Za postizanje opuštajućeg ugođaja u kupaonici koristi bež ili bijele boje, svijećnjaci ili posudice s aromatičnim uljem djelovat će umirujuće, a ako si se odlučila za biljku u kupaonici, odaberi onu koja dobro podnosi vlagu. Kako svoju kupaonicu preurediti u mirnu wellness oazu savjetuje ti dizajnerica interijera Mirjana Mikulec
Svaka kupaonica mora biti uređena u skladu s individualnim potrebama, životnim stilom i estetskim mjerilima. Zato prije samog početka uređenja trebaš razmisliti što želiš od svoje kupaonice – je li to primarno mjesto gdje održavaš osobnu higijenu ili od nje želiš napraviti prostor za opuštanje u kojem ćeš provoditi više vremena.
Stres ostaje pred vratima wellness kupaonice
Mirjana Mikulec, dizajnerica interijera i vlasnica Domus Nobilisa, specijaliziranog studija za uređenje interijera te autorica niza knjiga o uređenju interijera kaže kako je dobro planiranje ključ uspješnog uređenja.
'U svojoj knjizi "Kupaonice" upozorila sam kako se dobrim planiranjem eliminiraju moguće neželjene naknadne izmjene koje mogu utjecati na predviđen budžet. Važno je uvijek imati na umu veličinu kupaonice te lokaciju postojećih i budućih instalacija. Tek tada slijedi estetski dio – od izbora stila i kolorita do dekorativnih detalja', objašnjava Mirjana Mikulec.
Danas je iznimno popularno uređenje kupaonice u wellness stilu, a upravo ova prostorija doživljava svoj "procvat'' postajući sve važnijom u svakom domu.
'Osim u veću kvadraturu, investira se i u high-tech kupaonske uređaje, dizajnerske sanitarije i kupaonski namještaj, a kupaonice sve više izlaze iz sfere privatnog prostora i postaju reprezentativni dio stambenog prostora', govori Mirjana Mikulec i dodaje da su tražene kupaonice koje svojim sadržajima mogu zamijeniti odlaske na wellness tretmane, koji se sve više traže u borbi s užurbanim načinom života i nagomilanim stresom.
Biraj bež, plave i zelene nijanse
U wellness kupaonicama velike kvadrature sve češće se postavljaju jacuzziji za više osoba i saune, tako da postaju ne samo mjestom opuštanja već i mjestom druženja.
'Za postizanje opuštajućeg, zen ugođaja u kupaonici koristi bijelu ili bež boju, različite nijanse plave ili zelene, sive ili boju čokolade. Za unošenje "prirodnosti'' preporučujem upotrebu grublje obrađenog drva i kamena', govori Mirjana Mikulec.
U kućni spa je poželjno postaviti neki komad sjedećeg namještaja. 'Idealne su ležaljke od tikovine ili ratana, kao i otvorene samostojeće police s uredno složenim ručnicima. Uz ležaljke je dobro staviti i niže drvene stoliće te stalke za časopise', preporučuje Mirjana Mikulec.
Kreatori atmosfere
Za opuštajuću atmosferu ipak je najviše zaslužna ambijentalna rasvjeta. Poželjno je da centralno svjetlo ima mogućnost reguliranja svjetlosnog intenziteta. Lijepo izgleda i kaskadna stropna rasvjeta skrivena iza knaufa, kao i "zvjezdano nebo''.
'Uz električnu rasvjetu, nenadmašni kreatori opuštajuće atmosfere su staklene svijećnjake ili posudice u kojima gori aromatično ulje', savjetuje Mirjana Mikulec.
Čak i ako je tvoja kupaonica malena, možeš ju funkcionalno urediti i postići wellness ugođaj.
'Kreni od palete boja – bijelu boju kombiniraj sa svijetlo bež, manje jednobojne mozaik pločice s, primjerice, sedefastim odsjajem. Umjesto pletene stolice za opuštanje možeš u kut staviti manju pletenu košaru s časopisima.
Umjesto stolića na zid postavi drvene kutne police na koje će se odložiti wellness rekviziti poput drvenog masažera za stopala ili kreme za njegu tijela', govori dizajnerica interijera.
Ne voliš biljke? Objesi sliku!
Biljke su dobro rješenje za unošenje daška prirode u zatvorene prostore. Važno je samo znati koje biljke najbolje podnose vlagu, a treba voditi računa i o dotoku prirodne svjetlosti - zato se preporuča prethodno savjetovanje sa stručnjacima.
Ipak, neke osobe ne vole biljke u interijeru, a još manje voditi brigu o njima. 'Njima preporučam da na zid objese sliku neke biljke ili da se na ručnicima nađu motivi bambusa ili sličnog bilja. Atmosfera "prirodnosti" može se stvoriti i s više posudica u boji trave', objašnjava Mirjana Mikulec.
U kućnim wellnessima ogledala trebaju biti što jednostavnije, ravne linije, bez obzira na dimenzije. Na većim zidovima zanimljivo je poredati nekoliko visokih i užih ogledala, što je zanimljivo rješenje za unošenje dinamike.
Za kraj, Mirjana ti savjetuje kako urediti kupaonicu bez velikog financijskog troška.
'Prije uređenja obavezno napravi troškovnik kako ne bi bilo neugodnih iznenađenja kasnije, ali i kako bi znala bolje odrediti prioritete.
Umjesto dizajnerskog namještaja možeš potražiti jeftinije inačice te obrati pažnju na godišnje akcijske prodaje kupaonskih sanitarija i namještaja. Jeftinija varijanta je i kupovina sanitarija te kupaonskog namještaja u kompletima', kaže Mirjana Mikulec.