Ljepota i relax 22. studenoga 2013.

Spriječi nastanak lišajeva na koži

Lisaj-Uspr
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Imaš problema sa suhom kožom i često ti se stvaraju 'lišajevi'? Dermatologinja i venerologinja Nevia Delalle Lozica objašnjava kako nastaju gljivična oboljenja te savjetuje na koji način održavati kožu zdravom. Aromaterapeutkinja Petra Brzović donosi ti kombinaciju nekoliko eteričnih ulja kojima ćeš zadržati vlažnost kože

Površinske promjene na koži

U narodu poznati kao 'lišajevi' na koži, jedan su od najčešćih oboljenja kože. Specijalistica dermatologije i venerologije Nevia Delalle Lozica objašnjava kako u medicini ne postoji izraz 'lišaj' već je to izmišljen termin u narodu. "Takva oboljenja kože zapravo su gljivične infekcije koje se manifestiraju kao bijele, depigmentirane promjene na površini kože i nazivaju se pityriasis alba. To su površinske gljivice koje se šire samo na površini kože i ne idu u dubinu'', rekla je dermatologinja.

Nastanak gljivične infekcije ne možemo spriječiti, ali nakon tretiranja kremom koju je propisao liječnik i izlječenja, na zaraženom mjestu ostaje bijela mrlja koja se kasnije od utjecaja sunčevih zraka izjednači s ostatkom kože. "Takve gljivične infekcije kože nisu trajno stanje, ali kod kroničnih upala može doći do trajnijih hipopigmentiranih mrlja na koži. Kod djece su takva kronična oboljenja najčešće jedan od znakova atopijskog dermatitisa'', objasnila je doktorica Delalle Lozica.

Prevelika njega uništava prirodnu floru kože

Sklonost kože nastanku gljivičnih infekcija ovisi o ph vrijednosti kože, količini znojenja, ali i o stanju imunološkog sustava. Kako bi umanjila mogućnost razvoja gljivične infekcije kože, dermatologinja savjetuje da je održavaš zdravom. ''Prevelika higijena uništava fiziološku floru pa nije preporučljivo prati se agresivnim sredstvima niti previše trljati kožu tijekom pranja. Svakodnevni pilinzi kože također nisu preporučljivi'', rekla je dermatologinja.

''Nakon svakog tuširanja na kožu treba nanijeti hidratantnu kremu ili mlijeko kako bi se stvorio zaštitni sloj na koži i očuvao lipidni sloj. Nije preporučljivo koristiti proizvode za njegu kože s mirisima i konzervansima već prednost treba dati onima napravljenima od prirodnih sastojaka. Osobe koje imaju problema s prekomjernim znojenjem trebaju često mijenjati odjeću jer je vlažna i iziritirana koža pogodno tlo za mikroorganizme i nastanak gljivica'', objasnila je doktorica.

Hidrolat ruže za vlažniju kožu

Aromaterapeutkinja i voditeljica Aromateke Petra Brzović slaže se s doktoricom da kožu treba održavati vlažnom kako bi se pokušao spriječiti nastanak gljivičnih infekcija. Savjetuje nanošenje hidrolata ruže ili lavande koji koži daju vlažnost, a nakon njega na kožu možeš nanijeti ulje njemačke i rimske kamilice, geranija, lavande, sandalovine, ulje ružinog drva i ylang ylang. Od baznih ulja možeš koristiti bademovo ulje, jojobino, ulje avokada, marelice, pšeničnih klica, noćurka te divlje ruže.

''Na 100 mililitara mješavine baznih ulja po izboru dodaj do 20 kapi eteričnih ulja po izboru i time njeguj kožu ujutro i navečer. Ako ti je koža izrazito suha, tu mješavinu možeš dodati u vodu za kupanje (1/2 jušne žlice) ili nanijeti na vlažnu kožu nakon tuširanja'', savjetuje aromaterapeutkinja.

Doznaj kojih je to sedam sastojaka štetno u gelovima za tuširanje ovdje.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.