navika kupnje i nakupljanja nepotrebnih stvari nije rijetkost u suvremenom potrošačkom društvu, a pospremanje tog nakupljenog viška prerasta iz nečega što je vrlo lako rješivo u težak kućanski posao.
Tri pobjedničke strategije za rješavanje stvari
1. Prođi kroz svoj dom jednom tjedno
Zislis na primjeru sebe pokazuje kako se efektivno rješava nepotrebnih stvari. U pratnji supruge svaki tjedan redovito prođe s košarom za veš kroz cijelu kuću, aktivno tražeći stvari koje želi izbaciti. Zatim podijele sve stvari u hrpe za prodaju i za doniranje pa ide redom od lokalnih humanitarnih udruga, crkvi, prijatelja i susjeda.
I sama znaš da ona vesta koju si kupila prije 3 godine i nisi nikad obuka bi išla savršeno na novi kaput tvoje prijateljice, pa ne znamo što čekaš?
2. Napravi razliku između 'trebam' i 'hoću'
Prije nego se baciš u kupovinu neke skupocjene igračke za odrasle koja je trenutno popularna u svijetu tehnologije i svi će je zaboraviti za par mjeseci, promisli koliko ti ona uistinu treba i koliko ćeš je zaista koristiti. Postoji li metoda kojom se si prije koristila za rješavanje stvari i bez novih pridošlica kolekciji tvojih materijalnih stvari? Ili pak imaš neki i dalje funkcionalni predmet koji ne treba mijenjati novim modelom?
Najlakše je, kaže, Zislis, da zamisliš na što bi mogla potrošiti te teško zarađene novce a da puno više vrijedi? Poput shoppinga u nekom dućanu organske hrane, ili putovanja u neku zemlju koju si oduvijek htjela vidjeti, ili za neke epske avanture koje ćeš zauvijek pamtiti i sigurno neće 'skupljati prašinu' u tvom sjećanju.
3. Godišnji pregled
Kao kod doktora, i tvoj dom treba redovitu kontrolu. Najmanje jednom godišnje, preporučuje Zislis, treba proći kroz stvari koje si čuvala za neko određeno vrijeme.
S predmetima koji imaju sentimentalnu vrijednost se uvijek teško rastati, no možeš si uvijek postaviti sljedeća pitanja kako bi odluka bila lakša:
- Je li ovaj predmet jedina (ili najdraža) stvar koja me podsjeća na neku osobu, stan ili događaj?
- Dajem li počast nekoj osobi, stanu ili događaju time što i dalje čuvam ovaj predmet?
Dr. Melva Green, psihijatrica i TV voditeljica čak preporučuje da stvari od kojih se nikako ne možeš odvojiti koristiš kao oznaku za ono što ti stvarno znači u tom trenutku u životu i napustiš sve što je ispod toga.
Zato često pregledaj svoje stvari, ako dobro promatraš shvatit ćeš da stvari oko tebe reflektiraju različite odnose, događaje, avanture sve što voliš i živiš...jer te stvari jesu tvoj život. Sve ostalo je nebitno.