U jutarnjim satima tvojoj je koži potrebno nježno čišćenje, bore postaju vidljive oko 13 sati, a oko 15 sati žlijezde lojnice pojačano rade pa je to idealno vrijeme za osvježenje šminke. Navečer se koža počinje obnavljati, a preporučljivo je staviti masku od gline koja uklanja odumrle stanice. Pročitaj kakva njega treba tvojoj koži ujutro, poslijepodne i navečer
Naša koža ima vlastiti ritam - kroz 28 dana sve stanice na njezinoj površini potpuno se obnavljaju. Koža različito funkcionira tijekom dana i noći. Danju nas koža štiti od potencijalno štetnih vanjskih utjecaja, a noću je usmjerena na regeneraciju.
Što koži treba u jutarnjim satima?
Rano ujutro pa do 9 sati prije podne gibanje u stanicama kože je minimalno. Opskrba kože kisikom i hranjivim tvarima je na najnižoj razini. U koži se nalaze toksini koje je koža izlučila tijekom noći. Stoga joj u jutarnjim satima treba nježno čišćenje. Važno je da proizvodi za čišćenje ne sadrže sapune ni anionske tenzide (npr. natrij lauril sulfat).
Puno bolja opcija za čišćenje lica su proizvodi koji sadrže amfoterne tenzide, betaine ili šećerne tenzide. U prirodnoj se kozmetici manje koriste tenzidi, npr. u Dr.Hauschka preparatima za čišćenje (kremi za čišćenje i mlijeku za čišćenje lica) uopće nema tenzida, a proizvodi su vrlo blagi i učinkoviti. Pri čišćenju lica također treba pripaziti da se ne pretjera s čišćenjem i da ono ne bude pregrubo.
Voda koja se koristi za umivanje lica također ne smije biti prevruća i ne treba je koristiti u velikoj količini. Nakon čišćenja vrlo je važna optimalna zaštita kože (odgovarajuća dnevna njega i make-up koji neće ometati prirodne funkcije i disanje kože). Tijelo je u ovo vrijeme usmjereno na izmjenu kisika između srca i mišića. Stoga je ovaj dio dana idealan za fizičku aktivnost.
Najljepše izgledamo u 10 sati
Oko 10 sati ujutro tjelesna temperatura dostiže svoj maksimum pa je koža dobro prokrvljena i najljepše izgleda – ovo je idealno vrijeme za fotografiranje. Oko 11 sati žlijezde lojnice pojačavaju svoju aktivnost. Koža stoga postaje sjajnija. Ukoliko si tijekom jutra na kožu nanijela make-up bilo bi dobro da višak sebuma ukloniš s kože prislanjanjem papirnatog rupčića i ponovo naneseš malu količinu pudera u prahu ili kamenu.
Preporučujem pudere koji sadrže mineralne pigmente umjesto sintetskih boja od kojih su mnoge kancerogene, a proizvodi koji ih sadrže vrlo često narušavaju prirodne funkcije kože.
Pročitaj kako se našminkati za kavu s prijateljicom na portalu Budi.In
Oko podneva koža još nije spremna za diobu stanica stoga je optimalna zaštita i dalje bitna jer se koža ne može učinkovito sama zaštititi od vanjskih uvjeta. Ukoliko je nisi zaštitila odgovarajućim proizvodom možeš osjetiti zatezanje. Kreme bez sintetskih boja, mirisa i konzervansa, koje sadrže ekstrakte biranog ljekovitog bilja te biljna bazna i eterična ulja dobar su izbor.
Gimnastika lica u 16 sati
Između 13 i 14 sati metaboličke aktivnosti kože i tijela su dobre. Krvni tlak i razina hormona su na najnižoj razini. Bore postaju jače vidljive. Ovo je odlično vrijeme za kratku šetnju (ako je vani sunčano, ne zaboravi zaštititi lice šeširom) a nakon toga za obrok.
Oko 15 sati postajemo puno aktivniji. Puno se više znojimo, a i žlijezde lojnice su aktivnije. Ovo je idealno vrijeme za osvježenje make-up-a.
U 16 sati mikrocirkulacija u koži je na najvećoj razini. Obrazi postaju topliji. U to je vrijeme koža sklona gubitku velike količine vlage stoga su i bore najuočljivije. Zbog toga je vrlo važno koristiti odgovarajuću njegu za područje oko očiju usklađenu s godišnjim dobom (zimi nam je potrebna veća zaštita).Ovo je idealno vrijeme za gimnastiku lica i stavljanje maski koje vrlo brzo prodiru u kožu (ovo može biti problem ako radiš do kasno poslije podne, no iskoristi barem vikende za dodatnu njegu).
Od 17 do 19 sati u koži polako započinje proces regeneracije. Koža gubi odumrle stranice pa je ovo idealno vrijeme za masku od gline ili neku drugu sličnu masku koja će s kože ukloniti te stranice.
Večer je rezervirana za regeneraciju kože
Oko 20 sati koža je usmjerena na regeneraciju. Osjetljivost kože na bol je na najnižoj razini pa ovo vrijeme možeš iskoristiti za depilaciju te oblikovanje obrva.
Oko 23 sata imunološki sistem optimalno funkcionira. Mogućnost nastanka upala je velika. Tijelo i koža se oslobađaju toksina, stoga je vrlo važno ne nanositi na kožu hranjivu masnu noćnu njegu koja bi omela navedene procese u koži. Dr.Hauschka kozmetika, na primjer, u svojoj ponudi ima odlične preparate za nemasnu noćnu njegu – tonike (ovisno o stanju kože) i ampule koji podržavaju navedene noćne aktivnosti kože.
Od 23 do 24 sata obnova kože je najintenzivnija – stanice se dijele osam puta brže nego inače. Uzevši sve navedeno u obzir, možemo zaključiti da koža posjeduje vlastitu snagu hranjenja i regeneracije, a kozmetika je u tome mora podupirati.
Aktivnost kože može oslabiti i poremetiti utjecaj sunca, vjetra i drugih vanjskih i unutarnjih čimbenika. Kozmetika joj treba pomoći da se ponovo vrati u stanje ravnoteže i zaštititi ju od vanjskih utjecaja. Tako će naša koža dugo ostati vitalna i zdrava.