Postoje brojna sredstva za čišćenje lica, gelovi, pjene ili mlijeka, a u posljednje vrijeme hit su postala ulja za čišćenje lica. Bez obzira na tip kože ulje mogu koristiti svi jer se ono miješa s prirodnim uljem tvog lica i ne začepljuje pore. Doznaj kako koristiti ulja za čišćenje lica te koje je najbolje za tvoj tip kože
Ulje topi ulje
Mnogi proizvodi za čišćenje lica u svojim sastojcima nemaju ulja te našu kožu ostavljaju isušenu jer joj uklone prirodna ulja. Isušena koža proizvodi još više ulja kako bi se uravnotežila, a to može dovesti do problematične i aknaste kože. Kombinacija prirodnih ulja za čišćenje lica održava prirodni pH kože u ravnoteži te sprječava preveliku proizvodnju sebuma.
Na koži se nalaze prirodno proizvedena ulja odnosno sebum te ona iz šminke i drugih proizvoda. Kada se to pomiješa prilikom čišćenja, 'dobro ulje' na sebe veže 'loša' ulja i prljavštine te ih uklanja. Najjednostavnije objašnjenje je da 'ulje otapa ulje'. Kada se ulje umasira u kožu ono na svoju površinu privuče nečistoće te se sve zajedno ukloni s kože, a time se ne zatvaraju već čiste pore. Ispiranjem ulja vodom, koža lica ostaje čista, meka i hidratizirana.
Antibakterijska ulja
Eterična ulja prirodno su antibakterijsko sredstvo, a koristeći pravo ulje možeš očistiti pore od prljavštine i bakterija te nježno i učinkovito zamijeniti 'prljava' ulja s onim blagotvornima iz prirode. Najbolje ulje koje se preporučuje za čišćenje lica je ricinusovo, ali ono može na suhoj koži djelovati isušujuće pa se zato preporučuje miješati ga s nekim drugim hidratantnijim uljima. Ricinusovo ulje preporučuje se jer zbog svojih sitnih molekula može prodrijeti dovoljno duboko u kožu te djeluje protiv začepljenja pora topeći masnoću.
Za čišćenje lica nemoj koristiti baby ulje jer ono sprječava prirodnu sposobnost kože da diše te može zatvoriti pore.
- Masna koža: 1/3 ricinusovog ulja ili lješnjak ulja i 2/3 maslinovog ili suncokretovog ulje
- Mješovita koža: 1/4 risinusovog ili lješnjak ulja i 3/4 maslinovog ili suncokretovog ulja
- Suha koža: sve vrste hranjivih ulja kao što su maslinovo ulje ili kombinacija maslinova s malom količinom ricinusovog i ljašnjak ulja
Koje ulje odabrati?
- Jojoba - za sve tipove kože, a posebno za one sklone aknama
- Slatki badem - za sve tipove kože, a posebno za masnu
- Avokado - za suhu kožu sklonu borama
- Suncokretovo ulje - za sve tipove kože
- Maslinovo - za sve tipove kože
- Arganovo - za suhu kožu sklonu borama
Pripazi da ulje koje koristiš bude namijenjeno korištenju na koži.
Kako čistiti lice uljem?
Navlaži lice toplom vodom i u njega umasiraj pola žličice ulja. Masiraj lice prstima od 30 sekundi do 2 minute. Vrućom, ali ne prevrućom vodom navlaži pamučnu krpicu i njome prekrij lice. Lice na kojem je krpica prekrij ručnikom kako bi se oslobodila para te drži dok se krpica ne ohladi. Zatim krpicom obriši lice te to ponovi od 2 do 3 puta dok ne skineš s lica sve nećistoće.
Aromaterapeutkinja Petra Brzović rekla nam je kako prirodna ulja njeguju i hrane kožu lica te joj daju potrebnu vlažnost, minerale, vitamine, vodu i masnoću. Naglasila je da je zabluda da se masnu kožu ne smije tretirati uljima jer je ona često izložena agresivnim proizvodima koji je isušuju i baš zbog toga preporučuje koristiti prirodna ulja u čišćenju i njezi kože.
Doznaj kako njegovati lice prirodnim uljima.