Ljepota i relax Zdrava koža 21. srpnja 2018.

Prirodna zaštita: Shea maslac i ulje maline štite od opasnih zraka

Suncanje_1
1/2
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Je li kožu od štetnih sunčevih zraka moguće zaštititi samo kupovnim kremama koje u sebi sadrže zaštitne faktore, ali i parabene, naftne derivate i parfeme ili postoje i neki prirodni pripravci s istim učincima objasnio je aromaterapeut Saša Radulović iz udruge Anias de Moras. Neki od sastojaka za koje se tvrdi da štite kožu od štetnih sunčevih zračenja su shea maslac, ulja čileanskog lješnjaka, maline i buritija

"Shea maslac, ulja čileanskog lješnjaka, maline i buritija čuvaju kožu od štetnih UV zraka, a protiv opeklina i ispucane kože nakon sunčanja idealne su paprena metvica i lavanda", savjetovao je aromaterapeut Saša Radulović. Europska unija je zabranila upotrebu oko 1300 štetnih kozmetičkih sastojaka, a SAD desetak pa radije biraj kozmetiku za pripravke iz Europe.

Kreme koje ne remete hormone

"Prirodne kreme za sunčanje pripremljene u kućnoj radinosti neće poremetiti rad hormona zbog parabena, naftnih derivata niti umjetnih parfema jer ih - nema. Kada se govori o prirodnoj zaštiti od sunca, često se spominje shea maslac (ili karite maslac) koji isključivo u nerafiniranom obliku posjeduje spojeve cinamate koji štite kožu od sunca. Ne samo što shea maslac štiti kožu, nego se može nanijeti i na kosu", istaknuo je Radulović koji već godinama vodi edukaciju izrade aromakozmetike i dodao da se u shea maslac može dodati jednaka količina hladno prešanog svijetlog sezamova ulja (neprženog) koje također štiti od UV zraka, iako slabije od shea maslaca.

Ljekovita svojstva shea maslaca

"Neka plemena u Africi, gdje raste shea drvo, vjeruju da kožu namazanu shea maslacem ne može probiti ni metak. Zbog ljekovitih svojstava koristi se već stotinjak godina", rekao je Radulović i objasnio da karite maslac nema visok zaštitni faktor: "Pojedini autori govore o faktoru 5, stoga je težište u izradi krema za sunčanje na uljima čileanskog lješnjaka i čileanske maline. Ulje sjemenki čileanske maline (Rubus idaeus) ima sposobnost apsorbiranja UVB zraka i UVC zraka, odnosno procijenjeni prirodni SPF 25-40. Zbog visokog sadržaja vitamina E ima snažno antioksidacijsko, a zbog sastava masnih kiselina i protuupalno djelovanje te se može koristiti kod svih tipova kože."

Prema studiji iz 2000. godine ulje maline može se primijeniti kao sredstvo zaštite od sunčeva zračenja, kao i u izradi krema za prevenciju kožnih iritacija, pasta za zube, pripravaka za tuširanje, balzama poslije brijanja, šampona za kosu i balzama za njegu usana. Prema rezultatima te iste studije, hladno prešano ulje čileanske maline štiti snagom koja se može usporediti s titanijevim dioksidom, što izraženo u faktoru zaštite (SPF) iznosi od 28 do 50.

Opekline od sunca Možda te zanima... Dermatologinja savjetuje: 5 koraka za samopomoć nakon opeklina od sunca Zdravlje Možda te zanima... Kako zaštititi kosu od sunca, klora ili slane morske vode?

Čudesna svojstva ulja buritija

Radulović je objasnio kako jačina zaštite ovisi o nizu čimbenika rasta biljke - o stupnju vlage, količini sunca, kvaliteti zemljišta: "Slično djeluje i ulje čileanskog lješnjaka (Gevuina avellana) koje se dobiva hladnim tiještenjem plodova lješnjaka te filtracijom, a posjeduje prirodnu UVA i UVB zaštitu te je jako popularno u prirodnoj zaštiti od sunca.

Unatoč uvriježenom mišljenju, macerat kantariona (gospine trave) ne štiti kožu od UV zraka. Naprotiv, kod nekih ljudi pod utjecajem UV zraka može izazvati oštećenje kože pa se stoga koristi isključivo nakon sunčanja. Ulje buritija (Mauritia flexuosa), poznato još i kao 'stablo života' ili 'nektar bogova', toliko je bogato antioksidansima karotenoidima (ima pet puta više beta-karotena od mrkve) da je crvene boje. Prije svega se koristi za zaštitu od sunca i za liječenje ozljeda kože nastalih zbog pretjeranog izlaganja UV zrakama. Također, ono eliminira utjecaj slobodnih radikala koji uzrokuju oštećenja i starenje kože. Ako se ulje buritija upotrebljava u njezi kože nakon sunčanja, koža će dulje zadržati brončanu boju", objasnio je Radulović.

Sasa | Author: Foto: Anto Magzan/Pixsell Foto: Foto: Anto Magzan/Pixsell Aromaterapeut i voditelj udruge anias de moras

Savjeti Saše Radulovića za njegu kože nakon sunčanja:

  • Pomoć kod opeklina
  • Opekline ublaži mješavinom 30 ml kokosova ulja, 5 kapi eteričnog ulja sjemena mrkve, 5 kapi eteričnog ulja ružmarina kemotipa verbenon, 5 kapi eteričnog ulja ljekovite lavande i 3 kapi eteričnog ulja širokolisne lavande.
  • Protiv ljuštenja kože
  • Ako se koža počela ljuštiti, u recept za ublažavanje opeklina dodaj 10 ml macerata nevena u hladno prešanom ulju pšeničnih klica. Ta će kombinacija potaknuti još bržu epitelizaciju kože lica i tijela, a hranjivo će ulje pšeničnih klica dubinski nahraniti kožu visokim udjelom vitamina E. Ulje pšeničnih klica jedno je od najpoznatijih izvora vitamina E u prehrani i kozmetici, a u aromakozmetici nezaobilazno je u njezi suncem oštećene i ispucane kože.
  • Prva pomoć nakon sunčanja
  • Kao prva pomoć nakon sunčanja najbolji su hidrolati, no ne smiju sadržavati alkohol. Preporučujem hidrolate ljekovite i širokolisne lavande te ružmarina kemotipa verbenon. Nanesi ga vatom više puta tijekom večeri.
  • Nakon nanošenja hidrolata, namaži kožu uljima koja će joj vratiti vitalnost i ubrzati regeneraciju kože. Savjetujem biljno ulje pšeničnih klica jer je bogato vitaminom E, kao i ljekovite macerate nevena i kantariona.
  • Pomiješaj 30 ml biljnog ulja pšeničnih klica, 70 ml macerata nevena u bademu, 40 kapi eteričnog ulja širokolisne lavande i 40 kapi eteričnog ulja ljekovite lavande. Taj je pripravak idealan za njegu tijela poslije sunčanja.

 Recept naše blogerice: Prirodna krema za sunčanje sa zaštitnim faktorom

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.